Hermann Hesse’nin kült eseri Bozkırkurdu’ndan dünya var oldukça yaşayacak 10 alıntı

Hermann Hesse. Dünya var oldukça yaşayacak bir Alman yazar. Edebiyatın devlerinden. Bozkırkurdu da kült eserlerinden biri. Okurken halden hale girdiğiniz, parçalandığınız bölündüğünüz, düşüncelere daldığınız bazen de toparlandığınız, coştuğunuz ama sonunda kendinizi daha iyi hissettiğiniz bir kitap. Hatta daha iyi hissetmekten öte yaşam sevinci ile doluyorsunuz.

Hepimiz içimizdeki derin düşünceli, kaygılı, oldukça üzgün ve kendini yalnız hisseden kurttan uzaklaşmalı ve bu kısa süreli dünya yolculuğumuzu coşkularımıza ket vurmayarak, en neşeli hale getirmeye çalışmalıyız. Bozkırkurdu dans etmeli. Başka türlü olmaz. Başka türlü olmaz.

Hermen Hesse kitabın en son cümlesinde bu yazdığımın reçetesini şöyle vermiş: “Bir gün gelecek ben’in parçalarıyla oynayan bu satranç oyununun daha iyi üstesinden gelecektim. Bir gün gelecek, gülmesini öğrenecektim. Pablo  beni bekliyor, Mozart beni bekliyordu.” sf. 209

Bozkırkurdu’ndan dünya durdukça yaşayacak 10 alıntı

1. “İnsanların büyük çoğunluğu yüzmeyi öğrenmeden yüzmek istemez. Yüzmek istememeleri doğal, çünkü karada yaşamak için yaratılmışlar, yüzmek için değil. Ve düşünmek istememeleri doğal, çünkü yaşamak için yaratılmışlar, düşünmek için değil! Evet, kim düşünürse, kim düşünmeyi kendisi için temel uğraş yaparsa, bunda ileri bir noktaya ulaşabilir; ne var ki, karayla suyu değiş tokuş etmiştir böyle biri ve bir gün gelir suda boğulur.”

2. “Zaman ve dünya, para ve güç, küçük ve sığ insanların elinde bulunacak her zaman, asıl insanların elinde ise hiçbir şey. Yalnızca ölüm.”

3. “Dinleyin şu cümleyi: Gerçekte çekilen acılardan gurur duymak gerekir, her acı bize yüksek bir aşamada bulunduğumuzu anımsatır.”

4. “Gülmeyi öğreneceksiniz, sizden bu isteniyor.”

5. Yalnızlık bağımsızlıktır, yalnızlığı arzulamış, uzun yıllar içinde onu ele geçirmiştim. Soğuktu bu yalnızlık, orası öyle, ama sessizdi, yıldızların içinde dolanıp durduğu uzay gibi harikulade sessiz ve büyük.

6. Söz dinlemek, yemek içmek gibidir. Kim uzun süre böyle bir şeyden yoksun kalmışsa, onun için bundan değerli şey yoktur.

7. “Ölüme karşı savaş, sevgili Harry, her zaman güzel, soylu, olağanüstü ve saygın bir çabadır; savaşa karşı şavaş da öyle. Öte yandan, böyle bir savaş her zaman umutsuz bir Don Kişotluktan başka bir şey değildir.”

8. “…belki tümüyle insan yaşamı ciddi bir yanılgıdan öte bir şey değildir, ilk ananın ölü doğmuş bir çocuğudur, doğanın başarısız kalmış çılgınca ve dehşet verici bir denemesidir.”

9. “Her insan başkalarında rastlanmayan özelliklerle, başkalarında rastlanmayan nişanlarla donatılmıştır; her birinin kendi erdemleri ve kendi kusurları vardır, her birinin bir “büyük günahı” vardır öte yandan.”

10. “…Nietzsche gibi biri bugünkü sefaleti bir kuşaktan çok daha fazla süre önce yaşamak zorunda kaldı; onun tek başına, hiç anlaşılmadan yaşadığını bugün binlerce insan yaşamakta.”

  • Bozkırkurdu
  • Yazar: Hermann Hesse
  • Çeviri: Kamuran Şipal
  • Türü: Roman, Bilimkurgu
  • Baskı Yılı: 26. Baskı / Şubat 2018
  • Sayfa Sayısı: 209 Sayfa
  • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Okuma önerisi!

Feride Cihan Göktan’ın incelemesi; “Bozkırkurdu Dans Eder mi?“
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Hepimiz içimizdeki derin düşünceli, kaygılı, oldukça üzgün ve kendini yalnız hisseden kurttan uzaklaşmalı ve bu kısa süreli dünya yolculuğumuzu coşkularımıza ket vurmayarak, en neşeli hale getirmeye çalışmalıyız. Bozkırkurdu dans etmeli. Başka türlü olmaz.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kubrick’in Stefan Zweig’tan uyarladığı kayıp senaryosu bulundu

Read Next

İkinci Yeni şairi Ece Ayhan’dan yalın bir üslupla örülmüş öyküler: İyi Bir Güneş

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *