GİO Ödülleri, Pera Müzesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

8 Ekim’de yitirdiğimiz İtalyan asıllı yazar Giovanni Scognamillo adına, Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından verilen GİO Ödülleri, 24 Kasım’da İstanbul’da Pera Müzesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Tören Giovanni Scognamillo’nun anılmasıyla başladı. Mavi Anka onur ödülü çevirmen, yazar Sevin Okyay’a verildi.

TİMAŞ
TİMAŞ

Düzenlenen törende En İyi Öykü Kitabı Ödülü, ‘İt Gözü’ kitabıyla Deniz Tarsus’a, Yılın En İyi İllüstrasyon Ödülü, Yusuf Güçlü’ye, Öykü ödülü ise, ‘Eserekli’ öyküsüyle Abbas Bozkurt’a takdim edildi.

Mavi Anka ödülü, 2014 yılında Nazlı Eray’a, geçtiğimiz yıl Bülent Somay’a sunulmuştu.

Gecede verilen 2016 GİO Ödülü heykelciğini Biğkem Karavus tasarladı.

Bu yıl ilk kez, fantazya, bilimkurgu ve korku kültürüne katkıda bulunan kuruluşlara da ödül verildi. Gerisi Hikaye ekibi ile Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi olan Özgen Berkol Doğan Kütüphanesi ödüle değer bulundu.

GİO Ödülleri, Türkiye’de fantazya, korku ve bilimkurgunun tanıtılması, yaygınlaştırılması, hayal gücünün öneminin vurgulanması ve bu türlerde eserler üretilmesini teşvik etmek için usta sanatçı Giovanni Scognamillo anısına veriliyor.

Giovanni Scognamillo

Giovanni Scognamillo hakkında

Giovanni Scognamillo (d. 25 Nisan 1929, Şişli, İstanbul – ö. 8 Ekim 2016 İstanbul), İtalyan asıllı levanten yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen, çevirmen, eğitmen.

Scognamillo ayrıca bazı Türk filmlerinde oyuncu olarak rol almış, bankacılık, reklamcılık, dekoratörlük, kitabevi yöneticiliği gibi pek çok farklı alanda da çalışmıştır.

Kendisi hakkında “Beyoğlu’nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo” isimli bir belgesel çekilmiş, Yıldıray Çınar‘ın çizgileriyle Karabasan isimli çizgiroman’da da karakter olarak yer almıştır.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İnsanların Hayalleri, Capote’un Hikayeleri

Read Next

Darbe Dönemlerinde Çeşitli Gerekçelerle Yasaklanan 8 Kitap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram