Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, Bu Yıl 14 Tiyatro Sahnesine Paylaştırıldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İSKV) tarafından verilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü, bu yıl 14 tiyatro sahnesine paylaştırıldı.

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin bağışıyla hayata geçirilen ödül, tiyatronun gelişimine katkı sağlamayı, yenilikçi üretimleri desteklemeyi amaçlıyor. Ödül, hedeflenen türde üretim gösteren, tiyatroya katkıda bulunan kişi veya tiyatro topluluklarına veriliyor.

2018 yılında Gülriz Sururi’nin de seçici kurul başkanı olarak yer aldığı Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü bu yıl, İstanbul’un kültür-sanat hayatına katkı sağlayan 14 tiyatro sahnesine değer görüldü. 2020 ve 2021 yılına ait toplam 210 bin TL değerindeki ödül 14 tiyatro sahnesine eşit olarak paylaştırıldı. Ödülün Covid-19 salgınının neden olduğu zor koşulları atlatmalarına bir katkı olarak, karşılıksız şekilde verilmesine karar verildi.

Ödüle değer görülen tiyatro sahnelerini, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in başkanlığında, oyuncu, senarist ve girişimci Mert Fırat; oyuncu ve eğitmen Tilbe Saran; çevirmen ve tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi; İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz ve oyuncu Selçuk Yöntem’den oluşan seçici kurul kararlaştırdı.

Değerlendirme sonucu, 2017 ve öncesinde kurularak bugüne kadar çalışmalarını aralıksız sürdüren, 12 ay kira ödediği yerleşik bir mekânı olan ve koltuk sayısı 100’ü geçmeyen tiyatro sahnelerinden Asmalı Sahne, Altkat Sanat Tiyatrosu, BiSahne, Cihangir Atölye Sahnesi, Craft Tiyatro Kadıköy, Çıplak Ayaklar Stüdyosu, Entropi Sahne, Eylül Sahnesi, GRİ Sahne, istanbulimpro Sahne, Kadıköy Emek Tiyatrosu, Kadıköy Theatron, Kumbaracı50 ve Tatavla Sahne’nin desteklenmesine karar verildi. Ödülü almaya hak kazanan sahnelerin geçen yıllardan farklı olarak, yeni bir eser üretmeleri beklenmeyecek.

Ödül, 2018 ve 2019’da da topluluklar arasında paylaştırılmıştı.

2018 Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’ne Altkat Sanat Tiyatrosu ve Altıdan Sonra Tiyatro toplulukları değer görülmüş; 2018 için değeri 100 bin TL olarak belirlenen ödül, ertesi yıl sahneleyecekleri yeni prodüksiyonlarında kullanılmak üzere bu iki topluluk arasında eşit olarak paylaştırılmıştı. 100 bin TL değerindeki 2019 yılı Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü ise, Tiyatro D22, Bam İstanbul ve Tiyatro BeReZe toplulukları arasında, bir sonraki prodüksiyonlarında kullanılmak üzere, sundukları proje bütçelerine oranlı olarak verilmişti.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Disney, Animasyon Stüdyolarından Birini Kapatıyor

Read Next

Pandemi Sürecinde Tanımadığımız İnsanların Yaşamlarında Neler Oldu, Neler Oluyor?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *