Hasan Ali Toptaş’ın İlk Zaman Öyküleri “Geçmiş Şimdi Gelecek”

Kitap Eki Dergisi

“Yaşadıkları kadar düşünüyorlardı artık ve tanrı hızla mevsim resimleri çiziyordu dışarda;
insanları her tabloda kullanıyor, yüzleri ancak kendisinin okuyabileceği çizgilerle dolduruyordu.”
Geçmiş Şimdi Gelecek

Herkesin takip ettiği, dönüp dönüp okuduğu, üzerine düşündüğü ve “bir yazısı bile yayımlanmış mıdır?” diye merak ettiği yazarlar vardır. Benim de hayran olduğum ve merakla sevgimi harmanlarcasına dikkat kesildiğim yazarlardan biri Hasan Ali Toptaş’tır. Hemen hemen bir çok eserini okumama rağmen, Toptaş’ın ilk yazdığı öykülerinin hepsini okumadım. Hasan Ali Toptaş biyografilerinde isimleri yer alsa da, eseri bulmak zordu, basımı da yoktu. Birkaç ay önce duyduğum bir haber beni Toptaş’ın ilk kaleme aldığı öykülere götürdü.

 
KitapEki
KitapEki
   

gecmis-simdi-gelecek_con10cm_1

Bilindiği gibi geçtiğimiz mayıs ayında Hasan Ali Toptaş’ın kitaplarının Everest Yayınları tarafından basılacağını duymuştum. Everest’teki ilk baskı dört kitabından oluşuyordu. Diğer üç kitabını zaten okumuştum, fakat dördüncü kitap olan “Geçmiş Şimdi Gelecek” duymadığım bir kitabıydı. “Geçmiş Şimdi Gelecek” adı verilen kitap ilk basımından sonra çok basılmayan ve kitapçılarda bile zor bulunan ilk öykülerinden oluşuyordu.

ilk öykü kitabı olan “Bir Gülüşün Kimliği” 1987’de, ikinci kitabı “Yoklar Fısıltısı” 1990 yılında yayımlanan Hasan Ali Toptaş, bu kitaplarındaki seçme öyküleri “Ölü Zaman Gezginleri” adıyla kitaplaştırdı. Geçmiş Şimdi Gelecek kitabı 30 yıl sonra Ölü Zaman Gezginleri’nde yer almayan ilk öykülerinden oluşuyor.

Edebiyatımızın önemli yazarlarından olan Hasan Ali Toptaş’ın ilk yazdığı eserler piyasada zor bulunurken “Geçmiş Şimdi Gelecek” kitabı bu boşluğu dolduruyor. Toptaş’ın bu eserleri yayımlatmak için kaç çeşit sıkıntı yaşadığını ve kitaplarının “diğer yazarlar gibi neden yazmıyorsun?”, “şimdi burada ne anlatıyorsun?” gibi gerekçelerle yayınevlerinin kapısından döndüğünü bir röportajında dile getiriyor.

Editörlüğünü Mesut Varlık’ın yaptığı Toptaş’ın kitaplarındaki kapak resimleri de Nuri Bilge Ceylan’a ait. Yeni yayınevi ve yeni tasarımla Toptaş kitapları okuyucu karşısına çıkıyor. “Geçmiş Şimdi Gelecek” kitabı 3 bölümden ve 19 hikayeden oluşuyor. Ayrıca kitapta Hasan Ali Toptaş’ın hiç yayımlamayan bir öyküsüde bulunuyor.

Hasan Ali Toptaş’ın, romanlarında yarattığı karakterler ve zaman konusundaki gitgeller-karmaşıklık öykülerinde de yer alıyor. Sanki ilk öykülerini, romanlarının provasını yaparcasına kaleme almış bir Toptaş çıkıyor karşımıza. Dili kullanmadaki özeni ve kelime seçimindeki ince eleyip sık dokuyan işçiliği onu yıllar sonraki (şimdiki) romancı Toptaş’a ulaştırıyor. Hikayelerdeki onun karakterleri, “kendi kendisiyle hesaplaşan”, “kendi kalabalığından kaçan” “insanların birbirine sırtlarıyla baktığı”, “düşle gerçek arası bir beden kılığında dolaşan” karakterlerdir. Kuşatılmış, değersiz insan, yalnız ve yabancı bireydir onun yarattığı kahramanlar. Romanlarındaki gibi hikayelerdeki şahıslar yaşamı tanımayan, onun ağırlığına katlan(a)mayan, dünyadaki garipliklere ayak uydur(a)mayan ve yaşamı tanımlayamayan bireylerdir. Bu bireyler şekil, isim değiştirerek romanlarında da yer alır.

Yazar kitabında, romanlarında olduğu gibi geçmiş, gelecek ve şimdi zamanları ile oynuyor. Zaman kırılmalarını okuyucuyu da içine alarak yapıyor. Kendisinin de bir röportajda “Yazmak bir anlamda zamana müdahaledir” dediği gibi Toptaş bu müdahaleyi çok iyi yapıyor. Hikayelerindeki kurgusal geçişler ve birçok zamanın iç içe geçmesi günümüzdeki Hasan Ali Toptaş hakkında ipuçları veriyor. Geçmiş, gelecek ve şimdi sadece kendi zamanlarındaki gibi anlatılmıyor hikâyelerde, aksine bu bütün zaman kavramları birbiri içinde sunulmuş şekilde vücut buluyor. Sanki zamanlar kendi içinde bir anlam ifade etmiyor gibi birbirleri içinde anlam bulup, var olabiliyorlar.

Hasan Ali Toptaş’ı aslında bunlardan bir adım öne çıkaran dil(i)dir. Dile gösterdiği hassasiyet, dili kullanmaktaki yetkinliği ilk hikayelerinde de kendine yer etmiştir. Fakat hikayelerindeki dil romanlarındaki gibi değildir. Kitapta, romanlarının dil denemelerini hikayelerinde yapan bir Toptaş vardır. Romanlarında dille dans eden, kelime işçiliği yapan Hasan Ali Toptaş ilk ipuçlarını hikayelerinde vermiştir. Romanlardaki dil ustalığı kadar olmasa da ilk yazdıkları hikayelerdeki dil kullanımı birçok yazardan öndedir, zaten Hasan Ali Toptaş’ın edebiyatımızdaki en önemli özelliği var ettiği büyüleyici kurguyu, büyüleyici bir dille anlatmasıdır.

Geçmiş Şimdi Gelecek”, kitabın arka kapak yazısındaki gibi Hasan Ali Toptaş’ın acemiliğin A’sındayken kaleme aldığı öykülerden oluşuyor. Bu kitap, yazarın kökenine inmemiz ve günümüze kadar sürdürdüğü yazarlık serüveni anlatması bakımından önemli ve güzel bir eser. İyi okumalar…

  • Geçmiş Şimdi Gelecek
  • Yazar: Hasan Ali Toptaş
  • Türü: Öykü
  • Basım Tarihi: Mayıs 2016
  • Sayfa Sayısı: 112 Sayfa
  • Yayınevi: Everest Yayınları

Serdal Keskin

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Serdal Keskin

Aydın’da doğdu. Muğla Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümününden mezun oldu. Yazmaya, karalamaya çalışan iyi bir okur. Öyküler, kitap tanıtım yazıları ve eleştirileri yazıyor. Serçeşme, edebiyathaber.net, kaosçocukparki.com ve Kafkaokur gibi edebiyat ve sanat kollektiflerinde yazıları yayınlandı. Benim için Anar'ın dediği gibi "Bilmek, şahit olmaktır." ve "Dünya, okunacak en iyi kitaptır." der...

Read Previous

6 Kitapla Kapetan Kemal’e Saygı Duruşu

Read Next

Buzdolabındaki Köpek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *