Fatih Portakal’dan yakın tarih notları

Fatih Portakal’ın “Aklımla Dalga Geçme” adlı kitabı Can Yayınları etiketiyle yayımlandı. Tanıtım bülteninde “Tarihe, bugünlerin notunu düşmek için” diyerek kitabı yazma sebebini açıklayan Portakal, “Bu kitapla, zamanın zihinlerinizden ister istemez sildiklerini size yeniden hatırlatacağım” diyor.

Tanıtım bülteninden

“Bu kitabı neden yazdın?” diye soranlara cevabımdır: tarihe, bugünlerin notunu düşmek için.”

Fatih Portakal’ın habercilik mesleğini sürdürürken tuttuğu bu notları okudukça ne kadar yoğun ve kalabalık bir gündemin içinden geçmekte olduğumuzu ve bunun doğal sonucu olarak da ne kadar çok şeyi unuttuğumuzu fark edeceksiniz. Unutmuş olduklarınızı hatırladıklarınıza eklediğinizde büyük resimde neler değişecek? Karar sizin…

“Bu kitapla, zamanın zihinlerinizden ister istemez sildiklerini size yeniden hatırlatacağım.

Hatırladıklarınız zaman zaman sizi gülümsetecek, zaman zaman da öfkelenip ‘aklımla dalga geçme’ diyeceksiniz.”

FATİH PORTAKAL

2 Şubat 1968’de, Aydın’ın Nazilli ilçesinde, rahmetli anneannesinin evinde, bir cuma günü doğdu. İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. 1993- 1996 yılları arasında Avustralya’nın Sydney kentinde çalıştı ve yaşadı. 1996’da, İzmir’de, Star TV’de muhabir olarak mesleğe adım attı. Batı Yakası adındaki programı hazırlayan ekibin içinde yer aldı. Kısa süre İzmir Doğan Haber Ajansı’nda çalıştıktan sonra, 2006 yılı Ağustos ayında İstanbul’a taşındı. Kanal D Haber ekibi içinde yer aldı. CNN Türk için, Seçim Çadırı ve Sokak TV programlarını, Türkiye’yi dolaşarak halkın içinde yaptı. Bunları yaparken, Best FM’in önemli klasiklerinden Konuşan Türkiye adlı radyo programını hazırlayıp sundu. 2010 yılında haber merkezinden ayrılarak, Kanal D’de Ne yapmalı? programının sunucusu oldu. Tekrar muhabirliğe dönmedi. Tercihini bu kez haber programından yana kullandı. 2010 yılı yazından itibaren Fox TV’de, Fatih Portakal’la Çalar Saat programını yapmaya başladı. Aynı kanalda Fatih Portakal ile Türkiye’nin Trendleri haber aktüalite programını yaptı. 2013’te, Fox TV’de kendi adını vererek ana haber sunmaya başladı. Halen işine devam ediyor. Geleneksel ana haberi, sosyal medya ile kaynaştırıp dinamik, konuşan ve konuşturan bir bülten haline getirdi. Bu tarz habercilik bazı üniversitelerde akademisyenler tarafından tez konusu olarak yazıldı. Bir vakıf üniversitesinde, iki akademik yıl gazetecilik ve habercilik dersi verdi. Yaşanmakta olan gerçek öykülerin anlatıldığı ilk kitabı ‘ses’SİZ, 2012 baharında Postiga Yayınevi’nden çıktı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Mutfak Kitaplığı etkinlikleri başlıyor…

Read Next

Can Yücel’in sesinden Fidel Castro şiiri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram