Film Comment Seçti: 2019’un En İyi 10 Filmi

Prestijli sinema dergilerinden Film Comment, 2019’un en iyi 10 filmini seçti. Listenin ilk sırasında 72. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan, Bong Joon-ho imzalı Parasite yer alıyor.

1962 yılında kurulup o zamandan bu zamana yayın hayatına devam eden, prestijli sinema dergilerinden Film Comment, her sene olduğu gibi bu yıl da yılın en iyi filmlerini belirlediği bir liste yayınlandı. Amerika çıkışlı dergi, bu listeyi yaparken diğer sinema sitelerinin ve kurumların belirlediği listelerden oldukça farklı bir seçkiyle sinemaseverlerin karşısına çıktı. Listede yer alan 10 filmden 5 tanesinin İngilizce olması, bu durumu destekler nitelikte.

TİMAŞ
TİMAŞ

Listenin ilk sırasında 72. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan, birçok listede yılın iyi filmi olarak gösterilen, Bong Joon-ho’nun yönettiği Parasiteyer alıyor. Listenin 2. sırasında Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Harvey Keitel gibi usta isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı, aldığı olumlu yorumlarla adından söz ettiren Martin Scorsese imzalı The Irishman yer alırken; Quentin Tarantino’nun tartışma yaratan yeni filmi Once Upon a Time…in Hollywood, 3. sıradan listeye giriş yapıyor. Ülkemizdeki sinemalara 2018 yılında uğramış olmasına rağmen uluslararası arenada çok konuşulan, Çin’de yaşanan toplumsal dönüşümleri ve bunların sonuçlarını irdelediği filmleriyle kendine tutarlı ve güçlü bir filmografi inşa eden yönetmen Jia Zhangke’nin yönetmenliğini üstlendiği Ash is Purest White ve Christian Petzold’un Avrupa’nın geçmişi ile günümüzdeki durumu arasında eşsiz bir bağ kurarak mülteci sorununa ışık tuttuğu yeni filmi Transit de Film Comment’in listesine girmeyi başarıyor.

Film Comment’e Göre 2019’un En İyi 10 Filmi:

 

10. Uncut Gems – Safdie Kardeşler

9. Pain & Glory – Pedro Almodóvar


8. Ash is Purest White – Jia Zhangke

7. High Life – Claire Denis

6. The Souvenir – Joanna Hogg

5. Atlantics – Mati Diop

4. Transit – Christian Petzold

3. Once Upon a Time… in Hollywood – Quentin Tarantino

2. The Irishman – Martin Scorsese

1. Parasite – Bong Joon Ho

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

TAKSAV Tiyatro Festivali’ne Büyük İlgi

Read Next

Matrix ve John Wick Aynı Gün Geliyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram