KitapEki
    Hakan Yaman’dan İsrafil’in Kanatları Raflarda • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

Hakan Yaman’dan İsrafil’in Kanatları Raflarda

Hakan Yaman’ın Türkiye’nin geçmişten günümüze sürüp giden, din, mezhep ve etnik ayrımcılık gibi önemli meselelerine dokunduğu romanı İsrafil’in Kanatları, Sia Kitap’tan okurlarla buluşuyor.

İsrafil’in Kanatları, iki farklı tarihi düzlemde, zaman geçişleriyle ilerleyen bir paralel anlatı. Roman, 1950’li yıllarda İstanbul’un Boğaziçi köylerinden biri olan Kuzguncuk’ta dört üniversiteli gencin kayıp bir kitabı arayışlarını konu ederken, öte yanda 1700’lerde, Osmanlı İmparatorluğu’nda, Sultan I. Mahmut devrinde aynı kitabın elden ele gezdiğini okuruz. 18. yüzyıl ortalarına doğru Fransız bir seyyah ve araştırmacı olan Emile Gautier tarafından İstanbul’a getirilir ve Gautier, dostu veziri azam Kalabalık Hasan Paşa ile birlikte kitabın sırrını aydınlatabilmek için Rum ve Ermeni patriklerinden, hahambaşına, İstanbul’da bulunan bazı İslam âlimlerine kadar pek çok kişinin kapısını çalar. Tüm alfabelerle yazılmış, dört yönden de okunabilen, içinde kâinatın bütün sırlarının saklı olduğu 444 sayfalık bu gizemli kitap, kendisine sahip olanların kaderlerine de hükmeder.

Hakan Yaman, romanında, alegorik bir anlatıyla Türkiye’nin geçmişten günümüze sürüp giden, din, mezhep ve etnik ayrımcılık gibi önemli meselelerine dokunurken, varoluşla ilgili sorulara da yer veriyor. 18. Yüzyılda geçen bu büyülü Osmanlı ve Akdeniz serüvenine, Türkiye’nin çok partili rejime geçerken demokrasi adına zor sınavlar verdiği, en çalkantılı dönemlerinden biri olan 1950’lerin eşlik ediyor oluşu da romanı ayrıca renkli ve ilginç kılıyor.(Tanıtım bülteninden)

 
KitapEki
Say Yayıncılık
Ayşegül Kaplan
Latest posts by Ayşegül Kaplan (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Ayşegül Kaplan

kozmopolitik.com.tr sitesinde haber editörlüğü yapar. İstanbul Üniversitesi Edebiyat bölümü ve ayrıca Adalet MYO mezunudur. Kitap Eki sitesinin haber koordinatörüdür.

Read Previous

‘Festivallerde Bale ve Opera Yerine Konserler Olacak’

Read Next

‘Serseri Âşıklar’dan ‘Aşk Zamanı’na filmler Cannes’ın Klasikler Seçkisinde

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *