Hikmet Hükümenoğlu’ndan Yeni Roman: Atmaca

Hikmet Hükümenoğlu’nun 90’lardan bugüne uzanan, bir kuşağın hayal kırıklıklarına, kararsızlıklarına, yarım kalan aşklarına, çaresizliğine, öfke ve bekleyişle geçen yaşamına tercüman olduğu romanı Atmaca, Can Yayınları’ndan çıktı.

Saat ikiyi on dört geçiyordu. Daha fazla beklemenin anlamı yoktu artık. Ayağa kalkmak için sandalyemi ittiğimde çıkan gıcırtı sınıfta yankılandı. Sami Hoca tahtaya dönmüş bir şeyler yazıyordu, bir tek o duymadı. Huzursuzca kıpırdananlar, öksürenler oldu. Arkamdakilerin gözlerini ensemde hissettim. Midemde ufak çapta bir fırtına kopuyordu. Neden bilmiyorum ama ceketimin önünü ilikledim. Kapıya vardığımda Sami Hoca bana dönüp, “Evladım, gelirken yan sınıftan tebeşir de ister misin sana zahmet,” dedi. “Bu düdük kadar kalmış, parmağımdan kayıyor.”

Öfke, kısa süreli bir delilik halidir derler ama bazen çok da kısa sürmez, insanın ömrünü ele geçirir. Atmaca, gitgide artan öfkesiyle boğuşan Ömer’in lisede başlayıp kırklı yaşlarına, 90’lardan bugüne uzanan öyküsü. Hayal kırıklıkları, kararsızlıklar, yarım kalan aşklar, çaresizlik, öfke ve sürekli bekleyiş: Gerçek hayat ne zaman başlayacak?

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Dünya Klasiği ‘Kör Müzisyen’ Türkçe’ye Kazandırıldı

Read Next

11. Balkans Beyond Borders Kısa Film Festivali, Bu Yıl Online Düzenlenecek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *