İsmail Saymaz’dan söyleşi ve imza

21. İzmir Kitap Fuarı’nda bugün önemli isimler yer aldı. Bu isimlerden bir tanesi de cesur gazeteciliği ile tanınan İsmail Saymaz’dı.

Fuar kapsamında İletişim Yayınları tarafından düzenlenen “Toplumsal Linç” başlıklı panelde konuşmacı olan Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz birbirinden önemli konulara değindi.

IMG_7254

Yüzlerce ziyaretçinin katıldığı söyleşide İsmail Saymaz, ülke tarihimizin yakın dönem konularına ilişkin görüşlerini paylaştı. AKP hükümeti döneminde yoğunlaşan ‘linç’ kavramı üzerine tespitlerde bulundu. Gazeteci kimliğinden kaynaklı doğrudan olayların kaynağına inen İsmail Saymaz, AKP’nin gelmiş olduğu nokta itibariyle linç kültürünü beslediğinden ve ordu kademelerinden, hükümet temsilcilerine kadar ortak bir dilin oluştuğunu kaydetti.

IMG_7256

Linç kültürünün gündemimize yerleşmesiyle birlikte, linç edenlerin aksine linç edilenlerin suçlandığı ve yargılandığı bir dönemde olduğumuzdan bahsetti. Soru-cevap bölümünde ise; söyleşiye katılanlardan bir kişinin “Ensar Vakfı’nda yaşanan çocuk tecavüzü ve istismarın ardından, çocukların suçlanıp yargılanacağı bir dönem yaşar mıyız?” sorusu büyük alkış topladı. İsmail Saymaz ise suçluların değil mağdurların yargılandığı bir ülke olduğumuz gerçeğini ise çarpıcı örneklerle açıkladı.

Söyleşinin ardından imza…

IMG_7262

İletişim Yayınları’nın düzenlediği söyleşiden hemen sonra imza etkinliğine geçildi. Yaklaşık 2 saat süren imza etkinliğine okuyucuların ilgisi oldukça fazlaydı. İsmail Saymaz, sevenleri ile tek tek fotoğraf çektirdi ve uzun sohbetler yaptı. Her yaştan okurun katıldığı söyleşi ve etkinlik programına yoğun ilgi olması gerek İsmail Saymaz’ı gerekse İletişim Yayınları emekçilerini sevindiren bir gün yaşanmasına neden oldu.

Fotoğraflar: Gün Çağ Aydın

Editör: Gün Çağ Aydın
Latest posts by Editör: Gün Çağ Aydın (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İsmail Saymaz, KitapEki’nin sorularını yanıtladı

Read Next

Yeni Bir Uygarlık İçin Manifesto

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *