Gallagher Lawson’dan sarsıcı bir distopya: Kâğıt Adam

Kâğıt Adam, insanların maskesiz sokağa çıkamadığı, denizkızlarının karada yapayalnız bırakıldığı, dünyanın ümitsiz bir karanlığa gömüldüğü bir “zamansız zaman”dan geliyor. 

Geçirdiği feci kazadan sonra babası Michael’ı yeniden, bir kâğıt adam olarak yaratmıştır.
Michael, uğradığı felaketi ve taşrada yaşadığı hayal kırıklıklarını unutabilmek için evini, ailesini terk ederek şehre taşınmaya karar verir…

Ama daha otobüste yeni felaketler birbiri ardına gelmeye başlar. Gallagher Lawson, son derece sürükleyici ve düşündürücü bir distopya kaleme almış: Kâğıt Adam, insanların maskesiz sokağa çıkamadığı, denizkızlarının karada yapayalnız bırakıldığı, dünyanın ümitsiz bir karanlığa gömüldüğü bir “zamansız zaman”dan geliyor.

KAĞIT ADAM

Michael’in babası feci bir kaza geçirir ve Michael, babasını kendi dünyasında yeniden bir kağıt adam olarak düşler. Yaşadığı felaketi bir türlü unutamaz; zaten insanlar da onun yaşadıklarını, hayal dünyasını anlayamayacak kadar ruhsuzlardır.

Michael, sonunda taşrada yaşadığı hayal kırıklıklarını unutabilmek için evini ve ailesini terk ederek,  başka şehirde yaşamaya karar verir. Ancak daha yaşayacağı yeni felaketler vardır. Michael, şimdi mukavvalarına kadar donduğunu hissetmektedir…

“Canım babam, şehirde hava aniden değişti.
Mukavvalarıma kadar dondum. Bulutlardan dolayı şehrin üzerine bir karanlık çöktü. Aklıma aniden sana daha önce hiç sormadığım bir soru geldi: Bir kâğıt adam kaç yıl yaşar? Yani asıl merak ettiğim, bir kâğıt adam için yolun yarısı ne zaman gelmiştir?”

KÂĞIT ADAM

  • Kâğıt Adam
  • Yazar: Gallagher Lawson
  • Çeviri: Cansu Şık
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Haziran 2018
  • Sayfa Sayısı: 386 Sayfa
  • Yayınevi: Alakarga Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Şermin Yaşar, Tarihi Hoşça Kal Lokantası’nı anlatıyor

Read Next

2 kitapla seçimlere Leninist yaklaşım

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *