Gülriz Sururi Sessizce Veda Etti

Gülriz Sururi’nin manevi kızı, sessiz defin vasiyetini yerine getirdiklerini söyledi.

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin tedavi gördüğü hastanede yaşama veda ettiği, bugün (1 Ocak) ise toprağa verildiği açıklandı.

Sururi’nin manevi kızı, sessiz defin vasiyetini yerine getirdiklerini söyledi. Sanatçı daha önce bir söyleşide cenaze töreni istemediğini ifade etmişti. Yaşamı boyunca onlarca ödüle layık görülen Sururi 90 yaşındaydı.

“Bir süredir sindirim sisteminden rahatsızdı”

Manevi kızı Zeynep Miraç Özkartal Hürriyet’ten İsmail Bayrak’a yaptığı açıklamada “Sessiz bir defin istediği için vasiyetini yerine getirdik. Kendisi definden sonra duyurulmasını istedi. Bir süredir sindirim sisteminden rahatsızdı. Dün kaybettik. Bugün defnettik. Vasiyeti gereği başka bilgi paylaşamıyoruz” dedi.

“Cenaze töreni istemiyorum” demişti.

Gülriz Sururi Nisan 2018’de Posta gazetesine verdiği röportajda vasiyetine ilişkin şu açıklamayı yapmıştı: “Bir kısmını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlamıştım. Bir kısmını da Aziz Nesin Matematik Köyü’ne bırakacağım. Tiyatroyla ilgili bir fon oluşturacağım. Zaten büyük bir servetim yok. Ama cenaze töreni istemiyorum. Çünkü ben ‘cami avlusu kokteyl partisi’ istemiyorum. Bizim insanımızın tören kültürü yok. Ne yapıyorlar? “Ay saçın ne güzel olmuş.” Yok efendim, “Üstündekini nereden aldın?” Böyle şeyler olacağına tören yapılmasın.”

Tiyatro oyuncusu, yönetmen ve yazar Gülriz Sururi 1929 yılında İstanbul’da doğdu.

Muhsin Ertuğrul’un isteğiyle 12 yaşında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda Aristophanes’in “Kurbağalar” ve Jean Giraudoux’un “Su Kızı” oyunlarında sahneye çıkarak 1943’te profesyonel oyuncu oldu.

1960 yılında Muammer Karaca ve Dormen tiyatrolarında oynamaya başladı. 1961 de “Ben Bir Fotoğraf Makinesiyim” oyunuyla Dormen Tiyatrosu’na geçti.

Dormen Tiyatrosu’nda “Sokak Kızı İrma”daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Ödülü’nü kazandı.

Kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Engin Cezzar’la evlendikten sonra 1962 yılında Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurdu.

1966 da “Teneke” oyunundaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliği tarafından “Yılın Kadını” seçildi.

1971 yılında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, “Hint Kumaşı”ndaki rolüyle üçüncü kez aldı.

1982-1983 tiyatro mevsiminde “Kaldırım Serçesi” adlı müzikaldeki “Edith Piaf” yorumuyla Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, İzmir Gazeteciler Derneği’nin Altan Artemis Ödülü’nü ve “Milliyet” gazetesinin 1983 Süperstar Tiyatro Oyuncusu Ödüllerini almaya hak kazandı.

1988’de Kültür Bakanlığı tarafından kendisine “Devlet Sanatçısı” unvanı verildi.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Alakarga Yayınları’ndan 4 keyifli kitap

Read Next

Bir Dostluk Hikâyesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *