George Saunders’tan “Frip’in Aşırı Israrcı Pırtlakları”

İlk romanı Arafta ile 2017 yılında Man Booker Ödülü’nü kazanan Amerikalı yazar George Saunders’tan, dayanışma, ahlak ve birlikte yaşama kültürü üzerine hiciv dolu bir öykü!

Her yaştan kitapseverin keyif alarak okuyacağı Frip’in Aşırı Israrcı Pırtlakları, George Saunders’ın incelikle örülmüş anlatısını Lane Smith’in yenilikçi çizimleriyle buluşturuyor.
Usta işi bir kara mizah ürünü olan Frip’in Aşırı Israrcı Pırtlakları, Becerikli adlı bir kızın köydeki keçilere musallat olan pırtlaklarla (bir beyzbol topu büyüklüğünde, dikenli, turuncu canlılar!) mücadelesini konu edinen, sıradışı bir öykü anlatıyor.
Üç haneli, küçük bir sahil köyü olan Frip’te, ebeveynler, çocuklar, keçiler ve keçileri çok sevdikleri için sürekli onlara yapışıp ciyaklayan “aşırı ısrarcı” PIRTLAKLAR yaşıyor! Keçilerin strese girip sütlerinin kesilmesine neden olan bu pırtlaklar köyün en “Becerikli” çocuğunu canından bezdiriyor. Kibirli ve bencil köylülerin dayanışma göstermemesine üzülen ve pırtlaklarla tek başına mücadele etmekten yorulan Becerikli ise çözümü keçilerini satmakta buluyor. Dur durak bilmeyen pırtlaklar sırayla köydeki diğer keçilerin postlarına musallat oluyor ve Frip’te işler karışıyor…
George Saunders, Frip’in Aşırı Israrcı Pırtlakları’nda işlediği yardımlaşma, dayanışma, bağışlayıcılık gibi insanlığa dair evrensel temalarla üçboyutlu karakterler yaratmadaki ustalığını bir kez daha konuşturuyor.
Niran Elçi’nin pürüzsüz Türkçesi ile raflardaki yerini alan bu eğlenceli kitap, kara mizah yoluyla, okurları kendi duygu ve davranışlarını sorgulamaya teşvik ediyor.
“Pek çok insanın aynı şeyi yüksek sesle, tekrar tekrar söylemesi, o şeyin doğru olduğu anlamına gelmez.”

  • Frip’in Aşırı Israrcı Pırtlakları
  • Yazar: George Saunders
  • Çeviri: Niran Elçi
  • Resimleyen: Lane Smith
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: Eylül 2018
  • Sayfa Sayısı: 88 Sayfa
  • Yayınevi: DeliDolu Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Acayip Bir Başlangıç: Her başlangıç aslında acayiptir.

Read Next

Mücadeleden asla vazgeçmeyen Xu Sanguan’ın öyküsü

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *