İhsan Eliaçık’a yapılan saldıraya karşı 10 haklı tepki

Tekin Yayınevi yazarlarından İhsan Eliaçık katıldığı 1. Kayseri Kitap Fuarı’nda bir grup tarafından saldırıya uğradı.

Yazar İhsan Eliaçık’a Kayseri Kitap Fuarı’nda fuar organizasyonu ve Kayseri Belediyesi tarafından uygulanan sansür ve saldırı girişimine tepkiler sürüyor.

1.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin kınama açıklamasının yanı sıra, Eliaçık’ın yayınevi Tekin Yayınevi ile birlikte Ayrıntı, İletişim, Metis, Doğu, Günışığı, On8, Ot, Uykusuz gibi birçok yayın ve yayınevi fuardan çekildi. Ayrıca pek çok yayınevi, çeşitli örgüt ve sivil toplum kuruluşları, yazarlar ve sanatçılar sosyal medyadan da kınama açıklamalarına yer verdi.

2.

Ayrıntı Yayınevi, Eliaçık’ın maruz kaldığı bu çirkin davranışa tepki olarak fuarı terk ettiklerini belirterek “Kitaba, düşünceye ve ifadeye saldırıyı reddediyor, duyarlı yayınevlerinin de bu duruma tepkisiz kalmayacağını umuyoruz” sözleriyle Eliaçık’a destek çağrısında bulundu.

3.

Patika Kitabevi “Yazarlarına saldırılmayan bir ülke için daha fazla okuyacağız, okutacağız” açıklamasıyla Eliaçık’a destek çıkarken Yitik Ülke Yayınları “Yanındayız” diyerek yazarı sahiplendi. Nota Bene Yayınları ise twitter üzerinden yaptığı yazılı açıklama ile saldırıyı kınadı.

4.

Yeşil Sol Parti, “Yazar İhsan Eliaçık’a Kayseri Kitap Fuarı’nda yapılan saldırı, düşünce ve ifade özgürlüğüne saldırıdır. Kınıyoruz!” paylaşımında bulundu.

5.

İnsan Hakları Derneği “Antikapitalist yazar İhsan Eliaçık, Kayseri Kitap Fuarı’nda saldırıya uğradı. Saldırganları kınıyor, Eliaçık’a geçmiş olsun diyoruz” açıklamasını yaptı.

6.

HDP ise “En ufak demokratik hakkını arayanlara bile vahşice saldırıp bu linç güruhunu seyreden polisin tavrını kabul etmiyoruz” sözleriyle saldırıyı kınadı.

7.

Gazeteci-yazar Ümit Kıvanç “İhsan Eliaçık’a saldırı, düpedüz tekfircilik. IŞİD-DAİŞ bu tavrın uç örneği” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

8.

Yazar-şair Ataol Behramoğlu “Hiçbir yazara, hiçbir düşünce ve sanat insanına karşı kaba kuvvet uygulanmasına izin verilemez. Sorumlular kimse bulunmalı ve teşhir edilmeli, cezalandırılmalıdır” diyerek saldırıyı kınadı.

9.

Yazar Sunay Akın “Kitap fuarları farklı düşüncede yazar ve okurların bir araya geldiği gerçek bir demokrasi şenliğidir” sözleriyle Eliaçık’a destek çıktı.

10.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu twitter üzerinden “Bir grup serseriyi Kayseri Kitap Fuarı’nda @ihsaneliacik a saldırtmak FAŞİZMdir.Amaç, düşünceyi kaba kuvvetle boğmaktır. Başaramayacaksınız.” paylaşımında bulundu.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Toplumsal Cinsiyet ve Edebiyat Söyleşileri başlıyor.

Read Next

Dâhiler Sınıfının Üç Öğrencisi: Leonardo, Steve, Albert

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram