Günışığı Kitaplığı #KitapFuarı standından çocuklar için 5 kitap

İstanbul Kitap Fuarı, yoğun etkinlik programı ve çok sayıda yayınevinin katılımıyla kapılarını İstanbullu kitapseverler için açtı. Çocuk kitapları alanında nitelikli bir yayıncılık faaliyeti yürüten Günışığı Kitaplığı da İstanbul Kitap Fuarı’nda minik okurlarını bekliyor.

Fuar ziyaretinizde Günışığı Kitaplığı standını ziyaret ettiğinizde henüz yeni yayımlanmış bu 5 kitabı incelemenizde fayda var. Çocuklarınız için oldukça keyifli bir okuma programı oluşturmanıza faydası olacaktır.

TİMAŞ
TİMAŞ

1. Düz Çizgi Tepetaklak – İrem Uşar

3, 4 ve 5. sınıflar için – 136 sayfa

İrem Uşar’dan, insanı tektipleştiren ve sınırlarını belirleyen kurallar üzerinde düşünmeye davet eden modern bir masal! Doğadaki çeşitliliğe ve renkliliğe rağmen insan eliyle yaratılan yaşamın tekdüzeliğini düşündüren kitap, bir çocuğun çizgilerle derdini konu ediniyor, toplumsal kalıpları ve düzen kavramını zekice sorguluyor. Bu amaçla felsefi okumaların da kapısını aralarken dünyanın en güçlü, en umut dolu sesini yükseltiyor: Çocukluğun önüne hiçbir şey geçemez! İrem Uşar’ın, çocukların merak duygusunu ve özgürlükçü yaklaşımını yücelten sıcak ve zarif anlatımına, sanatçı Huban Korman’ın özgün desenleri eşlik ediyor.

2. Her Şeyi Yanlış Anlayan Kedi – Behiç Ak

4, 5 ve 6. sınıflar için – 196 sayfa

Behiç Ak, çocukların zengin içdünyalarını, yaşam sınırlarını genişletme isteklerini ve meraklı hallerini yansıttığı çocuk romanlarına bir yenisini ekledi. Yazıp resimlediği kitaplarında, İstanbul’un kedilerini, insanlarını ve mekânlarını eşsiz bir kurguyla bir araya getiren sanatçı, bu kez okurlarını Anadolu’da nostaljik bir çevreye, eski bir eve davet ediyor. Bir ev kedisinin hınzır zihninden, insanların ve hayvanların paylaştığı yaşam alanlarını ironik tasvirlerle ustaca donatıyor. Canlılararası iletişimin mutlaklığına ve “bir arada yaşayabiliriz” duygusuna göz kırpan bir roman.

3. Uçan Kız Volante – Karin Karakaşlı

2, 3 ve 4. sınıflar için – 88 sayfa

Aynur Kolbay’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Gece Güneşi adlı öykü kitabıyla çok sevilen şair ve yazar Karin Karakaşlı’dan küçük okurları için muzip ve sıradışı bir öykü! Yetişkinlerin sıkıcı, gri dünyasından uzaklaşmayı deneyen yazar, çocuksu düşlerin, tatlı telaşların, aykırı renklerin peşine düşüyor. Sevgi ve anlaşılma beklentisinin her yaş için önemli olduğunu anlatan kitap, sanatın iyileştirici gücünü hatırlatıyor. Başarılı illüstratör Merve Atılgan’ın özgün desenleriyle boyutlanan öykü, türlü nedenle canı sıkılan herkesi gülümsetecek güçte.

4. Küçük Koşucular – David Almond

2, 3 ve 4. sınıflar için – 98 sayfa

Tüm dünyanın okuduğu İngiliz yazar David Almond’dan, okuma serüveninin başındaki çocuklar için unutulmayacak bir öykü! Hayat koşusuna yeni çıkmış bir çocukla, koşunun sonuna yaklaşmış bir ihtiyarı aynı mahallede buluşturan yazar, başarının ipi göğüslemekten çok, mutlu anılar biriktirmekten geçtiğini hatırlatıyor. Kuşak farkını ortak hayallerle ortadan kaldıran öykü, çocuklara cesaret aşılıyor. Her yaştan okurda iz bırakacak güçteki kitap, ödüllü illüstratör Salvatore Rubbino’nun özgün desenleriyle renkleniyor.

5. Bugün Hayal Kuracaktım – Gökçe Ateş Aytuğ

3, 4 ve 5. sınıflar için – 100 sayfa

Maya’nın Ağacı adlı romanıyla çok sevilen Gökçe Ateş Aytuğ, yine sımsıcak bir hikâye anlatıyor. Ağaçta kalan kediyi kurtarma macerasını bir kız çocuğun gözünden aktaran yazar, eğlenceli üslubuyla çocukların duygu ve düşüncelerinin farklılığına işaret ediyor. Bugün Çok Sıkıldım Ben adlı diğer romanındaysa aynı günü, bu kez bir erkek çocuğun mizahi dünyasından yansıtıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Farklı okumalara açık bir roman: Tuhaflıklar Fabrikası

Read Next

Tudem Yayınları #KitapFuarı standından çocuklar için 5 kitap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram