İthaki Akademi’den 4 yeni atölye

İthaki Akademi ilgi çeken atölyeleriyle faaliyetlerine devam ediyor. Yayıncılığın temel başlıklarının ele alındığı atölyeler kendisine bu alanda yön çizmek isteyenler için oldukça anlamlı.

İthaki Akademi, Kasım ayı içerisinde 4 farklı atölye ile katılımcılarını bekliyor. Usta çizer M.K. Perker düzenleyeceği Çizgi Atölyesi ile deneyimlerini katılımcılara aktaracak. Kayra Keri Küpçü, Fantastik Kurgu ve Popüler Kültür atölyesinde hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan eserler ve fikirlerle karşılaşacaksınız. Feryal Tümeç‘in düzenlediği Yazı Atölyesi, yazmaya olabildiğince farklı yönlerden yaklaşan, on iki haftalık kapsamlı bir ortak çalışma platformu olarak planlandı. Usta çevirmen Çiğdem Erkal‘la birlikte çalışmak isteyen katılımcılar, çeviri alanında önemli bir adım atmış olacak.

TİMAŞ
TİMAŞ

M.K. Perker ile Çizgi Atölyesi

“Çizgi Atölyesi içerisinde çizim teknikleri, incelikleri, illüstürasyon, tip yaratma ve öykü kurgulama konularını geliştirmeyi hedefleyenler için.”

MK Perker ile Çizgi Atölyesi 8 hafta sürecektir.
Tarih ve Saat: 18 Kasım – 6 Ocak Cumartesi günleri 16:00 18:00 arasındadır.
En az 5 en çok 15 kişilik sınıf açılacaktır.

M.K. Perker Kimdir?

M.K. Perker (2 Kasım 1972) çizgi roman sanatçısı, karikatürist ve illüstratördür. İlk karikatürü 1988 yılında Gırgır dergisinde yayınlandı. Dıgıl, Hıbır, LeMan, Penguen mizah dergilerinde; Sabah, Yeni Yüzyıl, Milliyet, Vatan, Star ve Radikal gazetelerinde çalıştı. 2001 yılında ABD’ye yerleşen Perker, The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal, The New Yorker, The Progressive, MAD ve Heavy Metal gibi yayınlarda çizdi.

ABD’de yayınlanmış çizgi romanları arasında Cairo (DC Comics / Vertigo), dört albümlük Air serisi (DC Comics / Vertigo), iki albümlük Todd serisi (Image Comics) ve Insomnia Cafe (Dark Horse) yer alır. Society of Illustrators’ün ilk ve tek türk üyesidir.

Çizerliğin yanısıra müzik dergisi Rock Kazanı’nı (1992), çocuk çizgi roman dergisi Pilot’u (1998), aylık mizah dergisi Harakiri’yi (2011) ve tamamını kendi yazıp çizdiği çizgi roman dergisi Türk Mucizesi’ni (2014) yayınlamıştır. 2016 yılında Yelda Cumalıoğlu ile birlikte KaraKarga Yayınlarını kurdu. Halen Hürriyet gazetesinde günlük karikatürlerinin yanısıra Ece karakterini çizmektedir. Ayrıca Kara karga yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

Fantastik Kurgu ve Popüler Kültür Atölyesi

Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan eserler ve fikirlerle karşılaşacağınız, fantastik edebiyattan sinemaya ve dizilere, oradan oyunlara, çizgi romanlara ve en son FRP’ye uzanan eğlenceli bir program için “fantastik” kişileri bekliyoruz.

4 hafta sürecek “Fantastik Kurgu ve Popüler Kültür Atölyesi” eğitiminde; fantastik kelimesi ne anlama gelir, alt türleri nelerdir, fantastik edebiyat nedir, kökeni nereden gelir, sinemanın fantastiğe kazandırdıkları nelerdir, bilimkurgu, çizgi roman FRP gibi fantasik kurguya dair her sorunun cevabını alacaksınız. Bitmedi; Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayıp fikirler geliştirerek bol bol öğrenecek ve bir yandan eğleneceksiniz.

Atölye Süresi: 4 hafta
Başlangıç Tarihi: 18 Kasım – 9 Aralık 2017
Tarih ve Saati: Her Cumartesi 11:00 – 13:00

Eğitmen;

Kayra “Keri” Küpçü, 1983’te İzmit’te doğdu. İlköğrenimini Özel Kocaeli Atılım Vakfı, ortaöğrenimini Özel Atafen Koleji’nde tamamladıktan sonra liseyi de 24 Kasım Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Bunun yanında Şubat 2004’te açılan FrpNet Sitesinin sahibi ve yöneticiliğini yapmakta. 2004 Ekim ayından beri de birkaç yayınevinde Fantastik Kurgu Danışmanlığı yapmaktadır.

1997 yılında başladığı Rol Yapma Oyunları ile Fantastik Kurgu ve Fantastik Edebiyata da giriş yapan Keri, 2000 yılından beri Mitoloji, Fantastik Kurgu ve Korku yazarlığı yapıyor.

Yazıları FrpNet Sitesi, Kan Güncesi, Kayıp Dünya, Mevsimsiz elektronik dergileri ile Arcane, Gerekli Şeyler, Tam Macera çizgi roman dergisi ve Hipnoz dergilerinde yayınlandı. Mayıs 2011’den beri Gölge e-Dergi’de fantastik kurgu bölümünü yazmaktadır. Ayrıca 6 arkadaş hazırladıkları Anadolu Korku Öyküleri isimli kitapta bir öyküsü, Kadir Aydemir’in hazırladığı “90’lar Kitabı” isimli kitapta da bir öyküsü yayınlandı. 2012 yılının Kasım ayında “Çizgilerin Gücü Adına” isimli çizgi film kitabı yayınlanmıştır.

2005 yılında İstanbul’a yerleşen Kayra “Keri” Küpçü, daha önceleri İthaki Yayınları ve Weblebi.com sitesinde çalıştı. Bazı yayınevlerine fantastik kurgu ve bilimkurgu danışmanlığı yaptıktan sonra Arkabahçe Yayıncılık ve Laika Yayınevi’nde Editörlük ve Genel Yayın Koordinatörlüğü işine başladı. Daha sonrasında Türkiye’nin en büyük çevrimiçi oyun firmalarından olan Joygame’de Kalite Müdürü (QA Manager) görevini üstlendi. Sonrasında Sosyal Oyun Stüdyosu Gamester’da QA Manager, Script Writer ve Community Manager olarak çalıştı. Şu anda Yandex Türkiye’de editör olarak çalışmaktadır.

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin (Fabisad) kurucu üyelerindendir ve ilk yönetim kurulundadır.

Eşi Güliz ve köpekleri Laika ve Alice ile mutlu bir hayat sürmektedirler… 2014 yılının 28 Ekim’inde aşklarının meyvesi Mina da hayatlarına katılmıştır.

 

Yazı Atölyesi

Yazı Atölyesi, yazmaya olabildiğince farklı yönlerden yaklaşan, on iki haftalık kapsamlı bir ortak çalışma platformu olarak planlanmıştır. Program süresince katılımcılara edebiyat metinlerinin ve edebiyat dışı metinlerin kaleme getirilmesinde yararlanılacak teknik bilgilerin yanı sıra kurmacanın unsurları, edebiyat türleri ve özellikleri ile ilgili bilgiler, seçilmiş eserler/bölümler üzerinden örneklendirilerek aktarılacaktır.

Atölye, hayatın her alanındaki bilgi, görgü, deneyim ve birikimlerin ışığında oluşturulacak öznel bakış çerçevesinde, özgün, etkileşime açık, yaratıcı bir ortak çalışma alanı olarak öngörülmüştür. Ana hatları belirlenmiş programın, kurulacak grubun merak, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda değişip gelişmesi ve gruba özgü kapsamlı ve kuşatıcı bir akış oluşturulması amaçlanmaktadır. Yakından incelenen tüm konular uygulamalı olarak ele alınacak, katılımcılar tarafından yazılacak metinler üzerinden değerlendirilecektir. Atölye çalışması “yazı” ile ilişkide olan, olmak isteyen, okumaya, yazmaya, yaratıcılığa ilgi duyan tüm katılımcılara açıktır.

Tarih ve Saat: 4 Kasım – 20 Ocak  12 hafta boyunca Cumartesi günleri saat 10:30 12:30’dadır.

Feryal Tilmaç Kimdir?

Adana’da doğdu. Adana Anadolu Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Bir süre kendi alanında çalıştı. Şarapçılık, Tekstil ve Tarımsal Teknoparklar konulu üç ekonomik araştırma kitabının ortak yazarıdır. Öyküleri, denemeleri, çevirileri, Artimento, Ceysanat, Varlık, İmge Öyküler, Eşik Cini, Deniz Yıldızı, Kül Öykü, Hece Öykü, Roman Kahramanları, Dünden Bugünden Edebiyat vb. dergilerin yanı sıra Altzine, Altkitap, Borges Defteri ve benzeri elektronik platformlarda yayınlandı. Trilobis adlı öyküsü ile 2006 Altkitap Öykü Ödülü’nü aldı. İlk öykü kitabı 2007 yılında çıktı (Mevt Tek Hecelik Uyku, Okuyan Us Yayın). Öyküleri yurtiçi ve yurtdışında çeşitli antolojilerde yer aldı. 2008’de aynı yayınevi tarafından yayınlanan ikinci öykü kitabı Aradım Yaz Dediniz, 2009 Sait Faik Hikâye Armağanı’na değer görüldü. Üçüncü öykü kitabı Esneyen Adam YKY tarafından yayınlandı. Yazar 2008 yılından bu yana çeşitli kurum ve kuruluşlarda yaratıcı yazarlık ve okuma atölyeleri yürütmektedir.

Çeviri Atölyesi

Ejderha Mızrağı Destanı ve Yüzüklerin Efendisi başta olmak üzere birçok önemli kitabın çevirisini yapan Çiğdem Erkal ile Çeviri Atölyesi başlıyor.

Tarih ve Saat: 7 Kasım – 14 Aralık tarihleri boyunca Salı ve Perşembe günleri 19:30 -21:00 arasındadır.

ÇİĞDEM ERKAL ÇEVİRİLERİ

 • Batının Muhafızları /Malloryon 1 Yazar: David Eddings
 • Murgaların Kralı / Malloryon 2 Yazar: David Eddings
 • Karanda’nın İfrit Beyi / Malloryon 3 Yazar: David Eddings
 • Darshiva Büyücüsü / Malloryon 4 Yazar: David Eddings
 • Kell Kahinesi / Malloryon 5 Yazar: David Eddings
 • En Uzak Sahil Yerdeniz Yazar: Ursula K.Leguin
 • Yerdeniz Büyücüsü – Yerdeniz 1 Yazar: Ursula K. Leguin
 • Atuan Mezarları – Yerdeniz 2 Yazar: Ursula K. Leguin
 • En Uzak Sahil – Yerdeniz 3 Yazar: Ursula K. Leguin
 • Tehanu – Yerdeniz 4 Yazar: Ursula K. Leguin
 • Yerdeniz Öyküleri Yerdeniz- 5 Yazar: Ursula K. Leguin
 • Öteki Rüzgar – Yerdeniz 6 Yazar: Ursula K. Leguin
 • Uçuştan Uçuşa – Yazar: Ursula K. Leguin
 • Marifetler – Yazar: Ursula K. Leguin
 • Sesler Yazar: Ursula K. Leguin
 • Güçler –Yazar: Ursula K. Leguin
 • Balıkçıl Gözü – Yazar: Ursula K. Leguin
 • Dünyanın Doğum Günü – Ursula K. Leguin
 • İkizlerin Savaşı Yazarlar: Margaret Weis, Tracy Hickman
 • İkizlerin Zamanı Yazarlar: Margaret Weis, Tracy Hickman
 • İkizlerin Sınavı/ Efsaneler Üçlemesi Yazarlar: Margaret Weis, Tracy Hickman
 • Ejderha Mızrağı Destanı 1 – Güz Alacakaranlığı Ejderhaları Yazar: Margaret Weis, Tracy Hickman
 • Ejderha Mızrağı Destanı 2 –  Kış Gecesi Ejderhaları Yazar: Margaret Weis, Tracy Hickman
 • Ejderha Mızrağı Destanı 3 – İlkbahar Şafağı Ejderhaları Yazar: Margaret Weis, Tracy Hickman
 • Levant Kumpanyası Tarihi Yazar: Alfred C. Wood
 • Hadi Yarın Görüşürüz Yazar: William Maxwell
 • Yüzüklerin Efendisi- I- Yüzük Kardeşliği Yazar: J.R.R. Tolkien Çeviri: Bülent Somay, Çiğdem Erkal İpek
 • Yüzüklerin Efendisi- II- İki Kule Yazar: J.R.R. Tolkien Çeviri: Bülent Somay, Çiğdem Erkal İpek
 • Yüzüklerin Efendisi- III- Kralın Dönüşü Yazar: J.R.R. Tolkien
 • Kalan Yazar: Tom McCarthy
 • Mit & Mitya – Hint Mitolojisine Giriş   Yazar: Devdutt Pattanaik

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

9 kitap ile Murat S. Dural’dan aylık okuma listesi

Read Next

Ahmet Ümit’in yeni romanında ele alacağı konu; “Çocuk İstismarı”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram