TUDEM
 
DESTEK

Ingmar Bergman’ın ‘Bir Evlilikten Manzaralar’ı Yeniden Çevrilecek

Faba Kahve

İsveçli usta yönetmen Ingmar Bergman’ın 1973’te İsveç televizyonu için çektiği efsanevi mini dizi “Bir Evlilikten Manzaralar” (Scener ur ett äktenskap) HBO tarafından yeniden çevrilecek.

Marianne ve Johan’ın evliliklerinin on yıla yayılan sürecini takip eden Bergman imzalı dizinin İngilizce yeniden çevriminde başrolleri Michelle Williams ve Oscar Isaac paylaşacak. Evlilik ve ilişkilere dair sorunlara odaklanan “The Affair” (2014) dizisinin yaratıcılarından Hagai Levi’nin yürüttüğü proje, Bergman’ın 70’lerde İsveç’te anlattığı hikâyeyi ABD’ye taşıyacak.

Bergman, altı bölümlük bir mini dizi olarak tasarladığı Bir Evlilikten Manzaralar’ı daha sonra sinema salonlarında gösterilmek üzere üç saatlik bir film şeklinde kurgulamıştı. Oriinal versiyonda Liv Ullmann ve Erland Josephson tarafından canlandırılan çiftin ilişkisinin kopma noktasına gelip sonra yeniden kendi akışını bulmasını ve belli döngüleri tekrar etmesini anlatan dizi, Bergman’ın pek çok yapıtından alışkın olduğumuz, bir oda tiyatrosunu anımsatan, az oyuncuyla kapalı mekânlarda geçen bir yapıya sahip.

 
KitapEki
KitapEki

Bergman’ın en önemli yapıtlarından sayılan “Bir Evlilikten Manzaralar”ın, yönetmenin kendi deneyimlerine ve özellikle de uzunca bir dönem ilişki yaşadığı, 5 yıl kadar evli kaldığı oyuncusu Liv Ullmann’la beraberliklerine dayandığı biliniyor. Usta yönetmen, hayatını kaybetmeden önce, son filmi “Saraband” (2003) ile Marianne ve Johan çiftinin hayatına geri dönmüş ve bu öyküye son noktayı da koymuştu.

HBO yapımı olması nedeniyle şimdiden beklentileri arttıran bu büyük yeniden çevrim projesi için henüz bir çekim takvimi açıklanmadı.

 

Kaynak: Altyazı

Kitap Eki Dergisi

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Haber Merkezi

Read Previous

Kız Kardeşler’e En İyi Balkan Filmi Ödülü

Read Next

‘Rağmen’ Kitap Dizisinin Yeni Kitabı: ‘Ayrılık’

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *