İki bin yıl sonra affedilen şair

Dünya şiirinin büyük ismi Ovid’in yaklaşık 2 bin yıl önce Roma’dan atılmasına neden olan sürgün kararı Roma belediyesi tarafından iptal edildi.

Romalı şair Ovid, İmparator Augustus tarafından milatta sonra 8 yılında sürgüne mahkum edilmiş ve bugünkü Romanya sınırları içinde yer alan Köstence’ye gönderilmişti. Şair hayatı boyunca bir daha Roma’ya dönememişti.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, Ovid’in şehirden atılmasına neden olan sürgün kararı Roma belediyesi tarafından iptal edildi.

Tam adı Publius Ovidius Naso olan şair, sürgüne gönderilmesinin nedenini tam açıklamamış ancak bir şiirinde bunun “bir hata” yüzünden olduğunu ima etmişti.

SÜRGÜN SEBEBİ AŞK MI?

Ovid’in sürgüne yollanma nedeniyle ilgili ortaya atılan iddialar arasında, İmparator Augustus’un kızının da karıştığı bir aşk hikayesi, Augustus’un gizli bir ilişkisini keşfetmesi ya da şiirlerinin imparatora rahatsızlık vermesi de bulunuyor.

Roma belediyesi bu “hata”yı düzeltmek amacıyla, ölümünün 2000. yılında Ovid hakkındaki sürgün kararını önceki gün iptal etti.

Yapılan oylamanın ardından konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Luca Bergamo, “Bugün aldığımız karar sembolik önem taşıyor çünkü sanatsal ifade özgürlüğünün her geçen gün daha da baskı altına alındığı bir toplumda sanatçıların kendilerini özgürce ifade edebilmesini savunuyor,” ifadelerini kullandı.

Floransa kenti de, “İtalyan dilinin babası” sayılan Dante Alighieri hakkındaki sürgün kararını yaklaşık 700 yıl sonra, 2008’de iptal etmişti.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Başkomiser Galip: Sıradan Cinayetlerin “Sıradan” Polisi

Read Next

Yılın son kitapları raflarda! En yenilerden dikkat çeken 10 kitap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *