Hayatı Yeniden Keşfedin

Kitap için, yaygınlığı dünyada ve ülkemizde giderek artan Şema Terapi’nin bir meyvesi olduğunu söyleyebiliriz.

hayatKişisel gelişim kitapları ile tanışmam ortaokul yıllarıma dayanır. Ortaokul yıllarımdan bu zamana kişisel gelişim kitaplarına hep önyargı ile yaklaşırım. O yıllarda okuduğum bir kişisel gelişim kitabında: “Eğer kişisel gelişim kitapları işe yarıyor olsaydı, raflarda onlarca kişisel gelişim kitabı olmazdı.” cümlesi yazıyordu. On beş yaşındaki halim bu cümleye bayılmıştı ve o sıralar bulunduğum spor klubüne gelen NLP eğitimcisine yaptığım olumsuz eleştiriye malzeme olmuştu.

İleride psikolog olma hayali ile yaşayan ergen ben, NLP eğitimcisinin anlattıklarını kendimce değersiz kılmıştım. Oysa okuduğum kitaplardan birkaçının bana olumlu katkıları olduğunu seneler sonra anlayacaktım. Şimdilerde ruh sağlığı alanında çalışan bir meslek elemanı olarak hâlâ kişisel gelişim kitaplarına olan önyargımın devam ettiğini söylemeliyim. Eğer katıldığım bir mesleki eğitimde önerilmemiş olsaydı; birazdan size bahsedeceğim kitapla belki de hiç tanışamayacaktım.

Hayatı Yeniden Keşfedin kitabı ismi ile cismi ile ve hatta kitapçı raflarındaki yeri ile sıradan bir kişisel gelişim kitabı gibi duruyor. Kitabın kapağında bulunan “Daha cesur, üretken ve doyumlu bir hayat için gereken araçlar” sloganı da bu ön yargıyı destekler nitelikte. Sloganı okuyunca, tüketim çağındaki modern insana adeta bir mutluluk formülü sunulduğunu düşünüyorsunuz. Kitabın imajı, adı, sloganı ne olursa olsun içeriğinin bunlarla alakası olmadığını samimiyetimle söylemek isterim. Kitap için, yaygınlığı dünyada ve ülkemizde giderek artan Şema Terapi’nin bir meyvesi olduğunu söyleyebiliriz.

Şema terapi, Bilişsel Davranışçı terapinin eksik kalan yönlerini doldurma iddiasıyla geliştirilen bir terapi tekniğidir. Kısa zamanda, tedavi edici özelliğini bilimsel verilerle kanıtlamış durumdadır. Hatta bu durumu Bilişsel Terapi Tekniğinin kurucusu Aaron Beck de, kitabın önsözünü yazarak onaylamaktadır. 1992 yılında Şema terapinin kurucuları Jeffrey Young ve Janet S. Klosko tarafından yazılan kitap, ülkemizde 2011 yılında psikonet yayınlarından yayınlanmıştır.

 • Aşırı vicdan ve hayır diyememek yüzünden kendi ihtiyaçlarınıza sıra gelmiyor mu?
 • Terk edilmekten korktuğunuz için ilişkilerde çok mu altta kalıyorsunuz?
 • Sağlığınızı kaybetmek, aklınızı kaçırmak, parasız kalmak, uçağa binmek gibi korkularınız yaşama sevincinizi yok mu ediyor?
 • Hayatınız işleri yetiştirmeye çalışmakla mı geçiyor?

Kitabın arka kapağında örneklenen bu kalıplara “Şema” deniyor. Kitapta en yaygın olarak görülen 11 şema yer alıyor.

 1. Terk edilme
 2. Kuşkuculuk ve Kötüye Kullanma
 3. Duygusal Yoksunluk
 4. Sosyal İzolasyon
 5. Bağımlılık
 6. Dayanıksızlık
 7. Kusurluluk
 8. Başarısızlık
 9. Boyun eğicilik
 10. Yüksek standartlar
 11. Haklılık

Bu şemaları nasıl tanıyacağımız, kökenlerini nasıl anlayacağımız ve onları nasıl değiştireceğimiz detaylı olarak anlatılıyor.

Kitapta bulunan ölçekler ile okuyucu kendi şemalarını belirliyor. Ayrıca her şemada bulunan vaka örnekleri ve terapi seans kesitleri ile şemaların daha iyi kavranması sağlanıyor.

Kendisini daha yakından tanımak ve değişim isteyen bireyler için oldukça işlevsel ve destekleyici bir kitap. Kendini keşif için meraklı herkese, şimdiden iyi okumalar dilerim.

 • Hayatı Yeniden Keşfedin
 • Yazar: Janet Klosko, Jeffery E. Young
 • Yayınevi : Psikonet
 • Sayfa Sayısı: 456
 • Baskı Yılı: 2015
Neslihan Korkmaz
Latest posts by Neslihan Korkmaz (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Resul vesilesiyle: Kitap tanıtım yazıları ne işe yarar?

Read Next

Sahaflardan, kitap fuarlarına kitabın macerası

One Comment

 • bu kitabın pdf’si var mı, nasıl edinebilirim?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *