Evrim ile Evrim Teorisi Aynı Şey Değildir!

Faba Kahve

Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Kuramı ve Mekanizmaları isimli çalışmasıyla evrimin halk tarafından daha kolay bir şekilde anlaşılabilmesi için anlatımını teknik terimlerle boğmadan gayet anlaşılabilir şekilde kuramın mantığını göstermeye çalışıyor.

İnsanlık yüzyıllardan beri evrenin, dünyanın ve kendinin nereden ve nasıl geldiğini merak edip durdu. Tarihte pek çok filozof ve bilim insanı buna türlü açıklamalar getirmek için dirsek çürütse de hiçbiri o kadim sorunun cevabını ömrü süresince bulamadı, birbirlerinden habersiz aynı probleme kafa yormaya devam ettiler. Ta ki Charles Robert Darwin büyük eseri ‘Türlerin Kökeni’ni yayınlayacağa dek. Evrimi ilk keşfeden elbette Darwin değildi, o kuramın çatısını oluşturup mekanizmalarından en önemlilerini açıklayacak kişiydi.

 
KitapEki
KitapEki

Evrimi çözebilmek, kuramını oluşturabilmek ve mekanizmalarını açıklayabilmek gelmiş geçmiş en zor keşiflerden biri olsa gerek, yüzyıllar boyunca sayısını bilemeyeceğiniz bilim insanı duvar işçileri gibi her biri bir tuğla olup bu devasa yapıyı yükseltiler.

Bilim insanları bu konuyla ilgilene dursun bir de bizim gibi bilim eğitimi almamış, sıradan insanlar ‘o kadim sorunun’ cevabını nasıl bulacak?

Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Kuramı ve Mekanizmaları isimli çalışmasıyla bu zor göreve talip oluyor! Evrimin halk tarafından daha kolay bir şekilde anlaşılabilmesi için anlatımını teknik terimlerle boğmadan gayet anlaşılabilir şekilde kuramın mantığını göstermeye çalışıyor. İşi pek zor, yarım yamalak biyoloji eğitimi almış yurdum insanına önce teori, kanun, kuram nedir, bunları öğretecek!

‘Evrim ile Evrim Kuramı aynı şey değildir! Evrim, canlıların değiştiği gerçeğini ortaya koyan ‘ne’ sorusunun cevabı olan bir doğa gerçeğidir. Evrim Kuramı ise, bu doğa yasasının nasıl işlediğine ve canlıların ‘neden’ evrim geçirdiklerine yönelik açıklamalar bütünüdür.’

Evrim, hakkında hemen hemen hiç bilgisi olmayan kişilerce yıllarca türlü saldırılara uğruyor, insanlar kendilerinin evrendeki ve dünyadaki diğer tüm canlılar gibi bir değişim sürecine tabi olduğunu bir türlü kabul etmek istemiyor bunu kendi türüne ‘konduramadığı’ için evrimle ilgili türlü şarlatanların saçma iddialarına inanıyor. Yıllarca evrimi sadece ve sadece ‘İnsanlar maymunlardan mı geliyor?!’ basitliğiyle ele alan bir topluma bu kuramı gösterebilmek büyük meziyet ister, Çağrı Mert Bakırcı da bu beceri ziyadesiyle mevcut.

‘Zaman içerisinde geriye doğru yaptığımız bu yolculukta, hiçbir zaman bir türün bitip, diğer türün başladığı keskin çizgilerle karşılaşmazsınız; her zaman uzun zaman dilimlerine ve nesillere yayılmış yumuşak ve kademeli geçişler görürsünüz.’

Yazar kuramı daha anlaşılır bir şekilde anlatabilmek için çeşitli evrimsel örneklere yer ayırdığı çalışmasında yine ‘değişim noktaları’ olarak isimlendirdiği, evrimin daha kolay anlaşılmasını sağlayan en temel noktaları 20 başlık altında toplayıp evrim kuramının özeti şeklinde okuyucu bilgisine sunuyor.

Bizim gibi gelişmekte olan, hayatın merkezine bilimi koyamamış toplumlarda evrimi anlatabilmek şüphesiz sağlam bir sabır gerektiriyor, çünkü evrim basit bir kimya deneyiyle insanlara gösterilebilecek bir bilim dalı değil ama bu evrimin defalarca deneylerle kanıtlandığı gerçeğini de değiştirmiyor, çünkü bilim insanları yıllar süren çalışmalarla üreme hızı bizlerden katbekat fazla olan bakteri ve benzeri diğer canlılarda laboratuar ortamlarında evrimi gözlemleyebiliyorlar.

Evrim bir doğa olayı, bir gerçek. Evren, dünya ve canlılar değişmeye devam ediyor, bunun ne şekilde ve nasıl olabildiğini anlayabilmek hayata bakışını büyük ölçüde farklılaştıracak ve her şeyi daha başka açılardan görmenizi sağlayacak.

Evrim Kuramı ve Mekanizmaları’nı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yazımı bitirmeden sizlere bir haberim var, evet maalesef gerçek;

‘İnsanlar, maymunlardan evrimleşmiştir! Hatta bırakın insanların maymunlardan evrimleştiği gerçeğini, insanın kendisi halen bir maymun türüdür!’

  • Evrim Kuramı ve Mekanizmaları
  • Evrimin temelleri ve nasıl işlediği üzerine
  • Yazar: Çağrı Mert Bakırcı
  • Türü: Araştırma-İnceleme
  • Baskı Yılı: 2013
  • Sayfa Sayısı: 295 Sayfa
  • Yayınevi: Evrensel Kültür Kitaplığı

Kitap Eki Dergisi
Ufuk Serim

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Ufuk Serim

Hikaye ve eleştirileri çeşitli dergilerde yayınlandı. Edebiyat tutkunu, kitap tiryakisi, Dostoveyski hayranı, Balzac sevdalısı, sinema delisi, Hollywood düşmanı.

Önceki Yazı

2016 yılında Türkiye’de kaç kitap yayımlandı?

Sonraki Yazı

Yordam Kitap, “1917 Doğumlular”a Özel Etkinlikleriyle İzmir Kitap Fuarı’nda

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *