Farklı Türlerin ve Doğa Görüngülerinin Eşlik Ettiği Bir Yolculuk

Kanes Yayınları’nın fantastik edebiyat serisi içerisinde yayımlanan “Evrilen Dünya” serisi ikinci ve son kitap ile tamamlandı.

Geçtiğimiz yıl Gizlenen Karanlık isimli kitapla başlayan Evrilen Dünya Serisi, bu sene kasım ayında çıkan Savaşın Uyanışı’yla tamamlandı. Seride yaratılan dünya, bir taraftan günümüzle büyük benzerlikler taşısa da diğer taraftan hayal gücüyle bezenmiş derin farklılıkları da barındırıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Yeni Tanıştığımız İki Tür: İnsler ve Mireler

Mevzubahis fantazya olduğunda birçoğumuzun aklına belki de aynı türler gelmektedir; elfler, vampirler, orklar, -hiç şüphesiz- mutant süper kahramanlar ve daha niceleri. Evrilen Dünya’da ise aralarında bambaşka bir bağ bulunan, daha önce tanışmadığımız farklı iki türle karşılaşıyoruz; insler ve mireler.

Gizlenen Karanlık’ın girişinde, tarihin henüz bilinmeyen bir noktasındaki insanoğlunun ilk adının insler olduğu söyleniyor. Ancak bizleri ve insleri karşılaştırdığımızda inslerin bizden farklı, başka bir tür olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çok sayıda farklılık olsa da içlerinden iki tanesi öne çıkıyor. İlk olarak insler henüz kötücül duygularla tanışmamış varlıklar. Ayrıca mythos denilen, kişiye özgü birtakım doğaüstü yeteneklere sahipler. Dört farklı yerleşkede yaşamlarını sürdürüyorlar. Kurdukları sosyal düzende para, ticaret ya da alışveriş söz konusu değil. İhtiyaçlarını, görev grupları oluşturup sorumluluk üstlenerek gideriyorlar. Kazanımlar ortak paydada toplanıyor ve ihtiyaca göre dağıtımı sağlanıyor. Hayatları boyunca kurdukları en özel bağın sahibi ise ne kan bağıyla bağlandıkları kimseler, ne de sevdalandıkları insler. Her ins için bu bağın sahibi mireler.

Mirelerin nasıl göründükleri serinin geneline yer yer serpiştirilen betimlemelerle sunulmuş. İnslere göre çok daha kısa boylular, tenleri parlak ve biçim itibariyle tüylü pullara benzetilen mat saçları bulunuyor. Ölümsüzler ve eylemlerinin merkezine inslerin refahını yerleştirmişler. Son derece bilge bir tür olan mireler, doğumlarıyla birlikte bağlandıkları inslere bir ömür boyu eşlik ediyorlar. Mirelerin de kendilerine özgü bir diyarları var ve aralarında oluşturdukları sosyal bir düzen bulunuyor. 

Doğa Görüngüleri

Evrilen Dünya’yı günümüz dünyasından ayıran en temel farklılıklardan birisi, doğa görüngülerinin kurgulanış biçimi. Seri boyunca doğa görüngüleri içsel ya da sözel olarak iletişim kurabilen, biçim değiştirebilen birer karakter olarak karşımıza çıkıyor. Güneş, ay, rüzgâr, ırmak, okyanus, orman ya da dağ yerine; mitolojiden esinlenilerek başka isimlerle anılan söz konusu karakterler tabiatın dengesi, inslerin ve hayvanların esenliği için de belirli görevler üstleniyorlar.

Gizlenen Karanlık ve Savaşın Uyanışı

İnslerin henüz kötücül duygularla tanışmamış bir tür olduğundan söz etmiştik. Peki, seriyi oluşturan iki kitabın adı neden ‘Gizlenen Karanlık’ ve ‘Savaşın Uyanışı’? Bu sorunun yanıtı aslında bir muammanın Evrilen Dünya’ya girmesinde saklı. Başkahramanın miresinin kaybolmasıyla başlayan olaylar, daha sonra başka mirelerin de sırra kadem basmasıyla büyüyen sorunlar ve böylece o dünyada baş gösteren, hayatın her noktasına işleyen evrilme süreci serinin sonuna kadar devam ediyor.

Karakterler

Serinin tamamında çok sayıda karakter bulunduğunu görüyoruz. Bunun en büyük nedeni, doğa görüngülerinin birer karakter olarak kurgulanmış olması. Ayrıca karakterlerin tamamı inslerden ya da mirelerden de oluşmuyor. Onlara çoğunluğu sözel iletişim kurabilen hayvanlar da eşlik ediyor. Ancak seri boyunca ruhsal çözümlemelere ve karakterlerin iç dünyalarına değinilen bölümlere yer verilmiş olması, karakterlerle kolayca özdeşleşmeyi sağlıyor.

Evrilen Dünya ve Günümüz

Buraya kadar seriyle ilgili yazılanları okuyanlar fantastik öğelerin oldukça ağır bastığı bir dünyadan söz ettiğimizi düşüneceklerdir ve bu da oldukça makul bir değerlendirme olacaktır. Ancak serinin son sayfalarını okumaya başladığınızda ve nihai cümleyi bitirip de kitabı bir kenara bıraktığınızda bambaşka bir duyguya kapılıyorsunuz. Okuduklarınız aslında tam da günümüze ve bizlere bağlanarak nihayete eriyor.

Seriyi tamamladığınızda kendinize ve çevrenize bakıp, suçlu aramaksızın, kötülük ekseninde evrilmiş bir dünya görüyorsunuz.

 • Gizlenen Karanlık 1. Kitap
 • Yazar: Özge Arıkal Gönül
 • Türü: Fantastik
 • Baskı Yılı: Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı: 416 Sayfa
 • Yayınevi: Kanes Yayınları

 • Savaşın Uyanışı 2. Kitap
 • Yazar: Özge Arıkal Gönül
 • Türü: Fantastik
 • Baskı Yılı: Kasım 2018
 • Sayfa Sayısı: 432 Sayfa
 • Yayınevi: Kanes Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kendi Boşluğunun Ağırlığını Merak Eden Şiirler

Read Next

Şair Refik Durbaş aramızdan ayrıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram