KitapEki
    Hikaye Anlatıcısının Yolculuğu: Ateş Başından Cam Kulelere Homo Narrans’ın Kadim Hikâyesi • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

Hikaye Anlatıcısının Yolculuğu: Ateş Başından Cam Kulelere Homo Narrans’ın Kadim Hikâyesi

Nuri Sevsem Gürvardar’ın yazdığı, okurlarını binlerce yıl önceki bir mağaradaki ateşin başından alıp günümüzdeki cam kulelere kadar getiren Hikâye Anlatıcısının Yolculuğu Destek Yayınları’ndan çıktı.

Binlerce yıl önce atalarımızın ateş başında bir araya gelip hikâyeler anlattığı ile ilgili hepimiz en az bir kez bazı şeyler duymuş ya da okumuşuzdur. Peki, genlerimiz aracılığıyla aktarılmış, artık bir doğal yetenek haline gelmiş olması gereken “hikâye anlatıcılığı” neden yalnızca bazı insanlara “bahşedilmiş” gibi gözükmektedir hâlâ? Hepimiz birer hikâye anlatıcısı isek neden bazılarımızın her sözü karşısındaki etkilerken bazılarımız derdimizi bile doğru düzgün anlatamaz?

Nuri Sevsem Gürvardar’ın kaleme aldığı Hikâye Anlatıcısının Yolculuğu adlı kitapta işte tam da bu soruların peşine düşecek ve içinizde bir yerlerde uyandırılmayı bekleyen hikâyeciyi elinden tutup kaldırmak için gerekenleri öğreneceksiniz. Hikâyeleştirmenin ve hikâye anlatımının ne olduğundan başlayan bu yolculuk hikâyelerin beynimizde neleri değiştirdiğini anlatan bir durağa uğradıktan sonra asırlardır anlatılsa da etkileyiciliğini yitirmeyen anlatıların dünyasına girip sırlarını çözmeye odaklanacak. Sonrasında kendi içinizdeki cevhere dönüp kendi hikâyeniz üzerine düşünecek ve aslında yolculuğunuza içinize doğru devam edeceksiniz. En sonunda ise günümüzde iyi hikâyelerin bazen nasıl çok da iyi olmayan amaçlarla kullanıldığını göreceksiniz. Her yolculukta olduğu gibi burada da bilinmezlikler var elbette, kuşkusuz umulmadık bazı sürprizlerle de karşılacaksınız! Zaten bütün hikâye de burada değil mi?

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Arka Kapak Yazısı:

“Evren atomlardan değil, hikâyelerden oluşur.”
İnsanlık tarihi kadar eski bir yetenektir hikâye anlatıcılığı. On binlerce yıl önce bir mağarada ateş başında başlayan bu kadim yolculuk, günümüzde hem plazalarda hem de siyasetin şatafatlı kürsülerinde devam ediyor. Yolculuk değişmese de yol değişmiş, geçmişin hikâye anlatıcıları yerini pazarlama gurularına veya politikacılara bırakmış bile… Hepimiz dikkatle bu yeni hikâyeleri dinliyor, izliyor veya okuyoruz. Ama biliyoruz ki hikâyeler kimsenin özel mülkü değil.
Hikâyeler hepimizin.
Ve bizim de heybelerimizde parlatılmayı bekleyen hazinelerimiz, bizi olduğumuz kişi yapan yolculuklarımız var. Madem öyle, hikâyelerimizi neden anlatmıyoruz?
Hayatımızın her alanında, etrafımızdakileri harekete geçirmeye ihtiyaç duyduğumuz her an neden bu muazzam birikimlerimizden yararlanıp akışın yönünü değiştirmiyoruz?
Nuri Sevsem Gürvardar’ın kaleme aldığı HİKÂYE ANLATICISININ YOLCULUĞU, içinizdeki hikâyeciyi uyandırmayı ve zaten sahip olduğunuz tarihin bu en eski ve en mükemmel donanımına işlerlik kazandırmayı amaçlıyor. Sadece anlatı yeteneğinizi değil, kendinizi dönüştürebileceğiniz yepyeni bir yolculuğa davet ediyor sizi.
Kahramanların, büyücülerin ve dibe vuruşların eksik olmadığı bu maceraya hazır mısınız?

Yazar Hakkında:
Nuri Sevsem Gürvardar, 1987 tarihinde Kuleli Askeri Lisesi’nden, 1991 yılında ise Kara Harp Okulu’ndan mezun olmuştur. Yirmi yedi senelik aktif çalışma hayatı boyunca TSK’nın çeşitli kademelerinde ve yurtdışında yöneticilik ve liderlik yaptıktan sonra 2017 yılında kendi isteğiyle emekli olmuştur. 2018 yılında aynı zamanda ortağı olduğu Kuleli Akademi ailesine katılmıştır. Yaklaşık iki senedir Kuleli Akademi’nin Eğitim Direktörlüğü görevini yürütmekte, bunun yanında Hikâyeleştirme ve Krize Hazırlık eğitimleri vermekte, danışmanlık yapmaktadır. Yaklaşık yirmi sene önce başlayan Hikâye Anlatıcılığı ve Hikâyeleştirme macerasını aldığı eğitimler, katıldığı seminer ve toplantılarla devam ettirmektedir. Askeri disiplinlerin sivil yaşama uyarlanması kapsamında Algı Yönetimi, Stratejik İletişim ve Krize Hazırlık Simülasyonları konularında sürdürdüğü çalışmalarının yanı sıra roman yazmakta, çeşitli dergilere makaleler hazırlamakta, fotoğraf çekmekte ve bisiklete binmektedir

 

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

Clint Eastwood, ‘Cry Macho’ Uyarlamasını Yönetecek ve Başrol Oynayacak

Read Next

BÜCÜRÜK’LE BÜYÜCÜ ABLASI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *