İnsanı ‘gerçek nedir?’ diye sormaya iten 5 öykü kitabı

Kimi zaman kitapseverler bir kitabı okuduktan sonra yaşadığı dünyanın aslında ne olduğunu düşünmeye başlar. Etrafında akıp giden olaylar, yaşanan tüm gelişmeler onu bugüne kadar bu kadar etkilememiştir. Bir kitap okur ve hayatı değişir… Kitapların insanı düşündüren, değiştiren ve sarsıcı bir etkisi vardır.

5 kitaptan oluşan bu seçkimizde okuyanda iz bırakacağını düşündüğümüz öykü kitaplarını bir araya getirdik. Elbette bir kitabın herkeste aynı etkiyi bırakması beklenemez. Ama bu 5 kitaptan herhangi birini okuduğunuzda bizde yarattığı etkiye benzer bir durumu yaşayacağınızı düşünüyoruz. Keyifli okumalar…

1. Bugün Anne Gibi Değilim – Belma Fırat

Nota Bene Yayınları

Gökçesu Özgül’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

Belma Fırat’ın üçüncü öykü kitabı Bugün Anne Gibi Değilim Nota Bene Yayınları’ndan çıktı. Kitapta birbirinden sarsıcı on dört kadın öyküsü var. Yazar bizi bu kez de adını koyamadığımız, gizli saklı şekilde yaşantımızın, zihnimizin bir köşesinde tuttuğumuz şeyleri açığa çıkarmaya, hatırlayıp paylaşmaya davet ediyor. Hepimizin başından geçenleri sözcüklere sarmalayarak görünür kılıyor. Pek çok kadının ortak yaşanmışlıklarına edebi dili ile yaklaşıyor yazar.

2. Gök Derinin Altında – Nazlı Karabıyıkoğlu

İthaki Yayınları

Derya Doğan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Sakin, ağır ağır içinize işleyen, ince sızı bırakan bir kitap. Belki de zaman zaman yaşayanların değil de şahit olanların üzerindeki etkileri de anlatıyor olması öykülerin abartıdan uzak, yalın bir yanını da ortaya koymuş oluyor. Sade bir kalemi var yazarın, yumuşak darbelerle dile getiriyor meramını.Gökçesu Özgül’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

3. Yangında Kaybettiklerimiz – Mariana Enriquez

Domingo Yayınevi

Sima Sinemis’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Arjantinli bir yazar ve gazeteci olan Mariana Enriquez’in dilimize çevrilen ilk kitabı “Yangında Kaybettiklerimiz” Domingo Yayınevi tarafından yayımlandı. Tüyler ürpertici 12 öyküden oluşan kitap İspanyolca aslından Seda Ersavcı tarafından dilimize çevrildi. Yazarın bu kitabı dışında iki roman, bir öykü derlemesi ve çeşitli gezi yazıları da bulunuyor.

4. Ayak İzlerinde Adımlar – Julio Cortázar

Can Yayınları

Rasih Korkmaz’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Ayak İzlerinde AdımlarCortázar’ın külliyatının sadece bir kısmı… Her bir kelimesini hayranlıkla okuyacağınız bu öyküler sizi Julio Cortázar’la tanıştırmakla kalmayıp bir efsaneye tanıklık etmenizi sağlayacak.

5. Torik Akını – Adnan Özyalçıner

Manos Kitap

Derya Doğan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Torik Akını, birey olmanın toplumsal hayattaki yansımaları ile zaman, mekan, doğa ve insan ilişkilerini harmanlayan, sadelikle bezenmiş bir eser olma özelliği taşıyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İsmail Güzelsoy’dan Büyülü Bir Labirent; Hatırla

Read Next

Yordam, Nisan Ayını Altı Yeni Kitapla Karşıladı!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *