İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali ‘Bulutların Üstünde Edebiyat’ Temasıyla Bu Yıl Çevrimiçi

İTEF İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali bu yıl çevrimiçi ortamda gerçekleştirilecek.

Türkiye Avrupa Vakfı ve Kalem Kültür Derneği ortaklığında düzenlenen festivalin 13’üncüsü, “Bulutların Üstünde Edebiyat” temasıyla 1-5 Haziran tarihleri arasında İTEF’in internet sitesinde düzenlenecek. Simültane çeviri destekli Zoom etkinliklerine katılım 100 kişiyle sınırlıyken ücretsiz gerçekleşecek tüm etkinlikler Instagram, Facebook ve YouTube hesaplarından da canlı takip edilebilecek.

Norveçli yazar Vigdis Hjorth’ün katılacağı etkinlikle başlayacak olan festivalde yazarlar Maud Ankaoua, Halid Halife, Patrick Ness, Heather Morris ve Agustina Bazterrica yer alacak.

Festival afişini çocuk kitapları illüstratörü ve yazarı Deniz Üçbaşaran hazırladı.

13. İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali’nin programı şöyle:

Tarih: 1 Haziran 2021 Salı, Açılış Etkinliği

Saat: 20.00 – 21.00

Yazar: Vigdis Hjorth (Norveç)

Moderatör: Serda Kranda Kapucuoğlu

Program: Dilek Başak’ın dilimize kazandırdığı ve 2021 yılında Siren Yayınları tarafından basılan “Miras” adlı kitabın yazarı ve Norveç edebiyatının en önemli seslerinden biri olan Vigdis Hjorth, bir aile portresinin arka planını resmederken gerçeklere dayalı travmatik bir geçmişin hikâyesini anlatıyor.

Tarih: 2 Haziran 2021 Çarşamba

Saat: 20.00 – 21.00

Yazar: Maud Ankaoua (Fransa)

Moderatör:Feride Çetin

Program: Gülşah Ercenk’in çevirisiyle Yan Pasaj’dan yayımlanan ve Fransa’da çok satanlar arasında yer alan “Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü”, tek hayatı yoğun işi olan bir kadının sürpriz bir yolculukla farklı bir yola girmesini ve seçimler yapmasını anlatıyor.

Tarih: 3 Haziran, Perşembe

Saat: 20.00 – 21.00

Yazar: Halid Halife (Suriye)

Moderatör: Ayça Derin Karabulut

Program: Arap edebiyatının güçlü temsilcilerinden Halid Halife tarafından kaleme alınan ve Hümeyra Ruzvanoğlu Süzen çevirisiyle Delidolu’dan yayımlanan “Bu Şehrin Mutfaklarında Bıçak Yok” kitabında politik, dini ve cinsel zorbalığın gölgesi altında yaşayan Suriyeli bir ailenin üç nesle yayılan hikayesi anlatılıyor.

Tarih: 4 Haziran 2021 Cuma

Saat: 20.00 – 21.00

Yazar: Patrick Ness (ABD)

Moderatör: Elçin Demiröz Duru

Program: Yabancı Yayınları’nın okurlarla buluşturduğu “Kaos Yürüyüşü” serisi, “Biz Ölümlüler”, “Son ve Ötesi” ve Delidolu’nun yayımladığı “Canavarın Çağrısı” kitaplarıyla tanıdığımız Patrick Ness, her kitabında genç okurlara farklı bakış açıları sunuyor ve şaşırtıcı kurgularıyla derin sorular akla getirerek okuru düşündürmeye yöneltiyor.

Tarih: 5 Haziran 2021 Cumartesi, Kapanış Etkinliği I

Saat: 15.00 – 16.00

Yazar: Heather Morris (Avustralya)
Moderatör: D. Ayça Çakmak

Program: Pegasus Yayınları’ndan Sevinç Seyla Tezcan’ın çevirisiyle yayımlanan “Auschwitz Dövmecisi” ve “Cilka’nın Yolculuğu” kitaplarıyla tanıdığımız Heather Morris, Auschwitz-Birkenau toplama kamplarında geçen bir yaşam öyküsünü kaleme alıyor.

Tarih: 5 Haziran 2021 Cumartesi, Kapanış Etkinliği II

Saat: 20.00 – 21.00

Yazar: Agustina Bazterrica (Arjantin)

Moderatör: Yankı Enki

Program:  Seda Ersavcı’nın çevirisiyle Çınar Yayınları’ndan çıkan “Leziz Kadavralar” kitabının yazarı Agustina Bazterrica, son dönemin en acımasız ve bir o kadar da dokunaklı distopyasını yazarak, var olan besin zincirine farklı bir bakış açısı sunuyor.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Brit Ödülleri 41. Kez Sahiplerini Buldu

Read Next

Netflix, Enola Holmes 2’nin Yolda Olduğunu Duyurdu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *