George Saunders kitaplarını okuma zamanı!

Edebiyat eleştirmenleri tarafından adından övgüyle söz edilen George Saunders, çağımızın en etkileyici yazarlarından biri olarak anılıyor. Hicvi duygusallıkla birleştirebilen özgün kalemiyle fark yaratan Saunders, George Orwell, Aldous Huxley, Kurt Vonnegut gibi usta isimlerle karşılaştırılıyor. 

Time dergisi tarafından “Dünyadaki en etkili 100 kişi” listesine seçilen yazarın bugüne kadar yayımlanmış yedi kitabı bulunuyor.

George Saunders, ilk romanı Arafta ile 2017 yılında onlarca yapıtı geride bırakarak dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan Man Booker Ödülü’nün en kuvvetli adayları arasına girdi.   

Ekim ayında Türkiye’deki okurlarla buluşacak olan ve Saunders’ın erken dönem öykülerinin yer aldığı İçSavaşDiyarı Feci Düşüşte, Amerikan rüyasına gönderme yaparak yalnızların, mülksüzlerin, ezilmişlerin dünyasına eğiliyor.

Saunders, 2014 Folio Ödülü’nü kazandığı Aralığın Onu kitabında, kişisel başarısızlıkların, düş kırıklıklarının, tereddütlerin, baskının ve umutla beslenen sınıfsal kaygıların insanı nasıl bir saplantılar labirentine sürüklediğini gösteriyor. İkna Ulusu isimli kitabında ise Saunders, tüketim toplumunun varacağı uç boyutları mizahi bir üslupla irdeliyor.  

2017 Man Booker Ödülü adayı Arafta’da klasik roman kalıplarını yıkarak okurun önünde yepyeni ve deneysel bir patika açan yazar, Amerikan İç Savaşı’nın kahramanı, eski başkan Abraham Lincoln’ın izinde, ölüm, kayıp ve yas kavramlarına okurun hiç alışık olmadığı bir perspektiften yaklaşıyor.

Tema parklardan kişisel gelişim seminerlerine, striptiz kulüplerinden depresif berberlere, birbirinden yalnız ve özgün karakterleri kullanarak tüketim toplumunu ve kapitalizmi eleştirdiği Pastoralya’da kendine özgü bir sosyal hiciv sunan George Saunders, Phil’in Dehşet Verici Hikâyesi’nde, ülkeler, sınırlar ve gücün sömürüsünü konu alan, ince bir nüktedanlıkla kurgulanmış bir novellaya imza atıyor.

O halde Ekim ayı, George Saunders’ın kitaplarını okuma zamanı!

Başta İstanbul Beşiktaş, Kadıköy ve İzmir Alsancak Tudem Kitabevleri olmak üzere, Tudem’in online satış mağazası www.tudem.com ve farklı adreslerdeki kampanya noktalarında toplu olarak edebiyatseverlerin beğenisine sunulan George Saunders kitapları Ekim ayı boyunca %30 indirimli olarak okurlara ulaştırılıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yazar Emrah Serbes, 2 ölümlü kazayı kendisinin yaptığını itiraf edip savcılığa teslim oldu

Read Next

Saldıran güç mü? Savunan güç mü?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *