Hakan Bıçakcı’ya göre yazmanın 7 kuralı

Hakan Bıçakçı, 1978’de İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1996 yılında üniversite eğitimi için Ankara’ya gitti. 2001’de Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirerek İstanbul’a döndü. İlk romanı “Romantik Korku” 2002, ikinci romanı “Rüya Günlüğü” 2003, üçüncü romanı “Boş Zaman” 2004, ilk öykü kitabı “Bir Yaz Gecesi Kâbusu” 2005 yılında ve dördüncü romanı “Apartman Boşluğu” 2008 yılında Oğlak Yayınları’ndan çıktı. Beşinci romanı “Karanlık Oda” 2010 yılında İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

2011 yılında “Apartman Boşluğu”, “Boş Zaman” ve “Rüya Günlüğü” İletişim Yayınları tarafından yeniden yayımlandı. Yeni ve eski öykülerden oluşan öykü kitabı “Ben Tek Siz Hepiniz” 2011’de İletişim’den çıktı. “Apartman Boşluğu”, 2009 yılında Arnavutçaya, 2010 yılında Arapçaya, 2011 yılında Bulgarcaya ve İngilizceye, 2013 yılında Romenceye çevrildi.

TİMAŞ
TİMAŞ

1. Amerikalılar gibi değil, Japonlar gibi düşünün.

Amerikalı çizgi roman sanatçısı ve teorisyeni Scott McCloud, ünlü çalışması “Understanding Comics”de, Amerikan kültürünü hedefe odaklı bir kültür olarak tanımlar. Burada eserin finali çok önemlidir ve sonuç izlenen yolu aklar. Ancak Japon kültüründe, bu sonuca nasıl ulaşıldığı daha büyük önem taşır.

2. Gerçekçi olmak için gerçek hayata başvurmayın.

Gerçek hayattan olduğu gibi alınan bazı olaylar veya gerçek hayatta kulağımıza gelen bazı cümleler, kurmaca eserde yapay durabilir. Kurgunun gerçekliği ayrı bir durumdur çünkü. Yani bir anın veya diyaloğun gerçekçi bir algı yaratabilmesi için gerçekte cereyan ettiği halinin aynısını kopyalamak yeterli olmayabilir.

3. Hatırlama konusunu bir daha düşünün.

Hatırlanan anlar her seferinde basit bir geriye dönüş numarasıyla geçiştirilmemelidir. Hatırlamak çok daha karmaşık bir süreç… Beyin anıyı az da olsa değiştirir her hatırlama denemesinde. Sonra bazen olmayan şeyleri hatırlar. Ve aynı şekilde olanları hatırlamaz.

4. Yorum yapmayın, o yoruma ortam hazırlayın.

Doğrudan söylemek yerine hissettirmek genellikle çok daha etkilidir. Bir durum veya ortam için “moral bozucuydu” demek yerine mesela, onu moral bozucu bir biçimde anlatıp bu yorumu okura bırakın. Bu, okurun moralini daha çok bozacaktır. Olumlu anlamda.

5. Romanınızın bir cümlesi olmaz olsun.

Kitabı tek bir cümleye indirmek yüzeysel bir yaklaşımdır. Romanınız için “Cümlesi ne abi?” diyenleri duymazdan gelin. V. Woolf’a kulak verin: “Romanın anafikrini bir cümle olarak kenara not alabiliyorsak anafikir romana iyi yedirilememiş demektir.”

6. Rüya sahnelerine orta yerinden dalın.

Çünkü rüyanın sonunu hatırlarız ama başını hatırlamayız. Yani rüyanın dramatik anlamda bir finali vardır ama girişi yoktur.

7. Ve en önemlisi…

Tüm bunları “kural” olarak değil de “fikir / öneri” olarak kabul edin.

Kaynak: Birgün

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bütün Yönleriyle Taksim Camisi Belgeseli

Read Next

Şair-yazar Ali Asker Barut’tan iki yeni kitap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram