Kadınların özgürlüğü için 15 madde: Feminist Manifesto

Feminist Manifesto’da modern hayatta kız çocuklarını kendine güvenli, donanımlı, özgür bir birey olarak yetiştirmek için gerekli olan 15 kural sıralanıyor.

Günümüzün en etkili yazarlarından ve son yıllarda Nijerya’nın en güçlü seslerinden biri olan Chimamanda Ngozi Adichie, Feminist Manifesto’da modern hayatta kız çocuklarını kendine güvenli, donanımlı, özgür bir birey olarak yetiştirmek için gerekli olan 15 kuralı sıralıyor.

Günümüz dünyasının yaşayan en saygın edebiyatçılardan ve feminist aktivistlerinden biri olan ve 28 dile çevrilen Mor Amberisimli romanıyla Türkiyeli okurların da yakından tanıdığı Chimamanda Ngozi Adichie, bir gün çocukluk arkadaşından bir mektup aldı. Arkadaşı, kızını feminist olarak yetiştirme konusunda Chimamanda’dan yardım istiyordu. Chimamanda, kendisinin ve hemcinslerinin deneyimlerinden süzüp getirdiği 15 madde sıraladı küçük kız için. Erkek egemen bir dünyada, eşit ve tam bir birey olarak varlığını sürdürmesini, sırf kadın olduğu için kendisinden beklenilen rolleri elinin tersiyle itmesini, sırf kadın olduğu için ona yaşatılacak kısıtlamaları reddetmesini sağlayacak öneriler…

Feminist Manifesto, yalnız kadınlar için değil, kız ve erkek çocuklarını önyargılardan, ayrımcılıktan, toplumsal cinsiyet tuzaklarından arındırılmış bir dünyada büyütmek isteyen ebeveynler; öğrencilerine okulun ötesinde bir hayat vermek isteyen eğitimciler için de başucu kitabı.

Chimamanda Ngozi Adichie Kimdir?

Chimamanda Ngozi Adichie, 1977’de Nijerya’da dünyaya geldi. 2003’te yayımlanan Mor Amberromanı 28 dile çevrildi, çoksatanlar listesinde yer aldı. Romanlarıyla çok sayıda saygın edebiyat ödülünü alan Adichie, 2012’de yaptığı “Hepimiz Feminist Olmalıyız” başlıklı TEDx konuşmasıyla gündem yarattı. Adichie, günümüzün saygın edebiyatçıları ve kamuoyunu etkileyen feminist aktivistleri arasında yer alıyor.

  • Feminist Manifesto
  • Yazar: Chimamanda Ngozi Adichie
  • Çeviri: Begüm Kovulmaz
  • Türü: Deneme
  • Baskı Yılı: Şubat 2019
  • Sayfa Sayısı: 128 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Kitap

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

12. Eğitimde Edebiyat Semineri gerçekleştirildi.

Read Next

Kitap İçin…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram