TUDEM
 
DESTEK

İz: Portreler Vesaire

Faba Kahve

Ahmet Erbil, yakaladığı akıcı üslup ile bir çırpıda okunabilen, eğlenceli bir kitap ortaya koymuş.

“Eski ve çürümeye yüz tutmuş ahşap kapıyı gıcırtıyla aralayarak kahvehaneden içeri girdi, buğday tenli, kalın kaşlı, orta yaşlı adam. Fazla güneş almadığı için içerisi oldukça loştu. Kapıya yakın ilk masaya oturup, deri kılıf içindeki sazını masasının üzerine usulca koydu. “Bir demli çay verir misin yeğenim” diye seslendi, ocağın arkasında duran adama.”

Böyle başlıyor, 1800’lü yıllarda yaşamış Seyrani’nin İstanbul mecarası, kitapta. 2018 yılı içerisinde raflarda yerini alan, “İZ: Portreler vesaire” kitabından bahsediyorum. Adı üzerinde, portre yazılarından oluşan Ahmet Erbil’in kaleminden çıkan yazılar bütünü. Kitabın ismindeki “vesaire” neye tekabül ediyor, derseniz; insanları anlatırken pek çok yan konulara da temas etmiş, yazar. Örneğin, Tercuman-ı Ahval gazetesinin doğuş hikayesinden, Birinci Dünya Savaşı’nda başlayan sinema maceramıza, Bob Marley’in “Buffalo Soldier” şarkısının öyküsünden, ilk müslüman Türk fotoğrafçı Rahmi Bediz’in memleketi Girit’e, Neşet Ertaş’ın Leyla’sından, Cingöz Recai filmine kadar pek çok ilginç bilgiler sergileniyor.

 
KitapEki
KitapEki

Eserin türü “derleme-biyografi” olarak sınıflandırılsa da, yazılar öyle güzel öyküleştirilmiş ki, bence bu tanımın çok ötesine geçmiş. Metinlerde kurguya da oldukça yer verilmekte. Hatta kitabın girişinde “kimse tam olarak anlatıldığı gibi değildir” cümlesini uygun görmüş, yazar.

Kitapta kimler mi var?

Bizim taraftan; Nef’i, Seyrani, Ahmet Vefik Paşa, Seyyah Mehmed, Ahmet Mithat Efendi, Şinasi, Agah Efendi, Doktor Ömer Besim, Bahaeddin Rahmi Bediz, Barış Manço, Neşet Ertaş, Ayhan Işık, Ahmet Mekin, Şener Şen gibi tarihi ve güncel şahsiyetler, dünyadan ise; Charlotte Bronte, Bob Marley, W. B. Yeats ve Andre Kertesz gibi yine iz bırakmış sanatçılar.

Bu tip yazılarına ağırlıklı İzdiham dergisinde rastladığımız Ahmet Erbil, Türk Edebiyatı, Yedi İklim, Karabatak dergilerinde de yazı, şiir ve İngilizceden yaptığı çeviriler ile boy göstermiş bir isim. Psikesinema Dergisi’nde de filmler üzerine kalem oynatmış.

Kitap, son zamanlarda yayın hayatına soktuğu ilgi çekici kitaplarla gündeme gelen, genç ve dinamik yayınevi Küsurat Yayınları’ndan çıkmış. Ahmet Erbil, yakaladığı akıcı üslup ile bir çırpıda okunabilen, eğlenceli bir kitap ortaya koymuş. Kitabın başında yazarın anlatıldığı bölümde şu ifadeler bulunmakta;

“Ahmet Erbil, bu kitabındaki yazılar ile Türk ve dünya sanat dünyasına iz bırakmış bazı şahsiyetlerin hayatına kurgu ve hayal gücünü de katarak mercek tutabilmeyi amaçlamakta ve kitapta adı geçenlerin, kendisine haklarını helal etmelerini dilemektedir.”

İyi okumalar.

  • İz – Portreler Vesaire
  • Yazar: Ahmet Erbil
  • Türü: Biyografi
  • Baskı Yılı: 2018
  • Sayfa Sayısı: 112 Sayfa
  • Yayınevi: Küsurat Yayınları

Kitap Eki Dergisi
Latest posts by Samet Kaya (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Samet Kaya

Read Previous

Pazartesi Sendromu: Hayat Nasıl Bir Şey Biliyor Musun…

Read Next

Kahraman Tazeoğlu: “Gençlerle aynı dili konuştuğum için beni seviyorlar”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *