KitapEki
    GÜÇ MEVSİMİ’NE DOĞRU… • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

GÜÇ MEVSİMİ’NE DOĞRU…

Güç Mevsimi, değişip dönüşen, hata yapan karmaşık ve sahici karakterleri çözümlemek için değil, tempolu olay akışı eşliğinde güç ve iktidar tutkusunun nelere yol açabileceğini merak eden okurlara daha çok hitap edebilir.

“Dünyanın en güçlü ve en zengin aileleri arasındaki güç ve iktidar savaşlarının entrikalarla dolu dünyasında yeşeren bir aşk hikâyesi.”

Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu olan A. Yasemin Eren, özel sektörde uzun yıllar üst düzey yöneticilik yaptı. Yüksek lisansını Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi alanında tamamladı. Yazarın ilk romanı Güç Mevsimi, A7 Kitap etiketiyle yılın ilk günlerinde okurla buluştu ve kısa süre içerisinde üçüncü baskısını yaptı. Güç Mevsimi neden bu kadar sevildi? Bunun nedeni yazarın adil ve eşit bir dünya idealinin önündeki en büyük engelin, insanın güç ve iktidar iştahı olduğu gerçeğini roman sanatının temel bileşenlerini oluşturan karakter, kurgu ve olay örgüsü aracılığıyla etkileyici ve sürükleyici bir biçimde kaleme alması olabilir.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Uğruna savaşılan iktidar ve güç insanı nasıl değiştirir? Küresel sermayeyi kontrol eden, kapitalist gidişata her daim yön vermeye çalışan sermaye sahiplerinin, ulus ötesi şirket sahibi ve yöneticilerinin nasıl bir yaşamı vardır ve lüksle çevrili üst sınıf yaşamlarını nasıl sürdürebilirler?

Güç Mevsimi, Amerika kökenli silah ve savaş endüstrisinin bir numarası Henry Goldman ve ekibinin katıldığı etkileyici bir partiyle açılıyor. Güç ve iktidar izleğine dair deneme tadında bölüm daha ilk bölümün sonunda bizi hikâyeye çekiyor: “İnsanın elde ettiği güç, iktidar, para aslında onun gerçek kişiliğinin çiçek açmasını sağlayan mevsim değil miydi?” Dünyanın güç merkezleri artık New York ve Moskova’dır. New York’taki Hampton İmparatorluğunun gizemli, zeki, çekici yöneticisi Daniel Raymond, dünya üzerindeki enerji ve gaz şirketlerinin en değerlisinde CEO’dur. İmparatorluğun varisi Emma Hampton ise okulundan yeni mezun olmuştur. Eğitimini sanat ve sporla taçlandırmış, entelektüel bir kadındır Emma. Tahta oturması ve iyi bir yönetici olması için dedesi büyük patron Richard Hampton tarafından hırslı CEO Daniel görevlendirilir. Aralarında gergin bir şekilde başlayan ilişki, zamanla baş döndüren bir aşka doğru yelken açar. Ön planda ise iktidar ateşiyle yanıp tutuşan patronların güç savaşlarına ve yaşam biçimlerine bakarız.

Merak öğesinin ön plana çıktığı bir ilk roman olarak Güç Mevsimi’nin dili popüler roman geleneğine yaslanıyor. Her bölüme girişte bir epigraf ve ardından kişilerin ve mekânların önce görünümleri anlatılıyor. Her şeye hâkim tanrısal konumlu anlatıcı olup biten her şeyi anlatıyor, göstermiyor. Güç ve iktidar savaşlarının ele alındığı bir romanda bu çok doğal, kudretli bir ses bu. Edebi ve genelleyici betimlemeler, sinematografik anlatım, tekdüze ritmi açmak için devrik cümleler dikkat çekici. Eylem ağırlıklı bir metin, tempolu, hemen hemen hiç ayrıntı yok. Deneme bölümlerinde ve tempolu olay akışında yer yer yazar da görünür oluyor, dipnotlarla okura ek bilgi veriliyor. Romanın sonuna ise yazarın yararlandığı kaynaklar eklenmiş ve ikinci kitabın müjdesi verilmiş.

Her türlü değişime rağmen edebiyatın temel malzemesi insandır. Yazarlar, değişen insanı değişen biçimlerde anlatmaya çalışıyor. A. Yasemin Eren, güç ve iktidar ilişkilerini vermek için popüler roman anlatı tekniklerini kullanmış. Güç Mevsimi, değişip dönüşen, hata yapan karmaşık ve sahici karakterleri çözümlemek için değil, tempolu olay akışı eşliğinde güç ve iktidar tutkusunun nelere yol açabileceğini merak eden okurlara daha çok hitap edebilir.

Bir ilk roman olarak Güç Mevsimi’ni bir solukta okuyan okurlar ikinci romanı merakla bekleyecektir.

  • Güç Mevsimi
  • Yazar: A. Yasemin Eren
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Ocak 2020
  • Sayfa Sayısı: 300 Sayfa
  • Yayınevi: A7 Kitap

Serkan Parlak
Latest posts by Serkan Parlak (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Serkan Parlak

1975 yılında Bilecik'te doğdu. Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. MEB'de öğretmen olarak çalışıyor. İstanbul'da yaşıyor. Çeşitli türde yazıları Notos Öykü, Radikal Kitap, Futbol Extra, Kırmızı-Beyaz-Siyah'ta (Samsunspor Kitabı, İletişim Yayınları) yayınlandı. Derlediği "Başka Semtin Öyküleri" adlı öykü kitabı Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi tarafından, ilk romanı “Ormanın Kıyısı” ise Roza Yayınları tarafından yayınlandı.

Read Previous

Sony Pictures, Yedi Filminin Vizyon Tarihini Erteledi

Read Next

Rakamlara Karşı Yaşam: Toprak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *