Ferit Karahan’a FIPRESCI Ödülü, ‘Okul Tıraşı’nın Berlinale’deki Gösteriminde Verildi

Yönetmen Ferit Karahan, 71. Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne değer görülen “Okul Tıraşı”nın Kreuzberg’de açık hava sinemasındaki gösterimi sonrası ödülünü teslim aldı.

Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper) filmi, 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin (Berlinale) mart ayında sinema sektörüne yönelik gerçekleşen ilk aşamasında, 19 filmle birlikte Panorama bölümünde yarışmış ve FIPRESCI Ödülü’ne değer görülmüştü.

“Okul Tıraşı”, 13 Haziran Pazar akşamı izleyicilerin de kabul edildiği ikinci aşama olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı kapsamında Kreuzberg’de açık hava sinemasında gösterildi. Yönetmen Karahan, filmin senaryosunu birlikte kaleme aldığı Gülistan Acet ve yapımcı Kanat Doğramacı’yla birlikte gösterim öncesi kısa bir sohbet gerçekleştirdi. Gecede, FIPRESCI Ödülü de Karahan’a takdim edildi.

‘Okul Tıraşı’

Ferit Karahan’ın senaryosunu Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı, yapımcılığını ise Kanat Doğramacı’nın üstlendiği filminde, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan, ancak okulun bürokrasisi, idarenin vurdumduymazlığı ve zor coğrafi koşullarla mücadele etmek zorunda kalan Yusuf’un hikâyesi anlatılıyor.

Yönetmenin kendi hayatından da izler taşıyan filmin başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız paylaşıyor.

Editörlüğünü Sercan Sezgin ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini ise Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı Asteros Film yapımı “Okul Tıraşı”nın dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.

Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali/Eastern Promises Industry Days Works in Progress yarışmasında First Cut+ Özel Ödülü’nü kazanan, 38. Uluslararası Fecr Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülüne değer görülen filmin uluslararası festivallere yolculuğu devam ediyor.

Kültür Servisi-

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Whitney Houston Filminden Yeni Detaylar

Read Next

Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali Başlıyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *