Hep Kitap’tan Çocuklara 5 Kitap Önerisi

Nitelikli kitaplara imza atan Hep Kitap, çocuk kitapları kategorisinde de iddialı bir yolculuk sürdürüyor.

KitapEki yazarlarından Gamze Sürcan, Hep Kitap etiketiyle yayımlanan çocuk kitaplarını inceledi. Yoğun üretimin olduğu çocuk kitapları kategorisinde ebeveyn olarak çocuklarımız için doğru kitapları seçmek oldukça güç.

Kısa zamanda nitelikli kitaplara imza atan Hep Kitap, çocuk kitapları kategorisinde de iddialı bir yolculuk sürdürüyor.

1

ARKADAŞIM OLACAKSIN – PETER BROWN

Küçük ayı Lucy çok heyecanlı; çünkü bugün yeni bir arkadaş edinmeye karar verdi ve neşeyle ormana gitti ama arkadaş edinmenin bu kadar zor olacağını hiç düşünmemişti. Kitapta ayıcık Lucy, arkadaş olabilmek için neler yapmıyor ki? Diğer hayvanlarla arasındaki farkı kapatmaya, onlara uyum sağlamaya, ortak bir şeyler yapmaya ya da onları tanımak için sorular sormaya çalışıyor ama bunların hepsinde bizim için pek komik durumlara düşüyor. Bu durumları bazen metinden, bazen de resimlerden anlıyorsunuz ve birden kendinizi gülerken buluyorsunuz. Resimler, yazar tarafından çizilmiş, bol renkli ve kolayca anlaşılabilecek basit çizimlerden oluşuyor. Metin ise çoğunlukla konuşma balonları şeklinde ilerliyor. Bu durum da özellikle okumaya yeni başlayan çocuklar için, birlikte roller alarak okumayı teşvik etmeyi sağlıyor. Ayrıca esprili durumları anlamak için çocuğun da çeşitli hayvanların özellikleri hakkında bilgi sahibi olması gerek. Bütün bu ayırt edici noktaları fark edip kavrıyor. Tabi tüm bunların yanında, Lucy’nin türüne bakmadan küçük, büyük, farklı ortamlarda yaşayan tüm hayvanlarla arkadaş olmaya çalışması, hem önyargı ve ırkçılığı önlemede, hem de arkadaşlık kavramının öğrenilmesinde önemli bir rol oynuyor. Bunu güldürerek yapması da cabası.

2

ÖĞRETMENİM BİR CANAVAR – PETER BROWN

Neşeli bir Peter Brown kitabı daha! Kitap, Bobby ve onun yeşil renkli, korkunç sivri dişlerini ve pençeleri olan canavar öğretmeni Bayan Kirby hakkında. Bobby’nin boş bir gününde okulun dışında en sevdiği parkta gezerken, canavar öğretmeniyle karşılaşmasıyla olaylar başlıyor. Bakalım Bayan Kirby sahiden de canavar mı? Bobby o gün öğretmenini yakından tanıdıkça, biz de kitap sayfalarındaki çizimlerden öğretmenin gitgide nasıl da güzel bir insana dönüştüğünü görüyoruz. Önyargıları yıkacak bir kitap. Hem öğrenci-öğretmen ilişkisine güzel bir bakış sağlamasıyla, hem de kalıpların dışına çıkarak aslında sadece öğretmen değil, tüm insanlara bakış açımızı değiştirecek farkındalık yaratan bir çocuk kitabı. Yine Renkli ve basit çizimleri ve konuşma balonları şeklinde ilerleyen bir kitapla, kendinizi kahramanların yerine koyarak kitabı okuyabilirsiniz. İnsanları gözümüzde nasıl gördüğümüzü anlatan güzel bir çocuk kitabı.

3

UYKUM KAÇTI –  AYLA ÇINAROĞLU

Ayla Çınaroğlu’nun yazıp, Mustafa Delioğlu’nun resimlediği fantastik bir çocuk kitabı. Kitap, tam uyuyacakken, yaramaz uykusunun kaçması üzerine onun peşine düşen küçük bir çocuğu anlatıyor. Uykusunu yakalamak için kahramanımızın gitmediği yer kalmıyor. Sonunda ise olan oluyor. Yazısız son sayfadaki resimden neler olduğunu anlıyoruz. İşte resimli çocuk kitapları bunun için güzel, bazen hikaye resme yön verirken, bazen de resim hikayeye yön verebiliyor. Tabi ki anlayana. Kitapta metinlerin nazım şeklinde şiirsel olarak yazıldığını belirtmeden de edemeyeceğim. Okurken sesin kulağa daha hoş gelmesini sağlayan ses ahenkleri oluşuyor. Son sayfayı merak ediyorsanız, bir kitabın içine bakın derim.

4

KİTAPSEVER BAY TİLKİ – FRANZISKA BIERMANN

Bir tilki düşünün kitaplara bayılıyor! Hatta kitapları o kadar çok seviyor ki onları hapur hupur yiyor. Hem de bir güzel üzerlerine tuz ve karabiber serpip öyle yiyor. E tabi her bulduğu kitabı okuyup yemeye kalkışınca da olanlar oluyor. Kitapları o hepsini yiyip bitirmeden kaçırmamız gerekiyor. Bir kütüphaneye ya da kitapçıya bu tilkinin dadandığını düşünsenize! Bunun için hapse bile düşüyor. Sonunda ise kendine bir çözüm buluyor. Kendi kitabını kendi yazmak, sonra da onu afiyetle mideye indirmek! Zaten insanın (bu durumda tilkinin) kendi yazdığı kitap kadar tatlısı yoktur. Kitaplara ve kitap tüketimine değişik bir bakış açısından bakan bir kitap. Bu kitap, diğer kitaplardan daha kalın olmasına rağmen, resimlerde ne renklerde ne de çizimlerin bolluğundan onlardan hiç geri kalmıyor. Siz de kitapları onları yiyecek kadar seviyorsanız ya da aldığınız kitabı açıp burnunuzu dayayıp kokluyorsanız, bu kitap tam size göre.

5

BAY TİLKİ VE KIRMIZI İP – FRANZISKA BIERMANN

Kitapsever Bay Tilki’nin ikinci kitabında ünlü yazarımız Bay Tilki, kitap yazmak için kendine topladığı yeni fikirlerin çalınması üzerine, kendini tek ipucu olan kırmızı bir ipin peşinde bir maceraya girmiş olarak buluyor. Yine rengarenk bol resimli bu kitapta, biz de Bay Tilki ile birlikte kırmızı ipin ucundan kimin çıkacağını merakla bekliyoruz. Bu arada, Bay Tilki, size de Roald Dahl’ın Fantastik Bay Tilki’sini hatırlatmıyor mu? Tilkiler Ezop’tan, La Fontaine’den beri masalların kahramanı olunca, onları her zaman yeni kitaplarda görmeye devam edeceğiz sanırım.

 

 

 

 

 

Gamze Sürcan
Latest posts by Gamze Sürcan (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Nazım Hikmet’in Lirik Şiirleri

Read Next

Büyükleri Yoktu Sadece Tanrıları Vardı!   

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *