Ev Kuralları – Anneler İle İlgili Bir Bölüm

Amerikalı yazar Jodi Picoult’un  Ev Kuralları adlı romanı April yayınları etiketiyle yayımlandı. Ev Kuralları adı kitabın anneler ile ilgili bölümünü siz okurlarımıza sunuyoruz.

Mısır gevreği kutularına oyuncak koymaya ne zaman bir son verdiler? 

Küçükken markette mısır gevreği rafları arasında gezer (bu da kesinlikle 4 Temmuz kutlamalarındaki havai fişek gösterileri kadar Amerikalılara özgü bir olgudur) ve hediye olarak ne verdiklerine bakarak kahvaltıda yiyeceğim mısır gevreğini seçerdim: Üstünde tavşan resmi olan bir frizbi. Pırıltılı çıkartmalar. Çarkıfelek. Sonunda sihirli bir yüzüğüm olacaksa, bir ay boyunca kepekli mısır gevreği yemeye bile razıydım.
Bunu rahatlıkla itiraf edemem. Öncelikle, bugünlerde hepimizden kusurlarımız olabileceğini kabul etmemiz yerine, mükemmel anneler olmamız bekleniyor. Tüm annelerin her sabah güne yenilenmiş olarak uyandığına, asla seslerini yükseltmediklerine, sadece organik yiyecekler pişirdiklerine ve hepsinin okul aile birliği toplantılarına gittiğine inanmak aslında çok cezbedici.
Size bir sır vereyim: Bu dünyada böyle anneler yaşamıyor. Çoğumuz – asla itiraf etmesek de – o sihirli yüzüğü bir kez görebilmek umuduyla istemeye istemeye de olsa kepekli mısır gevreği yemeye devam ediyoruz.
Kağıt üzerinde çok iyi durumdayım. Bir ailem var ve bir gazetede köşe yazıyorum. Gerçek hayatta ise, halıdaki yapıştırıcı lekesini çıkarmak zorundayım, derin dondurucumda akşam yemeği için öyle çeşit çeşit yemek filan yok ve mezar taşıma ÇÜNKÜ BEN ÖYLE OLACAK DİYORUM yazdırmayı planlıyorum.
Gerçek anneler, kendileri ebeveynliğin fırtınalı denizlerinde boğulmadan güç bela hayatta kalabilirken ebeveynlikle ilgili bir sürü 201 yayında – ve gözümü karartıp söylüyorum – benim gazetemde yazan uzmanların neden her zaman ağızbirliği ettiklerini merak ederler.
Gerçek anneler, alışveriş sırasında çocukları öfke nöbetine tutulmuşken münasebetsiz tavsiyelerde bulunan yaşlı teyzeyi utanarak, sabırla dinlemezler. Bizler çocuğu alıp, hanımefendinin alışveriş arabasına koyar ve “Harika. Belki siz daha iyisini becerirsiniz,” deriz.
Gerçek anneler, sabah kahvaltısında soğuk pizza yemenin normal olduğunu bilirler.
Gerçek anneler, bu işte kaybetmenin başarmaktan daha kolay olduğunu kabul ederler.
Eğer ebeveynlik bir kutu kepekli mısır gevreğiyse, gerçek anneler bunun tatsızlığının vaat ettiği hediyeye fazlasıyla ağır bastığını bilirler. Çocuğunuzun size sırrını açtığı ya da sizi sevdiğini söylediği ya da erkek kardeşini korumak için beklenmeyen bir şey yaptığı her dakikaya karşılık katlanılması gereken çok fazla kaos, hata ve kuşku vardır.
Gerçek anneler, aykırı düşüncelerini söze dökmezler ama bazen gizliden gizliye sabah kahvaltısı için bu hiç bitmeyen kepekli mısır gevreği yerine başka bir şey seçmiş olmayı dilerler.
Gerçek anneler, kendileri sihirli yüzüğü aramayı sürdürürken diğer annelerin bunu bulacaklarından endişe ederler.
Rahat olun, gerçek anneler. İyi bir anne olmak için endişe ediyorsanız zaten çoktan iyi bir anne olmuşsunuz demektir.

TİMAŞ
TİMAŞ

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Erkeklere Her Şey Anlatılmaz

Read Next

Altın Küre’de Yeni Kural Değişimi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram