Göktuğ Canbaba’dan “Ürkütücüler”

Göktuğ Canbaba’nın son kitabı Ürkütücüler, Doğan Egmont etiketiyle çıktı.

“Aynı okyanusla ıslanıp aynı güneşle ısınan ve geceleri aynı ayla aydınlanan upuzun sahilin bir ucunda Ürkütücüler, diğer ucunda insanlar yaşıyordu. Ürkütücüler dev gibi boyları, gökyüzüne uzanan boynuzları ve koca gözleriyle insanlara korku salar, insanlar ise başka hiçbir yerde yetişmeyen meyveleri toplayabilmek için Ürkütücülerin topraklarına izinsiz girerdi. Yani bu iki topluluk birbirinden pek de hoşlanmazdı.

Ama kahraman Ürkütücü Oli’nin gelişi her şeyi değiştirecekti; o, insanların, topraklarına girmelerini engelleyecekti. En azından Ürkütücüler böyle düşünüyordu. İyi ama bu Oli hiç de ürkütücü değildi. Yumuşacık ve sevgi dolu kalbiyle Ürkütücülerden çok farklıydı.

Kim bilir, belki de kahraman olmak için ihtiyaç duyduğu şey tam da buydu.”

 ÜRKÜTÜCÜLER

  • Ürkütücüler
  • Yazar: Göktuğ Canbaba
  • Türü: Öykü – Roman
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 172
  • Yaş: 6-9 Yaş
  • Resimleyen: Biğkem Karavus
  • Yayınevi: Doğan Egmont

 

Göktuğ Canbaba ile yaptığımız söyleşi için tıklayınız.

Yüzüklerin Efendisi ve benzeri filmleri sevenler için harika gelebilecek Tılsım-ı Kudret; fantastik edebiyatı, korku unsurlarını, macerayı, iyilik ve kötülüğün mücadelesini, efsaneleri, mitolojiyi velhasıl heyecanlı ve ilginç bütün konuları bir araya getirmiş ve bence güzel bir şey çıkmış ortaya.

Kitabındaki mitolojik, masalsı ve cehennemvari bölümleri ve buralardaki karakterleri yaratırken esinlendiğin yazarlar, eserler oldu mu? Kimler?

Stephan King, Lovecraft, Poe’nun Tılsım’ın karanlık atmosferine etkisinin olduğu muhakkak. İlahi Komedya’yı okuduğumu hatırlıyorum romanı yazmadan önce; cehennemi detaylandırmak için.  Tabii ki romanı yazarken düşündüğüm bir şey değildi bu. Jules Verne’nin macera dozu yüksek, keşfetme temasının ön planda olduğu eserlerinin de rolünün büyük olduğunu düşünüyorum.

Diğer yandan bence özellikle iki filmin bu romanı yazmamda önemli yeri var. Romanı yazdığım zaman yani 2008’de çok sıkı İndiana Jones hayranıydım, filmleri sürekli açar izlerdim- hâlâ öyleyim aslında- ve Polanski’nin Ninth Gate filmini de aynı şekilde. Dean Corso ve İndiana Jones, Tılsım-ı Kudret’in kahramanı Mösyö Frederic’in namı diğer Fransız’ın ortaya çıkmasında etkili olan iki kahraman.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kerkük’ten Başlayan Bir Başarı Hikayesi

Read Next

Hande Durna’dan “Gün Doğarken Yürümek”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *