İki Mezarlığı Birbirine Bağlayan Köprü: Garipler Sokağı

Garipler Sokağı: Daha çok ekmek için memleketlerini bırakıp geldikleri bu şehir onları daha çok sömürmekten başka hiçbir şey yapmamıştır.

Oktay Akbal’ın yükselen şehir içinde soluksuz kalan ”Garipler”i mercek altına alan bu kısacık romanı sizi 2. Dünya Savaşı yıllarında kendi kültürünü, şarkısını, türküsünü korumaya çalışan bir mahalleye davet ediyor.

Üniversite öğrencisi Salih’in elinde bavulu ile hırsız gibi girdiği sokağa biz de peşinden giriveriyoruz. En başta Salih’in ağzından anlatıldığını düşündüren hikaye çok geçmeden Akbal’ın diğer hikayelerinde de yaptığı gibi farklı karakterlerin gözünden yaşanmaya başlıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Akbal’ın başarılı betimlemeleri ve son derece gerçekçi gözlemleriyle Garipler Sokağı’na adımınızı attığınız an bekçinin düdüğüne, çocukların heyecanlı çığlıklarına, iskemlesini kahvenin önüne atan Zülfü’ye, kahveden gelen taş seslerine, camdan sarkan genç kadınlara tanık oluyorsunuz.

Dertlerini bir kaşık suda boğmasını bilen insanların hüküm sürdüğü bu sokakta acılar da kavgalar gibi anlıktır. Biraz sonra ne olacağını kimse bilmez, zaten bilmek de istemez. Tüm dertleri, sıkıntıları, ıstırapları, kavgaları, ekmek mücadeleleriyle toplumun aynası olan roman bir yönüyle de Salih’in onlardan biri olmak için geldiği bu mahallede nasıl kendi gerçekleriyle yüzleştiğini anlatıyor.

Genç kızların beğenmeyip gitmek istediği, çocukların koşturmaktan ne olup bittiğini bilmediği, yaşlıların da ihtiyarlığın ve alışkanlığın verdiği duygusallıkla kopamadığı bu mahalledeki herkes başka sebepten yerini, yurdunu bırakıp ‘’büyük şehrin malı’’ olmuştur. Daha çok ekmek için memleketlerini bırakıp geldikleri bu şehir onları daha çok sömürmekten başka hiçbir şey yapmamıştır.

Hayatın çarkları herkes için farklı dönerken Salih buraya neden geldiğini, burada ne aradığını sorgulayacak; mahalleli ile arasına koyduğu cam duvarı kırmak için fırsat kollayacak; şehrin zehirli soluğunun erişemediği bu yerde aslında kim olduğunu bulmaya çalışacaktır.

  • Garipler Sokağı
  • Yazar: Oktay Akbal
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 128 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Kitap

Ecem Güler
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Tersinden ve düzünden annelik hâlleri

Read Next

İçeriye Mektuplar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram