Güzellikleriyle birbiriyle yarışan en yenilerden 11 kitap

Hazırladığımız seçkide farklı kategorilerden kitaplar yer alıyor. Bu seçkimiz bir vitrin özelliği taşıyor. Alışkın olduğunuz kategorik okumanın dışına çıkıp farklı bir kitap arayışın içindeyseniz bu liste sizin için faydalı olacaktır.

Bilim, felsefe, öykü, deneme kategorilerinde de kitapların yer aldığı listemiz son derece nitelikli eserlerden oluşuyor. Hepsinin ortak özelliği ise henüz mürekkepleri kurumadı…

1. Şeyler Denizi – Nalân Kiraz – Öykü

Alakarga Yayınları

Nalân Kiraz, ilk öykü kitabı Şeyler Denizi’ni yayınladığı zaman, edebiyat dünyası onu farklı dili, etkileyici lirizmi ve özellikle kasaba yaşamına farklı bakışı için selamlamıştı… Şeyler Denizi, günlük hayatımızın yavaş görüntüsünün altında yatan hırsları, dehşeti, kıpırtısız suların altındaki şiddeti anlatan öykülerden oluşuyor.

2. Sakın Büyüme Çocuk – Muhammet Recep Arar – Deneme

HayyKitap

Her şeyin her şeye dönüştüğü; insanların, anıların ve de yazıların aynı hızla aynılaştığı bir zamanda, kendi olmanın, kendi kalmanın ve kendince söylemenin o özgün ve samimi tadını yeniden keşfedeceğiniz bir kitap: “Sakın Büyüme Çocuk!”

3. Hatırla – İsmail Güzelsoy – Roman

Doğan Kitap

Bir varlık kendisini başkasının elinde yaratabilir mi? Sekiz yüzyıl önce Artuklu sarayında El-Cezerî isimli mühendisin yaptığı karmaşık robotların can kazandığı büyülü bir masala yolculuk yapıyoruz Hatırla’da. Zulmün, adaletsizliğin hükmüne son vermek, şenliğin ve neşenin hüküm sürdüğü bir hayat kurmak düşündüğümüzden daha kolay olabilir mi? Sokaklarda dans eden bir kız çocuğu acımasız tiranların zulmünü yıkabilir mi? Evet, diyor Hatırla. Çünkü sokaklarda dans edilmediği zaman orada kan akıyor.

4. Gen – Siddhartha Mukherjee – Bilim

Domingo Yayınevi

Tüm Hastalıkların Şahı’yla Pulitzer kazanan Siddhartha Mukherjee, kendi ailesindeki şizofreni geçmişinden yola çıkarak bizleri bilim tarihinin en güçlü ve tehlikeli fikirlerden birinin doğuşu, gelişimi ve geleceği üstüne muazzam bir yolculuğa çıkarıyor. Mendel’in bezelyeleri ile filizlenen bir fikrin Darwin’le birlikte yeşermesi, Nazilerin elinde tehlikeli bir silaha dönüşüp ırk ve kimlik tartışmalarının başköşesine yerleşmesi, ardından modern genetik, insan genomu haritası ve o büyük soru: Eğer genetikle oynamak, çocuklarımızın yazgılarını ve kimliklerini belirlemek mümkünse insan olmak ne anlama gelir? Genetik bilimin ahlaki labirentinde yolumuzu nasıl çizeceğiz?

5. Ulu Ağaç – Susanna Tamaro – Roman

Zeplin Kitap

Ulu ağaç, hepimize doğanın, dostluğun ve huzurun gerçek anlamını Susanna Tamaro’nun akıcı diliyle tekrar hatırlatıyor ve bizleri başladığımız noktaya, tabiata çağırıyor!

6. Kırlangıç Çığlığı – Ahmet Ümit – Roman

Everest Yayınları

Gün Çağ Aydın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Usta yazar Ahmet ÜmitBeyoğlu’nun En Güzel Abisi’nin ardından Elveda Güzel Vatanım’ı yazarak Başkomiser Nevzat’ı biraz dinlendirmişti. Kırlangıç Çığlığı’yla Nevzat’ı muhteşem bir olay örgüsüyle birlikte tekrar işinin başında görüyoruz.

7. Ahlak Mektupları – Seneca – Felsefe

Jaguar Kitap

Seneca, mektuplarına Lucilius’unu selamlayarak başlamıştı: Seneca Lucilio suo salutem!

Fakat onun bu seslenişi sadece dostu Lucilius’ta değil, iki bin yıl boyunca birçok nesilde karşılık buldu. Öyle ki, Ahlak Mektupları, birçok büyük kitabın, hatta Avrupa düşüncesinin kaynakları arasında yer aldı: “Fransız Seneca” olarak da adlandırılan Montaigne’in en çok etkilendiği eser Ahlak Mektupları’ydı. Erasmus, Seneca’nın mektuplarını ve yazılarını gururla yayımladı. Shakespeare, Marlowe, Bacon gibi birçok edebiyat devi Ahlak Mektupları’ndan beslendi. Aforoz edildiğinde tüm kitaplığını geride bırakmak zorunda kalan Spinoza’nın yanına aldığı Ahlak Mektupları, Marx’ın Latin ve Yunan düşüncesine açılan kapısı oldu. Yüzyıllar boyunca yaşam, ölüm, dostluk, sanat, erdem, felsefe, Tanrı, iyi ve kötü, yalnızlık, iktidar gibi insanı ilgilendiren her konuda bir “bilge”ye danışmak isteyen insanlar öncelikle Ahlak Mektupları’na başvurdu.

8. Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri – Orson Scott Card – Öykü

İthaki Yayınları

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri’nde Orson Scott Card bu türü ve dolaylı olarak da kültürü dönüştüren yazarları ve onların öne çıkan öykülerini titizlikle seçip eşsiz bir panorama sunuyor. Card’ın dediği gibi bu derleme, “Bir hazine. Bir mücevher koleksiyonu.”

9. Bırak Sokaklar Anlatsın Bizi – Önder Abay – Deneme

Destek Yayınları

Bu kitap İstanbul’un öteki yüzünü, hepimizin içinde yuvarlandığı keşmekeşi, bozulan siluetimizi, kaybolan değerlerimizi, her biri bir roman olamasa da iyi bir romana konu olabilecek hikâyelerle sokağın karakterlerini anlatıyor.

10. Yolun Sonundaki Ev – Oya Baydar – Roman

Can Yayınları

Oya Baydar, 1913’te bir suikastla başlayıp 1960’lı yıllarda aynı apartmanda kesişen çizgilerle ülkenin son yüz yılının haritasını çiziyor. Yolun Sonundaki Ev, okuyan herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir Türkiye panoraması.

11. Sula – Toni Morrison – Roman

Sel Yayıncılık

Güvendikçe yara almanın, sahiplenişin yarattığı esaret korkusunun, yaralara ama en çok da yaralayanlara duyulan özlemin, bütün olma, tamamlanma arayışının  ve her şeye rağmen ayakta kalmanın; kadın olmanın incelikli hikâyesi: Sula.

3 kitaplık seçkiyi %30 indirimle satın almak için TIKLAYINIZ

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kerem Fırtına; En Yakın Arkadaşım Bir Deli

Read Next

Hekim ve Heybesi Mukaddimesi: Yazara ve okuyucuya notlar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram