İstanbul Müzik Festivali, ‘Müzisyen Destek Fonu’nu Hayata Geçiriyor

“Müzisyen Destek Fonu”, COVID-19 salgını nedeniyle çalışmalarına ara vermek zorunda kalan müzisyenlere maddi destek sağlamayı amaçlıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, gösteri sponsorlarından da biri olan STONELINE’ın desteğiyle, yeni bir destek fonu yaratıyor. “Müzisyen Destek Fonu” projesi, herhangi bir kamu kurumunda veya özel orkestrada kadrolu olarak çalışmayan ve COVID-19 salgını nedeniyle serbest çalışmalarına ara vermek zorunda kalan profesyonel müzisyenlere, dijital platformlarda performans imkânı sağlayarak destek olmayı amaçlıyor. İstanbul Müzik Festivali tarafından hayata geçirilen Müzisyen Destek Fonu başvuruları 22 Mayıs 2020 tarihinde başlayacak. Başvurular muzik.iksv.org adresinde yer alan başvuru formu aracılığıyla yapılacak.

Konuyla ilgili olarak İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, “Sanatçıların ve sanat üretiminde yer alan tüm paydaşların ekonomik açıdan büyük darbe aldığı, sanata erişim yöntemlerinin farklılaştığı bir dönemdeyiz. Bu dönemi atlatırken dayanışma ve yardımlaşma bizim en önemli araçlarımız olacak. Kültür-sanat alanı yeni ve yaratıcı çözümlerle kendi geleceğini de şekillendirecek. Bu süreçte sanatçıları destekleyebilmek özellikle önem taşıyor. Biz de İstanbul Müzik Festivali aracılığıyla klasik müzik alanında bir destek programı başlatabildiğimiz için büyük mutluluk duyuyor ve destek fonu sponsorumuz STONELINE’a bu hayalimizi gerçekleştirmemizi sağladığı için gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz,” dedi.

STONELINE Genel Müdürü Mehmet Bayrak ise, “Bu kez yalnızca bir ülkeyi değil tüm dünyayı etkileyen zorlu bir süreçten geçiyoruz. Dayanışmanın önemi bugünlerde daha da öne çıkıyor. Karşı kıyıya ulaşmamız gerek. Olabildiğince az hasarla. Büyük küçüğe, güçlü güçsüze el uzatacak. Biz de, STONELINE ailesi olarak bu süreçten en çok etkilenenlerin başında gelen sanatçılara, özellikle genç sanatçılara bir moral desteğimiz olsun istedik. Bu olanağı bize sağlayan, ülkemizde yaklaşık 50 yıldır kültür ve sanatın en güçlü destekçisi olan İKSV’ye çok teşekkür ederiz,” dedi.

Müzisyen Destek Fonu başvuru şartları

Müzisyen Destek Fonu’na Türkiye’de ikamet eden, lisans eğitimini tamamlamış, konservatuvar mezunu, Türkiye’de konser veren profesyonel orkestra veya topluluklarla Ocak 2018-Ocak 2020 tarihleri arasında serbest orkestra müzisyeni olarak çalışmış ve herhangi bir devlet kurumunun, özel kurumun veya orkestranın kadrosunda yer almayan adaylar başvurabilecek.

Başvurular, İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya’nın yönetiminde, aralarında Orhun Orhon (Orkestra Şefi), Oğuzhan Kavruk (Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü ve 1. Şefi), Özge Tanrıver (İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü), Ahmet Rahtuvan (Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Müdür Yrd, Korno Sanatçısı), Ozan Göktan (Filarmonia İstanbul ve İstanbul Oda Orkestrası Müdürü, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Korno Sanatçısı) ve Doğukan Çokşeker’in (CRR Senfoni Orkestrası Müdürü) danışman olarak yer alacağı bir kurul tarafından değerlendirilecek. Festival yönetimi tarafından belirlenen müzisyenler, İstanbul Müzik Festivali sosyal medya kanalları üzerinden yayımlanacak “Müzikli Sohbetler” başlıklı yayına katılarak ve yayında gösterilmek üzere çevrimiçi platformlar üzerinde kaydettikleri bir performansı ileterek 1.000 TL destek almaya hak kazanacak.

22 Mayıs 2020 tarihinde açılacak başvuru sürecinin 30 Haziran’a kadar sürdürülmesi planlanan proje kapsamında, pandemi nedeniyle çalışma imkânı bulamayan orkestra müzisyenlerinin desteklenmesi hedefleniyor.

Gülsin Onay, “Müzikli Sohbetler”de Hakan Şensoy’un ilk konuğu olacak

İstanbul Müzik Festivali sosyal medya kanalları üzerinden, Hereous’un teknik desteğiyle yayımlanacak “Müzikli Sohbetler” başlıklı programın moderatörlüğünü keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy üstlenecek. Türkiye’den klasik müziğin ünlü isimlerinin de fondan faydalanacak müzisyenler yararına katılacağı programın ilk konuğu, piyanist Gülsin Onay olacak. Sohbet ve kısa bir dinletiden oluşacak Müzikli Sohbetler, Haziran ayında İstanbul Müzik Festivali’nin sosyal medya hesaplarında yayımlanmaya başlayacak.

İstanbul Müzik Festivali hakkında

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği İstanbul Müzik Festivali, Türkiye’deki en saygın ve köklü klasik müzik etkinlikleri arasında yer alıyor ve 45 yılı aşkın bir süredir İstanbul ve Türkiye’de klasik müzik sevgisi ve beğenisinin yerleşmesinde önemli bir rol üstleniyor. İstanbul Festivalleri’nin amiral gemisi olan İstanbul Müzik Festivali, ilk kez 1973’te “İstanbul Festivali” adıyla düzenlendi, 1994’te İstanbul Müzik Festivali adını aldı. Bugüne kadar birçok saygın sanatçı ve orkestrayı ağırladı, tanınmış bestecilerin yanı sıra genç ve gelecek vaat eden bestecilere verdiği eser siparişleriyle güncel müzik repertuvarının zenginleşmesine katkı sağladı. Festival, 2018’den bu yana “Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu” ile geleceğin kadın yıldızlarının yetişmesine de katkı sunuyor.

STONELINE hakkında

1997 yılında İstanbul’da kurulan Stoneline yurtiçi ve yurtdışından tedarik ettiği doğal taşlar ile Türkiye ve uluslararası alanda birçok önemli projeye imza atıyor. 400’den fazla doğal taş seçeneği barındıran koleksiyonunu her ay yeni ilavelerle zenginleştirmek, Stoneline’nın en önemli önceliklerinden biri.
Ayazağa’da 3.800 m2 üzerine kurulu showroom’unda dünyadan seçkin granit, mermer, onyx, limestone, traverten ve yarı değerli taşlardan oluşan eşsiz koleksiyonunu sürekli genişleten Stoneline, aynı zamanda Türk taşlarından da giderek daha fazla seçkin örneği koleksiyonuna katmaya devam ediyor. Detaylı bilgi için www.stoneline.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Müzik Festivali’yle ilgili güncel haberleri festivalin web sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

muzik.iksv.org

facebook.com/istanbulmuzikfestivali

twitter.com/muzikfestivali

instagram.com/istanbulmuzikfestivali

youtube.com/iksvistanbul

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

IMDb’ye Göre Son 20 Yılın En İyi Türk Filmleri

Read Next

Goethe-Institut’dan Çevrimiçi Film Gösterim Programı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *