GERMİNAL İle Okuyan Çocukların Bursu 1 Yıl Uzatılıyor

Yordam Kitap tarafından yayınlanan Germinal’in geliri, Soma’da babasını kaybeden kız çocuklarına eğitim bursu oluyor.

Yordam Kitap, kampanyayı başlatırken burs süresi olarak 3 yıl belirlemişti. Satılan kitap sayısının 6000 olması durumunda burs süresinin 1 yıl daha uzatılacağı da duyuruldu.

TİMAŞ
TİMAŞ

Germinal, 2014 yılının sonuna kadar 3993 ve 2015 yılı içinde 2218 adet olmak üzere bugüne kadar 6211 adet satıldı. Böylece, 4 çocuğumuza Germinal’in geliri ile verilen eğitim bursunun süresi 4 yıla uzamış oldu.

214b_GERMINAL

  • Burs kararı nasıl verildi?

13 Mayıs 2014 günü Türkiye tarihinin en büyük maden facialarından biri yaşandı. Ne büyük ve acı bir tesadüf ki Yordam Kitap, o günlerde, Emile Zola’nın maden ocaklarını, maden işçilerinin yoksulluğunu, acımasız çalışma koşullarını ve hak mücadelelerini anlattığı başyapıtı Germinal‘i yayına hazırlıyordu.

O günlerde tüm Yordam emekçilerinin aklından aynı soru geçti: Soma için ne yapabiliriz?

Öncelikle, kömür karasına bulaşmış eller, Germinal’in sayfalarına karışsın istendi. Yordam Kitap, kitabın 100 kopyasını Dev-Maden-Sen aracılığıyla Soma madencilerine armağan etti. Ve şu soruyu sordular; “Kitabın gelirini de Soma madencileri yararına anlamlı bir şekilde değerlendiremez miydik acaba?” Doğrudan para yardımından bir adım ötede, Germinal‘in tarihsel önemini de vurgulamak üzere, kitabın satışından elde edilecek gelirin babalarını faciada kaybetmiş madenci çocuklarına öğrenim bursu olarak değerlendirilmesine karar verildi.

Yordam Kitap’ın bu kararını okuyucuları ve ilerici kamuoyu heyecanla karşıladı. Kampanyaya destek çığ gibi büyüdü. Germinal satın alırken Yordam Kitap edisyonunu tercih etmekten kitaplığında Germinal olduğu halde sırf kampanyaya destek olmak için bir yenisini satın almaya, dostlarına önermekten kitaptan topluca satın almaya varan çeşitli katkılar yapıldı.

Yordam Kitap; Soma faciasının birinci yıldönümünde, bugüne kadar çağrısını ve yürütücülüğünü yaptığı “Germinal‘in Geliri Soma’ya!” kampanyası hakkında kampanyayı destekleyen okurlarını, sosyal medya takipçilerini ve kamuoyunu bilgilendirmeyi bir görev sayıyor.

  • Burs verilen çocuklar nasıl belirlendi?

Yordam Kitap, burs verilecek çocukları, DİSK Dev Maden-Sen ile işbirliği içinde Soma’yı ziyaret ederek belirledi. Seçilen çocukların tamamı kız öğrencilerdi ve elbette bu da bilinçli bir tercihti. Bu ülkede, kız çocuklarının okumalarının ne denli zor olduğunun bilindiği şu dönemde, özellikle babalarını kaybetmelerinin ardından bu zorluğun daha da artacağı düşünülerek böyle bir tercihte bulunuldu. Burs verilen 4 öğrenci var. Bu öğrencilerden biri 6. sınıfta, İstanbul Darüşafaka’da okuyor; diğerleri ise 3. sınıfta, Soma ve Kınık’ta okuyor.

  • Burs nasıl ulaştırılıyor?

Öğrencilere, kendileri için açılan banka hesapları üzerinden her ay belli bir miktar (200 TL) yatırılıyor. İlk ödeme 5 Ağustos 2014 tarihinde yapıldı ve ödemeler kesintisiz 12 ay boyunca devam etti. Hâlâ devam eden burs ödemeleri için yayınevi 3 yılı öngörüyor.

Yordam Kitap, kampanyanın gidişatını değerlendirdi;

Başlattığımız kampanya, basında ilgiyle karşılandı. Soma’ya gönderilen bu bursta, yayınevimiz kadar, bizimle birlikte bu iş için çaba harcayan iş ortaklarımız, dostlarımız ve okurlarımızın da payı var. Kitabın ilk basımını gerçekleştirirken, Yazın Matbaası ve kağıdını temin eden Özkur Kağıtçılık, hizmet ve ürünlerini bedelsiz sundular. Basımın ardından, yurtiçi ve yurtdışından pek çok insan, yaptıkları toplu alımlarla duyarlılık gösterdiler. ABD’den Emrah Altındiş ve arkadaşları, 58 adet; ABD’den Atilla Özgür ve Hande Asımgil, Türkiye’de bir okula gönderilmek üzere 185 adet; Hollanda-Amsterdam’dan Seda Yılmaz, 42 adet Germinal satın aldılar. Kilometrelerce öteden, bu faciada ülkelerinin yanında duran bu insanlara çok teşekkür ediyoruz… Yanı sıra, yurtiçinden yapılan toplu alımlar oldu: Elif Göktaş, 60 adet; Nurdan Çelik, 90 adet ve İlve Uluğ Yücesoy, 13 adet Germinal satın aldılar. Bu isimlere de çok teşekkür ediyoruz.

Bunun dışında, pek çok emek örgütü ve sendika kampanyamıza destek verdi. TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalar olan PETROL-İŞ, 200 adet; TÜMTİS, 150 adet; TEKGIDA-İŞ, 100 adet; TEZKOOP-İŞ, 100 adet; DERİTEKS, 30 adet Germinal satın alarak, emekçilerin yaralarını yine emekçilerin sarabileceğini göstermiş oldular. Hepsine ayrı ayrı çok teşekkürler…

Yine bir başka anlamlı çıkış, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZULAŞ’tan geldi. 2014 yılı sonunda çalışanlarına Germinal armağan etme kararı aldı ve alım için bir ihale açtı. Yordam Kitap (kitapların indirim oranının %60’a indirilmesiyle) ihaleyi kazandı ve böylece İZULAŞ tarafından 1042 adet kitap işçilere ulaştırılmış oldu.

SYKP, 250 adet alarak kampanyaya destekte bulundu.

Ocak 2016’nın sonunda, Germinal ile ilgili kampanyamızın durumunun güncel halini göteren bir rapor yayınlamaya karar verdik. Bu raporun yazıldığı dakikalarda, MMO İstanbul Şubesi personeline ve yönetim kuruluna verilmek üzere 240 adet kitap satın aldı. Bu desteğin mutluluğunu yaşarken Redaksiyon dergisinden 200 adet Germinal talebi geldi. Bu dayanışma örnekleri için ayrı ayrı herkese teşekkür ediyoruz.

  • Sonuç olarak;

Yayınevimizin yaptığı yaklaşık hesaba göre, 4 öğrencinin 4 yıllık bursunu karşılaması için Germinal‘den 6000 adet satılması gerekiyordu. Bugüne kadar, Mayıs 2014’ten beri, satılan kitap miktarı 6200’e ulaştı. Ve bu sayede, burs süresini 1 yıl daha uzatma kararı alarak ve 4 çocuğumuza toplamda 4 yıl burs sağlayacağız.

Kitabın satışı devam ettiği sürece üstlendiğimiz ve okurlarımızın desteği ile büyüttüğümüz bu kampanyayı geliştirmek için çabalayacağız.

Yordam Kitap olarak, kampanyaya destek veren herkese teşekkür ediyoruz ve diyoruz ki: Okurlarımızla ve dostlarımızla yakaladığımız bu dayanışma örneğini desteklemeye devam edelim, kampanyayı yeniden canlandıralım, çevremizdeki insanlara duyuralım. Bu çocuklar için elimizden ne gelirse yapalım!

Haydi dayanışmaya!

Editör: Gün Çağ Aydın
Latest posts by Editör: Gün Çağ Aydın (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Edebiyat dergisi ÇEVRİMDIŞI İSTANBUL ilk sayısıyla kitapçılarda!

Read Next

Geray Gençer’e Europen Design Awards’tan Ödül

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram