Hayat Ve Bilinçaltının Karışık Kaseti: Son Görüş

Levent Karataş şiirin, hayatın ve bilinçaltının hakkını vermiş. “Biz o a’bilerin kanatlı olduğuna yemin ederiz!” diyerek de sözle hayatı biçimlendirmiş.

Direkt söyleyeyim: Şiirimizde 90’lar hep es geçilmiştir. 90’lar, 80’lerin gölgesinde hep karambole gitmiştir. Fakat 90’larda şiirle harmanlanmış bazı uçuk şairler 2000’lerin şiirine kolayca adapte olmayı başarmıştır. Levent Karataş ilk kitabını 1992 yılında, henüz 20 yaşındayken çıkardı. “Düşüyorum Galileo” dedi. Sonraki kitapları 2000’lerin kabartma tozuyla fırına sürüldü. Fakat Son Görüş bize başka, bambaşka bir şiir sunuyor. Kitap, bir okyanus duası ile açılıyor. Bu dua okyanus ekseninde insanın hiçbir şey bilmediği gerçeğini yüzümüze bir tokat gibi vuruyor.

Kitabın son şiiri Diriliş’te ise “Son görüş. Kuş uçtu.” diyerek son görüşlerin artık daha sık yaşandığı günümüz dünyasında ara sıra parıldayan mucizeleri imliyor. Kitap dizelerle bölümlere ayrılmış. Okuyucuyu dinlendiriyor bu aralar. Bir sigara molası verip bu dizeler hakkında düşünüyorsun.

Garson, Action, Nihavend, Vitrin vs. gibi şiirleri sokağın nabzını tutup yokluyor. Denilebilir ki bu kitap, hayatın dibiyle, bilinçaltının dibinin bir karışık kaseti. Karışık kaset, diyorum çünkü bizi dize aralarında yine 90’lara götürüp tekrar getiriyor. Kars bölümü ise şairin kişisel tarihinin bir tezahürü. “İnekleri benim için sev” ile başlayan bu bölüm tam da bu sıcacık dize yüzünden duygulu ve anlamlı. Kars’a hiç gitmemiş biri bile bu şiirlerle Kars’ta bir kış yolculuğuna çıkabilir. Kars çok uzak. Kars çok kış. Kars bir eylem oluyor bu dizelerle.

Çeşitli isimlere şiirler adanmış. Abartı yok. Sadece şiir için, ses için adanmış. Bu kitaptaki en önemli hissiyat, doğanın ve insanın çarpışmasıyla ortaya çıkan yoğun duygu. Hem endişe ama hem de sakinlik. Bu iki duygu birlikte sunulmuş.

Şair kitabın sonunda şöyle bitiriyor kâğıdı: “Kuşlar göznuruyla mı görür yoksa dünyayı?” Kuşları bilmiyorum ama Levent Karataş’ın bu kitapta göznuruyla dünyayı gördüğü açık.

Kapak görseli ise gerçekten enfes. Kaligrafik bir anlatımla tüm dizeler bu görsele sığdırılmış. Kasım 2017’de basılan kitabın tasarımını ve editörlüğünü Janset Karavin üstlenmiş. Levent Karataş şiirin, hayatın ve bilinçaltının hakkını vermiş. “Biz o a’bilerin kanatlı olduğuna yemin ederiz!” diyerek de sözle hayatı biçimlendirmiş.

  • Son Görüş
  • Yazar: Levent Karataş
  • Türü: Şiir
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 64 Sayfa
  • Yayınevi: Düşülke Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Şair Soysal Ekinci; hayata selam ölüme tebessüm…

Read Next

“DEX İlk Romanım: İmkânsız Aşk” Yarışması’nın sonuçları belli oldu!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *