TUDEM
 
TUDEM

Hasan Ali Toptaş’ın Büyülü Dünyasından Yeni Bir Kitap

Faba Kahve

Hasan Ali Toptaş yoğun anlatımıyla, büyülü gerçekçilikle ve kelimelerin hem boşlukta duran anlamlarıyla hem de üstümüzdeki etkisiyle her zaman okuyucuda heyecan yaratmayı başarmış bir yazar.

Hasan Ali Toptaş’ın büyülü edebiyat serüveni devam ediyor. O, bu büyülü yolda emin adımlarla yürürken biz okuyucular en az onun kadar heyecanlıyız, en az onun kadar tedirginiz, en az onun kadar kendimizi emin bir şekilde kelimelerin vicdanına bırakıyoruz. Hasan Ali Toptaş, kelimelere çok güveniyor zira biz de ona. Onun kaleminden beyaz sayfalara akan her kelime biz okuyucuları temsil ediyor aslında. (Kaliteli okumalar yapan, takip eden okuyucular için olduğunu belirtmek zorundayım.)

 
KitapEki
KitapEki

Yazarın son çıkan kitabı “Kuşlar Yasına Gider” en çok okunan, en çok satılan kitabı oldu. Yıllın kitabı seçildi (Sabit Fikir Dergisi), benim de listemde birinci, bu sayfada (kitapeki.com) ikinci sırada kendine yer buldu. Yine bu sayfada hakkında bir yazı yazmış ve yıllın ilk beş kitabından biri olacağını belirtmiştim. Açıkçası “Kuşlar Yasına Gider” kitabından sonra, yazarın ne yazacağını, nasıl bir dil kullanacağını, ne tür bir teknik ve kurguyla karşımıza çıkacağını çok merak edenlerden biriydim. Zira yazar bir önceki kitabıyla, daha önce yazdığı tüm kitaplarından farklı bir dil kullanmış, daha sade ve kısa cümlelerle okuyucuya değişimin sinyalini vermişti. Yazar bizi çok bekletmeden, bu yılı iki kitapla bitirip, son kitabı “Gecenin Gecesi” ile okurlarını selamladı.

Bu sefer kısa bir öykü kitabıyla karşımızda. Ümit Ünal’ın deseniyle yazarın dünyasının kesiştiği bir kitap “Gecenin Gecesi”. Kitap toplam beş öykü içeriyor. İlk öykü “Yatak” yazarın önceki kitaplarına paralel bir dille yazılmış, asıl yazarın kullandığı dil, katmanlı anlatım bu öyküde yine karşımıza çıkıyor. Hasan Ali Toptaş’ın sadık okuyucuları bu öyküyle bir önceki kitaplarındaki dile olan özlemlerini giderebilirler, şayet özlemişlerse. Diğer öyküler, Yatak, Fotoğraf, Veysel’in Kanatları, Şeytan Uçurtması ilk öyküye göre daha kolay bir dille yazılmış diyebiliriz. Ama tüm öykülerde kurulan cümleler, oluşturulan atmosfer, kurgu ve kişiler yine Hasan Ali Toptaş’tan beklenen yetkinlikte.

Hasan Ali Toptaş; hırsların, özlemlerin, gitmelerin, gurbetin, varoluşsal sıkıntıların, büyülerin, kelimelerin, insanların, gölgelerin, nesnelerin, zamanın, mekânın en çok da kişilerin ruhları üzerinde kalem oynatmayı seven, bunları sevdiren, tane tane özenle sayfalara aktaran, tekrar tekrar dile getiren bir yazar. Sanırım yazdıklarının büyüsü de tüm bunları sindirip, sindirdiklerini dile getirmesindeki ustalığına bağlamak gerekir.

Bu kitapla yazar daha önceki “taşralı yazar” etiketinden sıyrılmasa da, taşra ve köy ile beraber şehir insanın büyüsünden, ruhundan aldıklarıyla, oluşturduğu atmosfer şüphesiz kitabın belirleyici noktalarından biridir. Pırıl pırıl bir dille yazılan ve olaylara yüklediği olağanüstülükle ve bunu kelimelerin sıra dışı büyüsünde harmanlamasıyla yine çok özel bir okumayla, çok güzel bir iki saatin verdiği rahatlamayla okur zamanını anlamlandırabilir ve daha da önemlisi günümüzdeki okurları düşünürsek, öyküye biçilmiş roller ve konumlandığı yer itibari ile kalıplaşmış anlayışı yıkmak için yazarın çok değerli bir çalışmaya imza attığını görebilir.

Hasan Ali Toptaş yoğun anlatımıyla, büyülü gerçekçilikle ve kelimelerin hem boşlukta duran anlamlarıyla hem de üstümüzdeki etkisiyle her zaman okuyucuda heyecan yaratmayı başarmış bir yazar. Ve hep böyle kalacağına da inanıyorum. Yazıyı, yazarın ruh halini ve yazıya bakış açısını özetleyecek, yansıtacak şu alıntıyla bittirelim: “Şimdi sen, öyleyse bütün bunları neden yazdın, diyeceksin belki. Doğrusu, neden yazdığımı ben de bilmiyorum. Demek yorganı omuzlarıma doğru çekip, bu yatak beni öldürecek dedikten sonra yazının içinde uyuyakalmışım.

 

  • Gecenin Gecesi
  • Yazar: Hasan Ali Toptaş
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: Kasım 2017
  • Sayfa Sayısı: 86 Sayfa
  • Yayınevi: Everest Yayınları

 

Kitap Eki Dergisi
Doğan Yalçın
Latest posts by Doğan Yalçın (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Doğan Yalçın

1994 yılında Muş’ta doğdu. Iğdır Haydar Aliyev Fen lisesinden mezun oldu. Halen Afyon Kocatepe Üniversitesinde Biyomedikal üçüncü sınıf öğrencisi. Doğan Yalçın kendisini şöyle anlatıyor; En büyük zaafım çok hayal kurmamdır diye düşünüyorum. Hem de imkansız türlerden. Bazen; ”oğlum bir mühendis için bu hayaller biraz saçma değil mi?” diye sorduğum oluyor. Bazen de ‘’Edebiyata ve kitaba bu kadar önem ve zaman verdiğinden okulu bittiremeyeceksin’’ der durur şeytani tarafım. Nerden bilsin hayallerle yaşadığımı, hayallerimin de edebiyat ve kitapla yaşadığını. En sancılı, sıkıntılı, yokluk zamanlarımda en büyük kahramanım hayallerimden kendime biçtiğim rollerdi. Belki de bu da hayal kurmanın zaaf olduğunu sanmamın zaaflığıdır. Kim bilir…

Read Previous

Bukowski’nin kayıp şiirleri yayımlandı

Read Next

Voynich El Yazmaları; 600 yıllık sır!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *