Hayatla bütün hesaplarını gören bir ailenin hikayesi: Golovlev Ailesi

Şçedrin, Golovlev Ailesi’nde çözülen akraba ilişkilerini, ahlaki çürüme ve yozlaşmayı, baskıyı, sömürüyü okuyanı hayran bırakacak bir kurguyla anlatarak veriyor.

Saltıkov Şçedrin’in okları doğrudan soylu ama yozlaşmış köle ve toprak sahiplerine çevirdiği romanı Golovlev Ailesi ezilen, insan sayılmayan köylülerin tüm emeklerini verdikleri hasatlarını sömürgeci beylerinin ambarına doldurup kendilerinin açlıkla sınandığı kısır döngüye ustaca aile çözümlemeleriyle ışık tutuyor.

Hayatları üretimin hiçbir aşamasına katılmadan, tamamen uyuşmuş bir halde, sömürgeci düzenin ekmeğini yiyerek geçmiş Golovlev Ailesi bireylerinin tek istedikleri paylarına düşen arsa, tarla, ev veya paradır. Bu haliyle bile toplumun küçük bir minyatürünü ortaya koyan romanda zaman ilerledikçe yavaş yavaş çöken bu aile herkesin iyi bildiği bir başka tarihe işaret ediyor.

Romandaki tüm kötülüklerin merkezine konumlandırılan İyiduşka -tam adıyla Porfiri Vladimirioviç Golovlev- dünya edebiyatının tanıdığı en utanmaz, en ikiyüzlü, en ahlaksız, en cimri karakterlerinden biriyken tüm çevresi de ona ayak uydurabilecek, bir noktada ise onu tamamlayabilecek şekilde yaratılmıştır.

Şçedrin, Golovlev Ailesi’nde çözülen akraba ilişkilerini, ahlaki çürüme ve yozlaşmayı, baskıyı, sömürüyü, zulümleri ve kilise desteğiyle sürüp giden düzeni okuyanı hayran bırakacak bir kurguyla, romandaki bütün karakterlerin hikayesini eksiksiz anlatarak veriyor. Yalın anlatımı okuyucuya karakterleri önceden tanıyormuş izlenimi verirken karşılıklı konuşmalarla, iç monologlarla karakterlerin ruh dünyasını başarıyla anlatan Şçedrin, uyguladığı psikolojik tahlili romanın her satırında hissettiriyor.

…Sömürü toplumu var oldukça ikiyüzlü, geveze, hain İyiduşkalar da hep  var olacaktır. Belki biçim değiştireceklerdir ancak varlıklarını hep sürdüreceklerdir.”  V. İ. Lenin

  • Golovlev Ailesi
  • Yazar: Saltıkov Şçedrin
  • Çeviri: Mazlum Beyhan
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 352 Sayfa
  • Yayınevi: Kor Kitap
Ecem Güler
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Başaranlar olacaktır mutlaka, başarılacaktır da…

Read Next

Gramsci’den bir fabl: Fare ile Dağ

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *