Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
 

Evelio Rosero ile Tanışma

0

Can Yayınları etiketiyle yayınlanan Öğle Yemekleri isimli romanında güzel bir ikilem kurmuş yazar. Evsiz, kimsesiz, dışlanmış, çocuk, yaşlı, fahişe…

Edebiyat bir isyan biçimi olmalıdır ve öyledir de zaten, edebiyat direnmektir, bir ‘karşı çıkma hali’dir. İnsan tam da bu uyuşmazlık nedeniyle yazar. Dünyayla, var olan düzenle, kendisiyle uyuşmazlık halinde olduğundan yazar.” -Röportaj, K24-

İşte böyle tarif ediyor edebiyatı ve yazarlığı Rosero. Marquez’in veliahtı olarak gösterilen, Latin Amerika’nın önemli yazarları arasında yer alan Rosero, iki romanıyla birden çıktı karşımıza.

Baştan söylemeli, bir çırpıda okuyacağınız kitapta, özenle seçilen kelimeler bulacaksınız. Dikkatle hazırlanmış bir roman. Korkunun gücünü, ruhani ve kutsal olanın bu güç ile sömürdüğü hayatları ve bu düzene ansızın giren birinin vesilesiyle var olan tahribatı bulacaksınız.  Kitabında, aynen  tarif  ettiği  gibi karşı çıkış haline uygun roller buluyoruz.

Can Yayınları etiketiyle yayınlanan Öğle Yemekleri isimli romanında güzel bir ikilem kurmuş yazar. Evsiz, kimsesiz, dışlanmış, çocuk, yaşlı, fahişe… Ortak paydaları ise açlık.  Sıcak bir yuva için ölü numarası yapan yaşlılar ya da polise yakalanmak pahasına o yemeğe katılan çocuklarla, yemeği verenlerin amacı ve karşılığında neler beklediği ile ilgili müthiş bir ikilem.

Vaftiz edilmiş bir kadının kilise hayatı, tutkuları ve özgürlüğe kaçış isteği uğruna takındığı tutumu çok aykırı bulabilirsiniz. Çocuk yaşta başladığı peder yardımcılığını kamburu nedeniyle bırakmak zorunda kalan! öğle yemeklerinin cefakarı bir erkek ve kadınla aralarında yaşanan “yasak aşk…”

Bir peder, üç yaşlı kadın. Pederler arasındaki çatışma ve bu çatışmanın sebeplerine dair birçok soru işareti sunuluyor. Şüphe uyandıran bir ana bağışçı ve kutularda saklanan tomar tomar para biraz tanıdık gelmedi değil hani…

Kiliseyi ve kutsalı günümüz Kolombiya’sında anlatan Evelio Rosero, bu yıl itibarı ile ülkemizde de çok ses getireceğe benziyor.

  • Öğle Yemekleri
  • Yazar: Evelio Rosero
  • Çevirmen: Seda Ersavcı
  • Türü: Roman
  • Sayfa Sayısı: 119 Sayfa
  • Basım Tarihi: Mayıs 2016
  • Yayınevi: Can Yayınları

İbrahim Keskin

1984 yılında Kayseri'de doğdu. Anadolu Üniversitesi'nde Matematik eğitimi aldı. Daha önce siyasi bir gazetede sayfa editörlüğü görevi yürüttü. Halen İzmir'de yaşamaktadır.
İbrahim Keskin

Latest posts by İbrahim Keskin (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *