Güneyli Bayan Cesur Bir Kadının Öyküsü

Sanat tarihinde dik duruşu ve siyasi baskılara rağmen cesareti ile yerini alan Amerikalı oyun ve senaryo yazarı Lillian Hellman’ın mücadelesi farklı bir bakış açısıyla sahneye geliyor.

Güneyli Bayan cesur bir kadının öyküsünü tiyatro sahnesine taşıyor. Usta oyuncular Rutkay Aziz ve Dolunay Soysert’in rol aldıkları Güneyli Bayan, sezonun izlenmesi gereken oyunlarından.

1950’li yıllarda ABD’deki McCarthy’in ‘antikomünist’ harekâtı, dünya siyasi tarihinde “cadı avcılığı” ile eş anlamlı olarak anılıyor. Wisconsin Senatörü Joseph McCarthy, iki kutuplu dünya düzeninde ABD’deki antikomünist politikaların daha da ötesi baskıların en önde gelen ismiydi. Sovyetler Birliği’ne ‘çalıştığı’ ya da komünist propagandası yaptığı iddiasıyla pekçok insanın yargılanmasını ve idam edilmesini sağlayan kişidir.

TİMAŞ
TİMAŞ

Lillian Hellman tiyatro sahnesinde

İşte bu dönemde sesini yükselten bir kadın vardır; Lillian Florence Hellman. Broadway’de oyun ve senaryo yazarlığı yapan ve komünist sempatileri, politik aktivizmi ile öne çıkan bir isim Hellman. 30 Haziran 1984 tarihinde hayata veda etti.

Güneyli Bayan oyununda Lillian Hellman’ın, McCarthy çetesinin yaratığı baskıyla kısıtlanmış sanat ve politikasına karşı duruşunu sahneye getiriyor.

Lillian Hellman, oyunlarında ahlak kavramını ve toplumdaki önyargıları radikal bir şekilde eleştirir. Oyunun adı Lillian Hellman’ın ‘güneyli bir yazar’ olmasından kaynaklanıyor. Hellman, cadı avcılığının zirve yaptığı o günlerde sol görüşe sahip olduğunu cesurca açıklar. “The House of un-American Activities Committee” tarafından sorgulanır.

Hellman’ın oyunlarında ana karakterler genellikle kadındır. Ancak Hellman, feminist özellikleri olan bir yazar değildir. En önemli oyunlarından biri lezbiyenliği ele aldığı “The Children’s Hour” adındaki oyunudur. Lillian Hellman’ın hayatı “Julia” adlı bir filme de konu oldu.

Güneyli Bayan oyunun konusu

Yukarıdaki satırlardan da anlaşılacağı gibi Hellman’ın güçlü duruşu, savaşı başka bir açıdan sahneye taşınıyor. Kendini “Aydın çevreden” sayanların, konforları söz konusu olduğunda nasıl da düzenin aydınına dönüştükleri anlatılıyor. Bir kadının gerçeğinden vazgeçmeden bu toplumla çekişmesini tiyatro sahnesinden seyirciye ulaşıyor.

Düzene ayak uydurmayı seçmeyip özgür ifade cesareti gösteren Hellman, yaşadığı dönemde rejimin yarattığı baskının tüm arka odalarını bize sunuyor.

Anılarıyla sansasyon yaratan bir kadının, 1950’lerdeki Mccarthy çetesinin o dönemde yarattığı baskıyla kısıtlanmış sanat ve politikayla savaşının, iç dünyasına yansıması…

Oyunun Künyesi

Yazar: Bilgesu Erenus
Yöneten: Rutkay Aziz
Oyuncular: Rutkay Aziz, Dolunay Soysert
Dramaturji: Taner Barlas
Yönetmen Yardımcısı: Andaç Sayın
Dekor: Yücel Tanyeri
Kostüm: Sadık Kızılağaç
Işık: Mahmut Özdemir

Güneyli Kadın hangi gün hangi sahnede

10.01.2020 Cuma / 20:30
Trump Kültür ve Gösteri Merkezi / İstanbul

11.01.2020 Cumartesi / 20:30
Mall of İstanbul MOİ Sahne / İstanbul

13.01.2020 Pazartesi / 20:30
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi / İstanbul

14.01.2020 Salı / 20:30
Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi / İstanbul

21.01.2020 Salı / 20:30
Yunus Emre Kültür Merkezi / İstanbul

25.01.2020 Cumartesi / 20:30
Caddebostan Kültür Merkezi / İstanbul

26.01.2020 Pazar / 18:00
Kenter Tiyatrosu / İstanbul

13.02.2020 Perşembe / 20:00
Nazım Hikmet Kültürevi / Bursa

(Kaynak: 7/24Tiyatro)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kitap Eki Dergisi Çıkıyor! Nasıl Abone Olabilirim?

Read Next

Satış noktalarımızdan biri olmak ister misiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram