Halkın Devlet Yönetimine Katılımı Üzerine

İçinden geçtiğimiz şu günlerde bir ülkenin yönetim şekli üzerine çok fazla kuramsal tartışma yürütülebilir. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada süregelen siyasi karışıklığı ve içerideki istikrarsızlığı fırsata çevirmeye çalışan bir hükümetle karşı karşıyayız. Darbe girişiminden önce yürütülen başkanlık tartışması memleketi kan gölüne çeviren yolun taşlarını döşüyordu. Darbe girişiminin ardından getirilen OHAL uygulamasıyla demokrasi rafa kaldırıldı ve hükümete risk olarak görülen tüm kesimlere dönük paranoyak bir cadı avı başlatıldı.

Darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz tarihinde halkın bazı kesimlerinin sokağa çıkıp direndiği görüldü. Peki ya bu kesim halkın bütününü mü temsil ediyordu? Hem AKP’den hem de darbecilerden memnun olmayan ilerici kesimler bu süreçte nasıl tavır aldı?

Tüm bu tartışmalara tarihsel örneklerden bir referans noktası oluşturarak cevap vermek mümkün. Gücünü işçi sınıfından alan bir kalkışmanın başarısıya nasıl ulaşabileceği üzerine ayakları yere basan bir hareket yakın denilebilecek bir tarihte yaşandı. Halkın Devlet Yönetimine Katılımı Üzerine isimli kitap sizi kuramsal bir doygunluğa ulaştıracak.

Editörün Seçimi kategorimizde Yordam Kitap tarafından yayınlanan ve Metin Çulhaoğlu’nun çevirisiyle Halkın Devlet Yönetimine Katılımı Üzerine’yi öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

Marx ile Engels, “işçi sınıfının kurtuluşu işçi sınıfının kendi eseri olmak zorundadır” diyordu. Peki ama nasıl? Bu derleme, Lenin’in, 1917 Ekim Devrimi’nden kısa bir süre önce ve devrimi izleyen yıllarda bu soruya verdiği cevapları bir araya getiriyor.


Sosyalizmin kuruluşu, “yukarıdan aşağıya” doğru mu, “aşağıdan yukarıya” doğru mu örgütlenmeli? Yoksa bu ikisini karşı karşıya getirmek yanlış mı? Özellikle de geri bir ülkede, işçi sınıfını ve emekçi kitleleri devlet yönetimine katmak, pratikte mümkün mü? Ekim Devrimi’ni izleyen ilk yıllarda ne ölçüde başarılabildi? Lenin, karşılaşılan tıkanıklıkların aşılması için ne tür somut öneriler getirmişti?

Proletarya diktatörlüğü, sosyalist demokrasi ve sosyalist kuruluş süreci hakkındaki tartışmalarda, belirli özel dönemlerin somut gereksinimleri doğrultusunda kaleme alınmış eserlerden yanlış ya da eksikli sonuçların çıkarılmasıyla sık karşılaşılır. Halkın Devlet Yönetimine Katılımı Üzerine, aynı konuların daha bütünlüklü bir şekilde ele alınmasını kolaylaştıran bir derleme.

  • Halkın Devlet Yönetimine Katılımı Üzerine
  • Yazar: Vladimir İlyiç LENİN
  • Çeviri: Metin ÇULHAOĞLU
  • Türü: Kuramsal – Politik
  • Baskı Yılı: Nisan 2016
  • Sayfa Sayısı: 320 Sayfa
  • Yayınevi: Yordam Kitap
Editör: Gün Çağ Aydın
Latest posts by Editör: Gün Çağ Aydın (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

75 Yıl Sonra Basılan Kayıp Kitap

Read Next

Gözetleme Kulesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *