Fuat Sevimay, Edebiyatseverlerle Ödüllü Romanı Kapalıçarşı’yı Konuşuyor!

Ödüllü çevirmen ve yazar Fuat Sevimay, hep kitap etiketiyle raflarda yerini alan yeni kitabı Kapalıçarşı üzerine edebiyatseverlerle bir söyleşi gerçekleştirecek.

Sevimay, 27 Mayıs Cumartesi günü 17.30’da Gergedan Kitabevi’nde düzenlenen etkinlikte okurlarıyla buluşacak.

TİMAŞ
TİMAŞ

2015 yılında, henüz yayımlanmadan Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışması’nda ödüle layık görülen Kapalıçarşı; mermerinden zanaatkârına, sultanından mimarına, esnafından müşterisine, İstanbul’un gözbebeği Kapalıçarşı’nın ruhunu ve o ruhu oluşturan efsunu, eğlenceli bir dille anlatıyor. Gerçekle hayalin, ciddiyetle mizahın iç içe geçtiği Kapalıçarşı, okuru çarşının sokaklarında, kuytu köşelerinde olduğu kadar yüzyıllar arasında da keyifle gezdiriyor.

Yeni romanı hep kitap’tan yayımlanan Fuat Sevimay’ın söyleşisi 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü 17.30’da Bağdat Caddesi’nde yer alan Gergedan Kitabevi’nde gerçekleşecek.

Adres: Caddebostan Mah. Bağdat Cad. 268/A Kadıköy/İstanbul

Tel: 0216 350 27 66

KAPALIÇARŞI HAKKINDA

1450’lerin ikinci yarısı, aylardan ağustostu. Marmara Adası’ndan yola çıkan mavnanın, Fatih Sultan Mehmed’in şehrine, İstanbul’a taşıdığı yük, mermer levhalardı. Nice badireden sonra tek bir mermer levha karaya ulaşabildi. Ama Kapalıçarşı’yı bezemek için daha çok mermere ihtiyaç vardı. Taşların sırrına eren Nazar Usta’nın iksirle çoğalttığı mermerler Trakya’dan gelen arkadaşlarıyla birleşince Kapalıçarşı’yı donatmanın önünde bir engel kalmadı. Ustanın el emeğiyle çarşıdaki dükkânlar bereketlendi ve çarşı, şehr-i İstanbul’un gözbebeği oldu.

FUAT SEVİMAY KİMDİR?

1972 yılında doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’ni, ardından Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’ni bitirdi. İstanbul Mimarlar Odası, Maden Mühendisleri Odası, Ümit Kaftancıoğlu, Yenimahalle Belediyesi, Foça Belediyesi, Ölüdeniz Belediyesi tarafından ödüllendirilen ve dergilerde yayımlanan öyküleri, 2013 yılında Ara Nağme kitabında derlendi ve bu eser, 2014 Orhan Kemal Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Ankara Mimarlar Odası tarafından, Kent Öyküleri Yarışması’nda birincilikle ödüllendirilen Haydar Paşa’nın Evi adlı çocuk kitabı yine 2013’te yayınlandı. Aynalı romanı 2011’de, AnarŞık romanı 2013’te yayımlanan yazarın, İngilizceden James Joyce, Henry James ve Oscar Wilde, İtalyancadan Luigi Pirandello ve Italo Svevo çevirileri bulunuyor. Literature Ireland ve Trinity College’ın desteği ve kazandığı burs çerçevesinde Dublin’de, James Joyce’un Finnegans Wake eserinin çevirisi üzerine çalıştı ve bu eser 2016 yılında Finnegan Uyanması adıyla yayımlandı. Kapalıçarşı adlı romanı 2015 yılında, henüz yayımlanmadan Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışması’nda ödüle değer görüldü. Yazar, muhtelif mekânlarda Türk edebiyatı ve çeviri üzerine dersler veriyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Bir kişi çünkü, dünya demektir. Dünya da hikâye…”

Read Next

Bestseller Kitaplar Okunmalı mı? Ya da Nasıl Okunmalı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram