İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ndeki Eserlerin 404’ü Kayıp, 42’si İse Sahte

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ndeki tabloların kayıp olduğu Sayıştay raporuyla ortaya çıktı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, Ankara Üniversitesi’nde 440 yazma eserin kayıp olduğunun ortaya çıkmasının ardından, bir skandal da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yaşandı. Üniversitenin Resim ve Heykel Müzesi’nde kayıtlı olan, tarihi ve sanatsal değeri bulunan eserlerden 404’ünün kayıp, 42 eserin ise sahte olduğu belirlendi.

Sayıştay raporlarına göre İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ne kayıtlı 12 bin 378 taşınır bulunuyor. Bunlardan 4 bin 24 tabloya dair hiçbir açıklama veya detay yer almıyor.

‘Kayıp-Çalıntı ve sahte’

Resim ve Heykel Müzesi malzeme sicil raporuna göre kayıtlı resim ve tablolardan 404 adedi müzede yok. Bunlardan 42 tanesi için de “Kayıp-Çalıntı ve sahte” notunun düşüldüğü belirtildi.

Sayıştay yetkilileri kayıp eserlerin dışında başka eserlerin bulunup bulunmadığının araştırılması için bir komisyon oluşturulmasını önerdi. Sayıştay denetçileri ayrıca sisteme girilen verilerin güncellenmesini istedi.

2018 yılında da üniversite yönetimini uyaran Sayıştay denetçileri, bir an önce tedbir alınmasını istemişti.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Nasipse Adayız Filmi Mannheim Film Festivali’nde Yarışacak

Read Next

Ediz Hun, Agatha Christie’nin ‘On Kişiydiler’ Eseri İle Tiyatro Sahnesinde

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram