Hakan Güngör’ün Ödüllü Denemeleri “Sanatımı Koru Ey Tarih” Kitaplaştı

Araştırmacı, Yazar Hakan Güngör’ün, “Sanatımı Koru Ey Tarih” isimli dosyası Kırmızı Kedi Yayınları tarafından okurla buluşturuldu.

Araştırmacı, Yazar Hakan Güngör’ün, 2018 Yılı Vedat Günyol Genç Deneme Yazarı Ödülü’nü kazanan “Sanatımı Koru Ey Tarih” isimli dosyası Kırmızı Kedi Yayınları tarafından okurla buluşturuldu. Kitap, Türkiye’nin son yıllarda bir taraftan yapaylaşırken diğer taraftan iyice çoraklaşan kültür ortamını ele alıyor. “Sanatımı Koru Ey Tarih”, asla yeri dolmayacak isimlerin açtığı boşluklardan ilerleyerek bugüne geliyor. Hem ustaları yad ediyor hem de buraya nasıl geldik sorusunun cevabını veriyor. Güngör, edebiyattan sinemaya, basın dünyasından gündelik yaşama her yerde karşılaştığımız sığlaşmayı dile getiriyor.

Güngör, denemelerinde, başta popüler kültürün gerçek kültür ve sanatı ötelediği, gerçek sanatın korunması gerektiği, bu görevin de tarihe not düştüğü noktasından hareket ediyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Önce edebiyattan söze giriyor Güngör, ardından sinema, basın ve elbette genel kültür ortamına değiniyor. “Mış gibi” yapılan tüm konuları didik didik ediyor. Öyküymüş gibi muamele gören metinlerden, şiirmiş gibi kurulan dizelerden, yazarmış gibi muamele gören popüler figürlerden, aydınmış gibi yapan fenomenlerden söze girip ardında büyük boşluk bırakmış ölümsüz ustalara uzanıyor. Sanatı tarihe emanet ediyor ve bu eserleri, isimleri onun koruyacağına inanıyor. Elbette okuruna da sesleniyor. O eserleri ve isimleri tarihe yazacak olanların onlar olduğunu bilerek. (Evrensel)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

CamelPhat İstanbul’da

Read Next

Lezzetli Fransa Tarihi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram