Eski dostlarımız Riko ve Oskar yepyeni bir serüvende buluştu

Andreas Steinhöfel’in yazdığı, Peter Schössow’un resimlediği “Riko ve Oskar” serisinin beşinci kitabı Riko, Oskar ve Devasa Bir Hata, 12 ve üzeri yaş grubu için Olcay Mağden çevirisiyle Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Gerçek dostluk fedakârlık gerektirir!

Alman çocuk ve gençlik edebiyatının yıldız kalemlerinden Andreas Steinhöfel’in klasikleşen serisi “Riko ve Oskar”ın beşinci halkası Riko, Oskar ve Devasa Bir Hata, bu kez daha derinlere iniyor ve dört dörtlük bir serüvenle okuru ters köşeye yatırıyor.

Otuzdan fazla dile çevrilerek hem çocukların hem de yetişkinlerin gönlünü çelen serinin bu son kitabında, yaş alıp biraz daha olgunlaşan iki kafadarın ezelî ve ebedî dostlukları tatsız bir yanlış anlaşılma yüzünden sarsılıyor.

Polisiye filmlere şapka çıkartan çok katmanlı kurgusuyla yine ezberleri bozan Steinhöfel, gizemli durumların ardında yatan saklı hazineleri ortaya çıkararak merak duygumuzu körükleyen bir dedektiflik hikâyesi anlatıyor.

Riko, Oskar ve arkadaşlarının buluşma noktası olan gizli park satışa çıkarılmıştır. Park satılırsa çocukların tek oyun alanı ellerinden alınmış olacaktır. Elbette hiçbiri bu karara seyirci kalma niyetinde değildir; oysa süreç tahmin ettiklerinden çok daha karmaşıktır. Üstüne bir de Riko, karnındaki kelebekleri sakinleştirmeyi çalışırken en yakın dostu Oskar’ı üzünce işler iyice sarpa sarar. Tam da birlikte hareket etmeleri gerektikleri bir dönemde çözüme ayrı yollardan gitmeyi tercih eden ikiliyi zorlu engeller beklemektedir…

Serinin en olgun ve derinlikli halkası olarak gösterilebilecek bu serüvende kahramanlarımız Riko ve Oskar, ucunda kalpleri pıt pıt attıran kimi duygular bulunsa dahi dostluk kavramını ebediyete taşıyabilmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamak gerektiğini hatırlatıyor.

Peter Schössow’un karakteristik resimleriyle anlatısını güçlendiren Riko, Oskar ve Davasa Bir Hata; ince bir duyarlılıkla, “doğru şeyleri” zamanında yapmanın erdemiyle örülü, çarpıcı bir kitap.

Yazar hakkında

Andreas Steinhöfel, 1962’de Almanya’da doğdu. Çocuk ve gençlik romanları yazarlığının yanı sıra çevirmenlik de yaptı. İlk kitabı Sıkı Arkadaşlar ve Spagetti Canavarı‘nı 1991’de, mezun olduktan sonra yayımladı. En ünlü kitaplarından biri olan Çat Kapı, Almanya’daki pek çok okulda okutuldu. Riko, Oskar ve Derin Gölgeler adlı kitabı ile 2008 yılında “Corine Edebiyat Ödülü” ve 2009 yılında “Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü”ne layık görüldü. 2017 yılında “James Krüss Uluslararası Çocuk ve Gençlik Ödülü”nü kazanan yazar, hâlen Hesse’de yaşamaktadır.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Erşan Kuneri’nin yayın tarihi belli oldu

Read Next

“The Batman”in küresel hasılatı 750 milyon dolar sınırını geçti

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *