İkinci Dünya Savaşı’nın Gerçekliği; Rahip C.

Sel Yayıncılık tarafından yayımlanan Rahip C. İkinci Dünya Savaşı’nın gerçekliğini din ve inanç karanlığından son derece gerçek sahnelerle ve diyaloglarla aktaran bir eser.

Yayınlandığı dönemde çok fazla tartışılmış, birçok yazar tarafından eleştirilmiş, meslektaşları tarafından eleştirilmiş olsa dahi kitabını geri çekmemiş… Avrupa düşün ve felsefesinin önemli yazarlarından George Bataille’in Rahip C. kitabı birçok benzer konulu kitap yayınlansa da şahsına münhasır bir kitap olduğundan çok değerli; bu yüzden de zaten çok fazla eleştiriye maruz kalmış bir kitap.

Sel Yayıncılık tarafından yayımlanan Rahip C. İkinci Dünya Savaşı’nın gerçekliğini din ve inanç karanlığından son derece gerçek sahnelerle ve diyaloglarla aktaran bir eser. Eserin savaş, sefihlik, suç gibi temaları hiç de alışık olmadığımız taraftan bize anlatıyor olması okuyucuyu ters köşe yapsa da Georges Bataille hikayeyi o kadar evrensel bir dille anlatıyor ki; çok fazla etkileneceğiniz bir dünyanın içine dalıyorsunuz.

“Bu öykü başladığında kasaba hayatının laneti kardeşimi neredeyse tamamen baştan çıkarmıştı. Kimse sessizlik arzusuna karşı çıkmak için bu denli çabalamamıştır. Bir gün ona ne hissettiğimi söylemek istedim; tatlı bir gülümsemeyle tuhaf bir yanıt verdi bana:

“Anlamıyorsun hayır, kesinlikle böyle değil, düşündüğümüz tek şey bu,” dedi. “Aslında… çevremizdeki herkesi aldatıyoruz; dışarıdan bakıldığında yaşam doluyuz, iyi niyetliyiz, hatta biraz tuhafız ama aslında hepimizin yüreği kaygı dolu.” 

Kaygı dolu bir hikaye yazan Bataille savaşın çok da şahit olmadığımız yüzünü bize çevirmek istemekte. Konu savaş olduğunda tabii ki direniş hareketleri, tabii ki ihanetler de var. Romanın iskelet yapısının bu şekilde  oluşturulduğunu düşünürsek, romanın omuriliği de Bataille’nin siyasi görüşlerinin inanç ekseni üzerinden bu romana yansıması.

Romanımızın bir anlatıcısı var. Anlatıcımız bize Robert C yi (yani Rahip C’yi) anlatırken direkt Robert C’ye odaklanıyor. Aslında bir savaşı anlatacak olan roman; önce kişilere zum yaparak savaşın nasıl meydana geldiğini, yapılan kıyımların, yıkılan şehirlerin kişilerin bir araya getirdiği topluluklardan ve o inançlardan çıktığını çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

“Onu yitirip tekrar buldum ve bu insanlık dışı keşif devam etti. Dur durak bilmeden ve yorulmadan, toprağın altımızdan sürekli kaydığı geniş boşlukta bilinmez olasılıklar içinde birbirimizi yitiriyor muyduk?  Güçlü bir kahkaha, gürültülü gevezelik ve şehvetli bir iç gıcıklanmasından sonsuz bir sinirlilik doğmuş, bizi karmakarışık odalara yöneltiyordu. Dar ve dimdik bir merdivenin sonunda bir kapı açılıyordu.”                    

Bataille’nin insana bakışı, onu anlayışı ve anlatışı Rahip C’de toplumsal refleksleri de işleyiş şeklini göz önünde bulundurursak romanın neden bu kadar tartışıldığını daha iyi anlayacağız.

Michel Foucault’un “Bu çağın en önemli yazarı” dediği Bataille yalnızca Fransız düşün sanatı için değil evrensel edebiyata ve felsefeye büyük katkıları olan bir yazardır. Rahip C. toplumsal gerçekçiliği çok iyi yansıtan bir roman. Kör inanışın insanların hayatını nereden nereye getirdiğini anlatan etkili bir roman.

 

 

  • Rahip C.
  • Yazar: Georges Bataille
  • Çeviri: Didem Eryar
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Mart 2017
  • Sayfa Sayısı: 151 Sayfa
  • Yayınevi: Sel Yayıncılık
Aynur Kulak
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

“Netersid, ma heme ba hem hestim” | Korkmayın, burada hep beraberiz

Read Next

77. Yılında Köy Enstitüleri ve Bir Bibliyografya Yoklaması; Bir çağrı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *