KitapEki
    Gaziantep Mutfağı Evinizde • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

Gaziantep Mutfağı Evinizde

 

Oğlak Yayınları’ndan çıkan, Tahir Tekin Öztan tarafından derlenen ‘Bir Lezzet Cenneti Gurme Kent Gaziantep Mutfağı’ kitabı 350 Antep yemeği ile sofra kuruyor okurlarına.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Gaziantep mutfağı, tarihsel birikimine dayanan çeşitlilikle gastronomi alanında önemli bir yere sahiptir. Gaziantep’ten bahseden birinin aklına ilk gelen şeyin yemek olması boşuna değildir. Baharatlarından kebaplarına, tatlılarına, yemek yapımında kullanılan özel araç ve gereçlerine kadar büyük bir zenginliği barındırır.

kapak

Oğlak Yayınları’ndan çıkan, Tahir Tekin Öztan tarafından derlenen ‘Bir Lezzet Cenneti Gurme Kent Gaziantep Mutfağı’ kitabı 350 Antep yemeği ile sofra kuruyor okurlarına.

Kitapta yer alan tarifler, Antepli kadınların evlerinde hazırladığı yemekler. Yemeklerin tümü de uygulanabilir nitelikte. Reçetelerin yazım sürecinin nasıl bir titizlikle yürütüldüğünü kitaptan alıntılayarak somutlayalım.

‘Evet, kendi çalışanlarımızdan oluşan beş kişilik bir komisyon kurduk. Önce dar çerçeveden başladık, ‘sizin evde en iyi yemeği kim yapar?’ sorusunu yönelttik. Annem, teyzem, halam, mutlaka bir isim verdiler. Biz, o isimlerden randevu aldık, yanlarına gittik, tarif ettikleri yemeği yazdık. Bu çalışmalarımızın yerel gazeteler sayesinde duyulmasıyla ilgi çığ gibi büyüdü. 2 bin kadına gittik.’

Tahir Tekin Öztan’ın akademisyen, yemek yazarı ve yöre insanlarından oluşan ekibi, beş yıl boyunca iki bin Antepli kadından aldıkları tarifleri sadeleştirmiş, denemiş ve standart reçeteler oluşturmuşlar. Bu emek isteyen sürecin sonunda Gaziantep mutfak kültürüne ve gastronomiye değerli bir çalışma kazandırılmış.

Yaz mevsiminde salata ve meze olarak da servis edebileceğiz ‘antep yoğurtlusu’ ile çay saatlerini zenginleştirebileceğiniz ‘antep kurabiyesi’ tariflerini kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Antep Yoğurtlusu 4-5 kişilik

2 diş soyulmuş, dövülmüş sarımsak
1 su bardağı süzme yoğurt
250 g kıyma
2 yemek kaşığı tereyağ
3 adet baklava dilimi kesilmiş tırnaklı pide
1 tatlı kaşığı pul biber
İnce kıyılmış maydanoz
1 adet al biber
1 adet yeşil biber
Karabiber, tuz

Sarımsaklar süzme yoğurtla karıştırılır. Kıyma, tuz ilavesiyle yağda kavrulur. Kavrulduktan sonra içine pulbiber ve karabiber eklenerek karıştırılır. Pideler tavada kızartılır. Geniş bir tabağa kızartılmış pideler konur, üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirilir. Bun üzerine kıyma konur, maydanoz, al biber ve yeşil biberle süslenir, hemen servis edilir.

Antep Kurabiyesi 6 kişilik

500 g yumuşak sadeyağ
500 g şeker
1 kg kurabiyelik un
300 g Antep fıstığı (arzuya göre)

Yağ şekerle birlikte köpürüp beyazlaşana kadar 20 dakika çırpılır. Bu karışıma yavaş yavaş kurabiyelik un ilave edilerek yoğrulur. Arzuya göre fıstık eklenir, hamur kedi dili yada parmak gibi şekillendirilerek tepsiye dizilir. Önceden 150°C ısıtılmış fırında 30-35 dakika, kızarmamasına dikkat edilerek pişirilir.

Kurabiyelik un için, 600 g un ve 400 g ince çekilmiş irmik karıştırılır.

  • Bir Lezzet Cenneti Gurme Kent Gaziantep Mutfağı
  • Yazar: Tahir Tekin Öztan
  • Türü: Yemek Kültür
  • Sayfa Sayısı: 388 Sayfa
  • Baskı Yılı: Nisan 2016
  • Yayınevi: Oğlak Yayıncılık
Ahmet Geyik
Latest posts by Ahmet Geyik (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Ahmet Geyik

1978 Denizli doğumlu. Mutfağa olan ilgisi lise yıllarında turizm ve otelcilik okulundayken başladı. O yıllarda mutfağı daha çok tezgâh üzerinde deneyimledi. Yüksek öğrenimini yine aynı alanda tamamladı. Tezgâhta başlayan keşif, kitap sayfalarında da devam ediyor. Alanına dair okumayı farklı mutfak kültürlerini tanımayı ve üretmeyi seviyor. Üretimlerini web ve sosyal medya üzerinden de paylaşıyor. Şu anda gastronomi alanında eğitmenlik yapıyor…

Read Previous

Bento’nun Eskiz Defteri

Read Next

Mavi Ev’in Ressamı: Frida Kahlo, Aşk ve Acı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *