Filtre Kahve Tutkunlarına Özel 10 Kitap

Faba Kahve

Kitap Eki takipçileri için kahve çekirdekleri, filtre kahve ve türk kahvesi hakkında önemli bilgiler içeren 1o kitabı listeledik.

Filtre kahve bir çok insan için vazgeçilmez bir lezzet haline geldi. Günün her saatinde keyifle içtiğimiz kahvenin de elbette bir kültürü var. Özellikle bizim toplumumuzda Türk kahvesi asırlardır elden düşmeyen bir içecek. Doğamızdan olsa gerek sert kahveleri seviyoruz.

Kitap Eki takipçileri için kahve çekirdekleri, filtre kahve ve türk kahvesi hakkında önemli bilgiler içeren 1o kitabı listeledik. Sizlere lezzetli okumalar dileriz.

 
KitapEki
KitapEki

1. Kahve – Fincandan Lezzete

Yazar: Cenk R. Girginol – Oğlak Yayıncılık

2019 yılında “Gourmand World Cookbook Awards – Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı” ve  “Gourmand World Cookbook Awards – Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı” ödüllerine değer bulunan kitap, kahvenin keşfinden başlayarak, Osmanlı ve Avrupa kültürüne nasıl işlediğine, dünyada içilen geleneksel kahvelerin öykülerine ve reçetelerine, kahve eşlikçisi yerel lezzetlerin özgün tariflerine kadar uzanarak, damaklarınızda keyif ve mutluluk hissi bırakacak. Kahveyi bütün aroma ve lezzetleriyle inceleyerek, kendi kahve tadımınızı yapacak, hatta hatıra olarak tadım notlarınızı saklayabileceksiniz.

Ünlü gurme ve şef yazarlar Aydın Demir, Maria Ekmekçioğlu, Rafet İnce, Pelin Bilgiç ve Diler Terzi’nin damakta birbirinden leziz tatlar bırakacak çok özel tariflerinin de yer aldığı bu sayfalarda, “Fincandan Lezzete” uzanan bir kahve serüvenine hazır mısınız?

2. Kahve – Topraktan Fincana

Yazar: Cenk R. Girginol – A7 Kitap

Kahve’nin Topraktan Fincana sihirli yolculuğunu yaşayacağınız keyifli bir bilgi ve gastronomi kitabı. Bu kitapta kahvenin çiğ halinden başlayarak, yetiştirilmesi, toplanması, prosesleri, kavrulması, harmanlanması ve demlen­mesi ile ilgili tüm detayları bulabileceksiniz. Hem kahve ile bir keyif ve hobi olarak ilgilenen ev kullanıcıları hem de barista veya roaster olarak kahveyi bir meslek edinmiş profesyonellerin bir çok bilgiye tarafsızca ve en doğru hali ile ulaşabileceği bir başucu kaynak kitabı olarak nitelendirilebilir.

3. Sohbetin Bahanesi KAHVE

Yazar: Deniz Gürsoy – Oğlak Yayıncılık

Sohbetin Bahanesi Kahve isimli kitap kahvenin tüm dünyaya nasıl yayıldığını ve ne şekillerde içildiğini keyifli bir dille anlatıyor. Birbirinden güzel kahve tarifleri, dünyanın en ünlü kahvehaneleri ve kahvenin sağlıkla ilişkisi kitapta incelikle anlatılıyor.

4. Kahveniz Nasıl Olsun?

Yazar: Beşir Ayvazoğlu – Kapı Yayınları

Beşir Ayvazoğlu, kültür tarihine yönelttiği derinlikli bakışı, Kahveniz Nasıl Olsun’la bir adım öteye götürüyor. Gündelik hayatımızın, dilimizin, meclisimizin en önemli nesnelerinden biri olan “kahve” bu kitabın ortasında duruyor. Tarihi, kokusu, imgesi ve etrafında oluşan sosyolojisiyle…

5. Enfes Dünya Kahveleri

Yazar: Kolektif – Çiçek Yayıncılık

Bu kitapta dünyadaki kahve üreticisi ülkeler ve en çok üretilip tüketilen kahveler özellikleriyle birlikte yer alıyor. Tatları ve isimleriyle dünyada en bilinen bazı kahveleri, kolaylıkla deneyebilmeniz için, tarifleri ve fotoğraflarıyla birlikte kitapta inceleyebilirsiniz.

6. Yunanistan’da Türk Kahvesi

Yazar: Elias Petropoulos – Kırmızı Kedi Yayınevi

Elias Petropoulos, ülkesi Yunanistan’da irdelenmemiş konuları (genelevler, eşcinseller, Çingeneler, hırsızlar, balkonlar…) kendine özgü üslubuyla ele alan, faşist rejimler tarafından defalarca hapishaneye atılan sınır tanımaz halkbilimci Petropoulos, Yunanistan’da Türk Kahvesi’nde, “Biz ona ‘Yunan kahvesi’ deriz” diyenlere inat, Türklerden alınan en zengin gündelik hayat mirasını pişirmesinden servisine, fal ritüellerinden Yunanistan’ın en ünlü kahvehanelerine, edebiyattaki yansımalarından tavla, lokum, sigara ve tiryakilerine kadar mütemmim cüzleriyle bir arada anlatıyor.

7. Kahve Yanında Bir Lokum

Yazar: Kolektif – Dergah Yayınları

Kahve, yanında bir lokum ve bir bardak su ile ikram edilir. Kahve Yanında Bir Lokum kitabında kahvenin pişirildiği cezve ve ibrik çeşitleri, kahvenin sunulduğu tepsi çeşitleri, lokum çeşitleri, lokumun yapılışı ve ustaları, klasik şiirde şeker ve şekerlemeye yapılan atıflar ele alınmaktadır. Kahve etrafında oluşmuş bilmeceler, kahvenin kültürümüzün derin yapısına girdiğini gösterir. Lokumlu ninniler ve türküler de aynı şekilde lokumun kültürümüzdeki yerleşik varlığına işaret eder.

8. Türk Kahvesi

M. Sabri Koz, Kemalettin Kuzucu – YKY

Sabri M. Koz ve Kemalettin Kuzucu’nun hazırladığı “Kahve” kitabı, kahvenin ülkemizdeki 500 yıllık macerasını anlatıyor.

500 yıldır Türklerin hayatında önemli bir yer tutan kahvenin kökleri, bir Afrika ülkesi olan Habeşistan’a (Etiyopya), dalları bir Arap Yarımadası ülkesi olan Yemen’e kadar uzansa da artık ne Yemen’den dağılıyor bütün dünyaya ne de Habeşistan’dan… Ama bu yaygınlıkta Türkler’in payı büyük ve “Türk Kahvesi” de ne olduğu bilinerek tüketilen bir “imparatorluk içeceği” aynı zamanda…

9. Kim Korkar Kahveden?

Chung-Leng Tran, Sebastien Racineux – Nail Kitabevi

Kahve sudan sonra dünyada en çok tüketilen içecek. Fakat iyi bir kahve yapmak da iyi bir kahve içmek de öyle kolay bir iş değil. Eserde yer alan usta baristaların teknikleri ve açıklamalarıyla nefis bir kahve hazırlayabilmek günlük rutininiz haline gelecek. Kullanılan fincan tiplerinden kahve ekim alanlarına, kahve makinesi seçiminden, öğütme çeşitlerine ve kahve türlerini nasıl tanıyabileceğinize dek pek çok temel konuda önemli bilgiler edineceksiniz.

10. Kafeist Manifesto

Steven D. Ward – Altıkırkbeş

Dünyanın Bütün Kafeistleri, Birleşin!

“Kahve burjuvazisi bizi kandırdı. Bizi kendimiz için mükemmel kahveyi yapma becerisinden yoksun olduğumuza inandırdılar. Hayatlarımıza bize sormadan girdiler ve onlara sahip olma ayrıcalığı için bizden ücret talep ettiler. Hem de ne için? Yalnızca bayat, acı ve fahiş fiyatlı bir ürüne alışmakla kalmadık, kandırıldığımızın farkına bile varmaz olduk” …  (Tanıtım Bülteninden)

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Önceki Yazı

Cannes Film Festivali’nin Resmi Seçkisinde Yer Alan Filmler Açıklandı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *