Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram
Responsive banner image
 

Hişt! Hişt! Hayal Kursana Dostum

0

Fuat Sevimay’ı kiminiz Orhan Kemal Öykü Ödüllü Ara Nağme’nin yazarı olarak bilirsiniz kiminiz de Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Ödülü’ne layık görülen Kapalıçarşı’nın mimarı.

Fuat Sevimay’ı kiminiz Orhan Kemal Öykü Ödüllü Ara Nağme’nin yazarı olarak bilirsiniz kiminiz de Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Ödülü’ne layık görülen Kapalıçarşı’nın mimarı. Çevrilemez denilen James Joyce’un Finnegan Uyanması’nın Türkçeleştireni olarak bilenleriniz de az değildir. -Ki bu çevirisiyle hem Talat Sait Halman hem de Dünya Kitap Çeviri Ödülleriyle taltif edilmiştir.- Ama Fuat’a kendini tek bir cümleyle ifade et deseniz, hepsini bir kenara koyup Elif ile Emir’in babası olarak tarif eder. Bu tarife uyan biçimde 2018’in sonlarında Sevimay’ın iki çocuk kitabıyla birden buluştuk: Birinci – ikinci sınıflara ilk okumayı sevdirecek Hişt! Hişt! ve dördüncü – beşinci sınıflar düzeyinde olan Hayal Kurmak Bedava.

Yaz tatilinde canı sıkılan kahramanımız babasının kütüphanesinde Hişt! Hişt! diye bir ses duyar. Orada Sait Faik’le tanışır ve kitapların can sıkıntısına iyi geldiğini öğrenir. Sait Faik, ona bir de sır verir; etrafı dinlerse her yerden bir Hişt! Hişt! sesi duyabileceğine ve o sesin peşine takılırsa asla canının sıkılmayacağına dair. Küçük kahramanımız ablasıyla birlikte Kadıköy Altıyol’daki Boğa Heykeli’nden duyar aynı sesi ve sesle birlikte İstanbul kazan bizimkiler kepçe dolaşmaya başlarlar. Haydarpaşa Garı, Sultanahmet Meydanı, İstanbul Modern Müzesi… Tatlı bir yorgunlukla evlerine dönerler. Ertesi gün arkadaşları Bora ve Oğuz’a da Hişt! Hişt! sesini dinlemeyi öğreten kahramanımız ve arkadaşları yaz boyunca canlarının asla sıkılmayacağı meşguliyetler bulurlar. Hep Kitap etiketiyle okurla buluşan Hişt! Hişt!’ın şirin resimlerini Gökçe İrten çizmiş. Kitap, çocuklara okuma sevgisi vermesinin yanı sıra İstanbul’un gezilecek yerlerini gösteren bir rehber niteliğini de taşıyor.

Okula yeni gelen Türkçe öğretmeni Ebru Bulut’tan hayal kurmayı öğrenen bir sınıfın hayallerine ortak oluyoruz Hayal Kurmak Bedava’da. Hayallerin törpülendiği günümüzde başlarda zorlansalar da kısa sürede birbirlerinin hayallerine dâhil olacak kadar ustalaşırlar çocuklar: Kerem’le birlikte Mısır Piramitlerine ve Tutankamon’un mezarına gideriz, arkeolog Howard Carter’ın keşfine yardımcı oluruz. Kaan’la birlikte Bernabéu Stadyumu’na çıkarız, şampiyonluk maçında Barcelona’ya gol atarız. İpek’le birlikte Akio Shindo’nun araştırma ekibinde yer alıp, insanlığa yararlı bir buluş olan karbon elyafın icadına katkı sağlarız. Efe ile birlikte Rönesans Floransa’sına gidip Michelangelo ile tanışırız hatta Leonardo da Vinci’ye Mona Lisa’nın kaşları olmadan da çok güzel olduğunu fısıldarız. Neşe ile birlikte günümüze dönüp, Kolombiya’ya uzanırız. Gabriel Garcia Marquez’den yazarlığın sırlarını öğreniriz karşılığında da Yüzyıllık Yalnızlık romanının ismine esin veririz. Sadun Boro ile Pasifik’te yelken açarız, Marco Polo’ya Çin yolunda yoldaş oluruz… Kitabın sonunda ise Ebru Öğretmen’in hayal kurmaya nasıl başladığını öğrenip onun hayaline tüm sınıfla birlikte biz de dâhil oluruz.

Hayal Kurmak Bedava, okurlarına dozunda tarih, coğrafya, sanat, bilim bilgisi vererek bir yanıyla öğretirken bir yanıyla da araştırmaya teşvik ediyor. Üst perdeden bağırmayan, çocuklarla akran eğlenceli dili okuma kolaylığı sağlıyor. Maceralar arasında koştururken bir yandan da önemli sanatçıların, bilim insanlarının kâşiflerin hayatlarına dâhil olarak, çocuklara ilgi alanları doğrultusunda rol modelleri sunuyor. Mustafa Delioğlu’nun ilginç detaylar saklı çizimleri hayal gücümüze güç katıyor.

Çocuklarınızın ellerinden telefon ve tablet düşmüyor, anne babalar olarak siz onlara türlü kitaplar alıyorsunuz ama gene de okumayı sevdiremiyorsunuz. Hişt! Hişt! ve Hayal Kurmak Bedava’yı alın ama sadece almakla kalmayın, bu sefer siz de maceraya dâhil olun. Çocuğunuzun elinden tutun Hişt! Hişt! rehberliğinde İstanbul’u (başka şehirdeyseniz dert etmek yerine şehrinizi) gezin. Gözlerinizi kapatın. Tam kapatmadığınızı görebiliyorum. Sımsıkı kapatın. Çocuğunuzla birlikte hayal kurun, sonuçta Hayal Kurmak Bedava.

 • Hişt! Hişt!
 • Yazar: Fuat Sevimay
 • Türü: 7+ Çocuk
 • Baskı Yılı: Ekim 2018
 • Sayfa Sayısı: 50 Sayfa
 • Yayınevi: Hep Kitap
 • Hayal Kurmak Bedava
 • Yazar: Fuat Sevimay
 • Türü: 10+ Gençlik
 • Baskı Yılı: Ekim 2018
 • Sayfa Sayısı: 131 Sayfa
 • Yayınevi: Hep Kitap

Mehmet Fırat Pürselim

1975 yılında Antalya'da doğdu. Üsküdar Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Halen serbest avukatlık yapmaktadır.

İlk kitabı Hayat Apartımanı, 2012 Naim Tirali Öykü Ödülü’ne layık görüldü. Çocuklar için hazırladığı Doğa Öyküleri serisinin ilk kitabı Flamingo Çocuk 2013 Mayıs ayında çocuklarla buluştu. İlk romanı Emanetimdeki Hayatlar 2014 yılı Haziran ayında yayınlandı.

BirGün Kitap, Sol Kitap, Evrensel Gazetesi, BirGün Gazetesi, Yeşil Gazete ve çeşitli dergilerde kitap incelemelerine ve edebiyata ilişkin yazıları yayınlandı. Uzman Tv’de kitap tanıtımı programları yaptı.

Fotoğraf: Bora Elber
Mehmet Fırat Pürselim

Latest posts by Mehmet Fırat Pürselim (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Cevap Yazın

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *